Bratislava plánuje nový park pri Dunaji, má byť podobný tým v Rakúsku či Nemecku

  • Park povedie od hraníc s Rakúskom až po Maďarsko
  • Zásahy do prírody by mali byť minimálne
  • Mesto spolu s odborníkmi pracuje na štúdii projektu
Dunaj, Bratislava (Wikimedia, Pudelek)
Dunaj, Bratislava (Wikimedia, Pudelek)
  • Park povedie od hraníc s Rakúskom až po Maďarsko
  • Zásahy do prírody by mali byť minimálne
  • Mesto spolu s odborníkmi pracuje na štúdii projektu

Bratislava sa v posledom čase stále viac rozmáha a mesto chrlí jeden projekt za druhým. Najnovšie prišlo s návrhom vybudovania Bratislavského dunajského parku. Nachádzať by sa mal na ploche medzi rakúskymi a maďarskými hranicami na pravom brehu rieky. 2000 hektárov pôdy stojí na tomto území celkom nedotknutých, pretože je ťažké využiť ich ekonomicky.

Park by mal prechádzať cez územie Pečnianskeho lesa a cez ďalších šesť maloplošných chránených území s rôznym stupňom ochrany až po najvyšší piaty. Zahŕňať bude aj štrkové pláže popri rieke a historické parky vrátane Sadu Janka Kráľa a lesoparku v Rusovciach.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Bratislvaský dunajský park (návrh)

Autori projektu chcú vytvoriť ideálne miesto pre aktívny oddych a na svoje si prídu vodáci a športovci, ktorí budú môcť využívať  lodenice, vodácky a veslársky štadión či jazerá na kúpanie.

Po jeho okraji prechádza veľmi populárne bratislavské športovisko „petržalská hrádza“, ktoré vyhľadáva množstvo cyklistov, korčuliarov a bežcov. V tesnom dotyku sa nachádzajú ďalšie športoviská ako napríklad dostihový areál. Štúdia chce tiež sprístupniť pláže nachádzajúce sa pri Dunaji.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Náčrt (Martin Mišík)

„Jednotlivé komponenty Bratislavského dunajského parku je možné realizovať a financovať postupne. Máme aspoň najhrubší odhad. Na úvodné revitalizačné úpravy a obnovy niektorých brehov a ramien Dunaja budú stačiť stovky tisícov eur, na základné ucelené riešenie 1 až 2 mil. eur. Na dosiahnutie dlhodobého cieľa komplexného riešenia vrátane prípadných budov návštevníckych centier bude potrebných 3 až 5 mil. eur,“ hovorí pre Startitup člen autorského tímu a zároveň člen Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK) Martin Mišík.

Projekt pritom inšpirovali také parky ako viedenský Lobau, ktorý je súčasťou Národného parku Donau-Auen, či územie okolo Neue Donau. Zachovávajú prírodu v tej najprirodzenejšej podobe a zároveň sa dajú využiť na rekreáciu a šport. Vzorom je aj projekt revitalizácie rieky Izar v centre Mníchova.

„Bratislavský Dunajský park by mal vzniknúť primárne spočiatku na pravom brehu Dunaja od rakúsko-slovenskej po slovensko-maďarskú hranicu. Je to unikátne územie, ktoré tvorí zelený prírodný pás pozdĺž Dunaja. Najmä medzi brehom a protipovodňovou hrádzkou, ale sú s ním spojené ďalšie parky a zelené prírodné plochy,“ uviedol pre TASR Mišík.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Dunaj, Bratislava (Wikimedia, Jan Polák)

Zásahy do územia by mali byť minimálne a prebiehať tak, aby sprístupnili prírodu na oddych a rekreáciu. „Ak, tak len v zmysle obnovy prírody, napríklad revitalizácia a obnova niektorých dunajských ramien či brehov na vybraných miestach tak, aby umožnili ľuďom prístup k vode a príjemnejší pobyt,“ doplnil Mišík. Prírodný charakter podľa neho zostane zachovaný, mierna modifikácia by bola výhradne blízka prírode.

Zároveň projekt nepočíta s tým, že by sa na území zvýšil stupeň ochrany prírody, už teraz sú niektoré jeho časti chránené. Momentálne sa pracuje na štúdii projektu, do ktorej je zapojený tím nezávislých odborníkov z radov vodohospodárov, architektov, urbanistov, prírodovedcov a ochrancov prírody. Od začiatku je štúdia konzultovaná aj s odborníkmi vodného hospodárstva, ochranárskymi združeniami či hlavným mestom.

Zdroj: TASR, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá