Bratislava má ekologickú vilu. Podlahy sú tu zo škrupín, na dvore majú včelie úle

  • Coworking v Búdke 22 funguje od januára 2018
  • Sídli na Búdkovej ceste v Bratislave a ponúka priestor firmám aj neziskovým organizáciám
  • Momentálne v nej sídli 10 spoločností
Búdka 22
  • Coworking v Búdke 22 funguje od januára 2018
  • Sídli na Búdkovej ceste v Bratislave a ponúka priestor firmám aj neziskovým organizáciám
  • Momentálne v nej sídli 10 spoločností

Zero waste, teda život bez odpadu, je dnes jednou z najhorúcejších tém. Pozornosť jej venujú nielen ekológovia, ale aj široká verejnosť a každý deň vznikajú nové a nové organizácie, združenia či spoločnosti, ktoré chcú myšlienku ekologickosti a bezodpadovosti šíriť ďalej.

Na Slovensku sa organizujú festivaly, semináre a zakladajú sa celé hnutia smerujúce spoločnosť k udržateľnosti a ohľaduplnosti voči životnému prostrediu. Okrem nich má však aj samotná Bratislava svoj zero waste unikát. Ukrýva sa takmer v centre mesta a je ním ekologická vilka Búdka 22.

Na prvý pohľad ide o celkom bežný dom v Starom Meste na Búdkovej ceste v Bratislave. Pôvodne to bola vila, kde sídlila spoločnosť zakladateľa Green Foundation Borisa Zeleného. V roku 2015 sa rozhodol rozšíriť svoje filantropické aktivity na Slovensku a priestory svojej niekdajšej firmy zrekonštruovať v súlade s ekoprincípmi ekologických inovácií a urobiť z vily coworkingové miesto.

Celý projekt sa dokončil v januári 2018. Nadácia tu momentálne má svoje sídlo a celá spoločnosť funguje na báze ekologickosti a zero waste štýlu. „Búdka 22 je hniezdom inovácií a kreatívneho prostredia pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o svet okolo seba, životné prostredie a rozvíjajúcu sa spoločnosť. Stretávajú sa tu princípy neziskového a súkromného sektora, nadšenie a chuť meniť svet okolo seba,” vyjadrila sa pre Startitup Zuzana Závodská z Green Foundation.

zdroj: Búdka 22

Od rekonštrukcie sa z vilky stal bratislavský symbol zero waste a všetko v nej je navrhnuté a funkčné tak, aby čo najmenej zaťažovalo prírodu. Z budovy sa stal priestor pre mladé firmy a neziskové organizácie, ktorým nie je ľahostajný osud našej planéty. Sídli tu 10 rezidentov a okrem Green Foundation tú nájdeš aj občianske združenie 3lobit, mimovládku Živica, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Občianske združenie Footour, Spoločnosť EPRA, Annamarie Velič, Igora Polakoviča, Repairably a Rovenu Suchánkovú.

Už samotná budova je jedinečným projektom, ktorý vznikol v spolupráci viacerých profesionálov v oblasti architektúry (Juraj Tesák Architekti), dizajnu a inovácií. K spolupráci bol prizvaný aj Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorý riešil, ako predísť vzniku odpadu, minimalizovať negatívny vplyv stavby počas rekonštrukcie a samotnej prevádzky na životné prostredie. Odpad z rekonštrukcie neskončil na skládke ale bol zrecyklovaný spoločnosťou Vassal EKO. Zaujímavým príkladom sú podlahy zo škrupín z kakaových bôbov, čo je biologicky odbúrateľný materál vyrábaný technológiou využívania energie zo 100 %-ných obnoviteľných zdrojov. Batérie v dome sú tiež navrhnuté tak, aby systematicky šetrili vodu,“ objasnila Závodská.

Všetci rezidenti v Búdke odpad nielen separujú, ale snažia sa aj o efektívnu recykláciu a predchádzanie jeho vzniku. Organizácie môžu využívať kompostér a dbá sa na to, aby všetky obaly vo vilke boli z recyklovateľného materiálu. Pri kúpe jedla sa zameriavajú na bezobalové obchody a potraviny s označením fair trade. V záhrade sú tiež dva sklenené úle, čím sa Búdka zapojila do projektu mestské včely a podporila tak trvalo udržateľný spôsob života v meste.

Dvojposchodová vila slúži ako na prácu, tak aj na rôzne akcie, semináre či workshopy pre verejnosť. Dve vrchné poschodia sú čisto pracovného rázu, poskytujú miesto na porady aj coworking. Na ďalších dvoch dolných podlažiach sa nachádzajú kaviareň aj knižnica. V záhrade nájdeš gril, pódium vhodné pre rôzne typy akcií pod korunami stromov, aj tiché miesta na prácu v prírode. Za peniaze z prenájmu sa Búdka 22 snaží hlavne zarobiť na vlastné fungovanie.

Celý projekt chce v prvom rade upozorniť na to, že aj práca a pracovné priestory môžu sledovať trendy udržateľného životného štýlu. „Búdka 22 sa snaží príkladom svojho vlastného fungovania ukazovať ako sa veci v spoločnosti meniť dajú, a to na rôznych úrovniach.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá