Bratislava nepotrebuje ďalšie domy konzumu, hitom sa stávajú Re-Use centrá

  • Moderné blšáky s pestrou ponukou sú vo svete čoraz horúcejšou témou. Re-Use centrá, kde nájdeš staršie, no plne využiteľné veci zmenšujú zátaž na peňaženku, ale aj na planétu.
reuse
stocksnap.io
  • Moderné blšáky s pestrou ponukou sú vo svete čoraz horúcejšou témou. Re-Use centrá, kde nájdeš staršie, no plne využiteľné veci zmenšujú zátaž na peňaženku, ale aj na planétu.

Nikto na Slovensku sa zrejme nemôže stažovať na nedostatok takzvaných mékk konzumu. Mnohí si už nevedia predstaviť víkend, bez pravidelnej prechádzky pomedzi butiky v shopping centrách. Ako zaznelo v kultovom filme Fight Club „Kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme, za peniaze, ktoré nemáme, aby sme zapôsobili na ľudí, ktorých nemáme radi.“

Je to neustály kolobeh, ktorý nezaťažuje len naše povaly a pivnice, ale samozrejme aj životné prostredie. Trend konzumu so sebou však priniesol aj proti trend, ktorým využívanie plnohodnotných, no o čosi starších vecí.

 

foto:stocksnap.io

Nákup z druhej ruky ako prvá voľba spotrebiteľov? Pravdepodobne už čoskoro. Hoci sa väčšina Slovákov na nákupy v second handoch a v bazároch ešte stále pozerá len pomedzi prsty, trendy spotrebiteľského správania sa už nejaký ten rok uberajú práve týmto smerom. A vôbec nesúvisia so znižovaním kúpyschopnosti obyvateľstva, práve naopak. Tovar z druhej ruky sa stal doménou spotrebiteľov, ktorí si uvedomujú jeho pridanú hodnotu.

foto:stocksnap.io

Problém nastáva v momente, keď hľadáš alebo máš k dispozícii tovar z rôznych kategórií. Len ťažko nájdeš predajňu, ktorá ponúka staršie, no využiteľné veci. Tento problém si všimli už pred rokmi v Budapešti, či v susednej Viedni, kde Re-Use centrá predstavujú oživenie dostupnej ponuky. Projekt Re-Use centra sa pripravuje už dokonca aj v Prahe.

„Vo Viedni Re-Use centrum už niekoľko rokov funguje a majú s ním výbornú skúsenosť. Verím, že v Prahe bude rovnako úspešný,“ doplnila radkyňa mesta Praha Plamínková pre praha.eu.

Nepotrebný nábytok, elektroniku, či knihy už Česi nebudú musieť nosiť na zberné dvory, či vyhadzovať na skládky. O všetko sa postará spomínané Re-Use centrum, ktoré vybrané produkty za symbolickú cenu posunie ľuďom, ktorým sa ešte v domácnosti zídu. Výťažok z predaja následne poputuje na podporu systému týkajúceho sa zaobchádzania s odpadom v meste. Ide tak o dokonalé naplnenie podstaty cirkulárnej ekonomiky.

 

foto:stocksnap.io

„Je to ďalší krok v naplňovaní známeho hesla „Reduce, reuse, recycle. Snažíme sa tu ako o redukciu množstva odpadu, tak aj o jeho znovuvyužitie,“ dodáva Jana Plamínková pre praha.eu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech