Bratislava je jednotka v sčítaní. Doteraz sa sčítalo už 40 % obyvateľov, Vallo ich láka podarenou kampaňou

  • Priebežné čísla v Bratislave ukazujú, že sa sčítalo už 40 % obyvateľov, informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo
  • Vallo vyzýva obyvateľov Bratislavy, aby nepoľavili a sčítali sa i naďalej. Pripravili aj kampane a pomoc pre ľudí so sčítaním
  • Prostredníctvom sčítania sa prerozdeľujú financie. Bratislava prišla v minulosti o milióny eur
  • Svoju zákonnú povinnosť sčítať sa si za prvý týždeň splnilo 1 950 000 obyvateľov Slovenska
sčítanie
Facebook/TASR, Pavol Zachar, Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Priebežné čísla v Bratislave ukazujú, že sa sčítalo už 40 % obyvateľov, informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo
  • Vallo vyzýva obyvateľov Bratislavy, aby nepoľavili a sčítali sa i naďalej. Pripravili aj kampane a pomoc pre ľudí so sčítaním
  • Prostredníctvom sčítania sa prerozdeľujú financie. Bratislava prišla v minulosti o milióny eur
  • Svoju zákonnú povinnosť sčítať sa si za prvý týždeň splnilo 1 950 000 obyvateľov Slovenska

Priebežné čísla v Bratislave ukazujú, že sa sčítalo už 40 % obyvateľov, informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo na Facebooku. „Sčítanie obyvateľstva zobrala Bratislava vážne, teším sa! Chceme napraviť nevydarené sčítanie spred desiatich rokov. Priebežné čísla nás povzbudzujú, Bratislava je zatiaľ v sčítavaní suverénne najlepšia na Slovensku,“ napísal Vallo a zároveň ľudí vyzval, aby nepoľavili a sčítavali sa naďalej. „40 % = 198 000 sčítaných Bratislavčaniek a Bratislavčanov po týždni však nemôže byť výsledný stav,“ uviedol Vallo a zároveň vyzval ľudí, aby pomohli svojím starším príbuzným, ktorí sa doteraz nesčítali.

Vallovi došla trpezlivosť, chce kúpiť erotický salón, ktorý je hanbou Bratislavy. Stojí viac ako dva milióny eur

Prichádzajú o milióny eur ročne

„Skutočne potrebujeme, aby sa tentokrát zrátal každý jeden obyvateľ, obyvateľka aj obyvateľa. V roku 2011 sa sčítalo o 65 000 ľudí menej, ako tu v skutočnosti malo trvalý pobyt a Bratislava kvôli tomu prišla o milióny eur ročne,“ vysvetlil Vallo.

Práve sčítanie obyvateľov je príležitosťou vniesť poriadok a spravodlivosť do systému prerozdeľovania finančných zdrojov pre samosprávy. Zhodujú sa na tom bratislavské mestské časti. Zároveň ho považujú za mimoriadne dôležitý nástoj demografických dát, ktoré reálne ovplyvnia fungovanie samosprávy na najbližších desať rokov.

„Sčítanie obyvateľov vnímame ako veľmi podstatný krok z pohľadu demografie aj ekonomického rozvoja obcí. Je jedinečnou príležitosťou na získanie užitočných údajov o spoločenskej štruktúre obyvateľov. Dôležité je aj k získaniu financií na rozvoj mestskej časti,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Poukazuje na posledné sčítanie v roku 2011, keď sa v najväčšej bratislavskej samospráve sčítalo 104 000 ľudí, hoci v registri fyzických osôb Ministerstva vnútra SR ich bolo evidovaných o niekoľko tisíc viac. Nesúlad medzi registrom a údajmi Štatistického úradu SR spôsobil, že mestská časť prichádza ročne o 1,5 milióna eur.

Bratislavské mestské časti preto pripravili kampane, ktoré majú ľudí motivovať k sčítaniu a poskytujú aj asistované sčítanie, zriadených malo byť viacero kontaktných miest.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bratislava – hlavné mesto SR (@bratislava.sk)

Za prvý týždeň sa čítalo 1 950 000 obyvateľov Slovenska

Svoju zákonnú povinnosť sčítať sa si za prvý týždeň splnilo 1 950 000 obyvateľov Slovenska. Po prvom týždni má Bratislavský kraj elektronicky sčítaných viac ako 40 percent obyvateľov, čo predstavuje približne 300 600 ľudí. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov Jasmína Stauder.

Na druhom mieste v počte elektronicky sčítaných je Trnavský kraj s takmer 37 percentami, nasleduje Trenčiansky kraj s 36,5 percentami, Žilinský kraj s viac ako 36 percentami, Nitriansky kraj s 35 percentami, Banskobystrický kraj s 32 percentami a Košický kraj s výrazne nižším percentom – s 29 percentami.

Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára, ktorý je na stránke www.scitanie.sk. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie (EÚ), ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt.

Ďalej obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca. Za nesplnenie si povinnosti môže byť udelená pokuta od 25 do 250 eur.

Sčítať sa dá aj cez mobilnú aplikáciu pod názvom SODB 2021, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára a potrvá do 31. marca 2021.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá