Bratislava môže mať po desiatkach rokov svoje prvé lyžiarske stredisko

  • V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka
  • Investor plánuje v uvedenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov
BeFunky-collage
TASR - Dano Veselský
  • V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka
  • Investor plánuje v uvedenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov

V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka, ktorá sa nachádza v lese nad zastávkou autobusovej linky mestskej hromadnej dopravy č. 52. Dlho zanedbávanú dráhu plánuje zrekonštruovať súkromný investor.

„Ten na základe svojho prieskumu zhodnotil, že rekonštrukcia Slalomky bude mať svoje opodstatnenie a využitie aj v zimných, aj v letných mesiacoch,“ uviedol pre agentúru SITA miestny úrad v Rači. K projektu sa ešte v súvislosti s jeho realizovateľnosťou a dopadom na lesopark musia vyjadriť Mestské lesy v Bratislave a Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty. Výšku investícií do rekonštrukcie nezverejnili.

Celoročné využitie

Investor plánuje v uvedenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov. Obnovu chce pokryť z vlastných zdrojov. Návrh novej Slalomky obsahuje Pretekársku dráhu (červená zjazdovka pre pokročilých lyžiarov – dĺžka 240 metrov, prevýšenie 60 metrov), turistickú-cvičnú (modrá zjazdovka pre deti a dospelých – dĺžka 460 m, prevýšenie 60 m), detskú dráhu (40 metrov) s dopravným pásom pri vrcholovej stanici. Okrem toho chcú postaviť aj turistickú rozhľadňu, vrcholovú reštauráciu, bufet v dolnej časti, lanovú dráhu a trasy pre horské bicykle a bežkárske trate.

zdroj: uzemneplany.sk

Pre využívanie v zimných mesiacoch by mali mať svahy umelé osvetlenie, ako aj snežné delá a moderný veľkokapacitný výrobník snehu. To všetko by umožnilo večerné lyžovanie, ako aj lyžiarske kurzy pre školy či škôlky a tiež individuálne lyžovanie. Snežný skúter s nadstavbou by bolo možné použiť na vyfrézovanie bežkárskej stopy. Letné aktivity by sa sústredili na turistiku, ktorú by podporilo vybudovanie rozhľadne, na horské bicykle, malú prekážkovú pumptrackovú dráhu pre najmenších, lanovú dráhu (zip-line) ponad údolie Pieskového potoka na protiľahlý svah a tiež lanový park pre deti a dospelých.

Nedostatok parkovacích miest na Potočnej ulici by mal vyriešiť lokálny elektrický skibus alebo akumulátorový vláčik premávajúci od parkoviska v Knižkovej doline cez Alstrovu, Námestie A. Hlinku až na Potočnú ulicu. „Zvažujeme len moderné stavby a technológie s minimálnou záťažou na životné prostredie. Vidíme, že športový turizmus sa pre Bratislavčanov stáva životným štýlom a takéto lokálne stredisko by mohlo tento trend ešte podporiť,“ uviedol autor návrhov na rekonštrukciu Slalomky Michal Molotta.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá