Bratislava po novom zdaní za ubytovanie aj cezpoľných v ubytovniach. Aký to bude mať efekt?

  • Cezpoľní pracujúci v Bratislave budú musieť po novom zaplatiť daň za ubytovanie rovnako, ako keby mali v Bratislave trvalý pobyt. Mesto očakáva príjem do 4 miliónov eur.
collage
slovakia.com / commons.wikimedia.org
  • Cezpoľní pracujúci v Bratislave budú musieť po novom zaplatiť daň za ubytovanie rovnako, ako keby mali v Bratislave trvalý pobyt. Mesto očakáva príjem do 4 miliónov eur.

Od januára hlavné mesto zvýšilo daň za ubytovanie z 1,65€ na 1,70€ za noc. Nevyzerá to ako veľa, no nie je to všetko.

Slováci dochádzajúci za prácou z iných regiónov sa doteraz tejto dani dokázali vyhnúť tak, že si v Bratislave vybavili prechodný pobyt. No po novom mesto túto možnosť zruší a daň za ubytovanie budú musieť platiť aj ľudia s prechodným pobytom.

foto: commons.wikimedia.org

Pochopiteľne sa im to veľmi nepáči, keďže náklady sa im zdvihnú asi o 50€ mesačne. Okrem nich to ale nepotešilo ani firmy, ktoré ich zamestnávajú. Tie totiž už teraz čelia nedostatku lokálnej pracovnej sily. Nové nariadenie vnímajú ako významnú prekážku dochádzania za prácou do Bratislavy.

Mesto argumentuje tým, že peniaze z tejto dane pôjdu na financovanie bežného chodu a rozvoja mesta a infraštruktúry. A to využijú rovnako ľudia s prechodným aj trvalým pobytom. Tak prečo by za to jedna skupina nemala platiť?

foto: slovakia.com

Ja osobne som zástancom rovnakých (najlepšie nízkych až žiadnych) daní pre všetkých. Čiže nevidel by som toto opatrenie ako nejakú formu diskriminácie. No pri súčasnej mainstreamovej logike zdaňovania táto daň nedáva veľký zmysel. Je totiž vysoko regresívna, teda dotkne sa najmä tých najchudobnejších.

Mnohí z nich si totiž nominálnu daň nebudú môcť pri súčasných príjmoch dovoliť. A to bude mať za následok to, že do Bratislavy prestanú chodiť. Bude len otázkou času, kým uvidíme, či čistý efekt ich odchodu nebude vyšší ako predpokladaná výška príjmu z ich zdanenia. Prestanú tu totiž nakupovať tovary a využívať lokálne služby.

Problém zdanenia ľudí s prechodným pobytom teda rozhodne nie je čiernobiely. Čo si o tom myslíš ty?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech