Bratislava pristúpila k zlepšeniu. Mesto bude lepšie odolávať silným dažďom

  • Mesto má v správe 11 000 kanalizačných vpustí
  • Vysúťažená firma sa pustila do ich údržby, ktorá bola roky zanedbávaná
  • Mesto plánuje kanalizáčné vpuste čistiť dvakrát ročne
Magistrat/Pixabay
Magistrat/Pixabay
  • Mesto má v správe 11 000 kanalizačných vpustí
  • Vysúťažená firma sa pustila do ich údržby, ktorá bola roky zanedbávaná
  • Mesto plánuje kanalizáčné vpuste čistiť dvakrát ročne

O prebiehajúcich prácach na kanalizačných vpustoch informoval primátor Bratislavy na sociálnej sieti. „Mesto má v správe 11 000 takýchto vpustov a doteraz sme vyčistili niekoľko stoviek. Už pri čistení prvých sa však ukázalo, že problém nie sú len samotné vpusty, ale aj zberné potrubia, ktoré neboli čistené roky, možno desaťročia. Pri niektorých potrubiach preto nebude stačiť len ich prečistenie, ale bude nutná aj ich rekonštrukcia či výmena. Napríklad aj v prípade už legendárneho jazierka, ktoré sa vytvorí po každom väčšom daždi v podjazde pod Bajkalskou ulicou na Ružinovskej ulici. Aj v tomto smere nás čaká ešte veľa práce,“ uvádza v spomínanom príspevku.

Čistíme kanalizačné vpuste

Po dlhšom čase sa nám podarilo vysúťažiť firmu na čistenie dažďových vpustov.Mesto má v správe 11 000 takýchto vpustov a doteraz sme vyčistili niekoľko stoviek. Už pri čistení prvých sa však ukázalo, že problém nie sú len samotné vpusty, ale aj zberné potrubia, ktoré neboli čistené roky, možno desaťročia. Pri niektorých potrubiach preto nebude stačiť len ich prečistenie, ale bude nutná aj ich rekonštrukcia či výmena. Napríklad aj v prípade už legendárneho jazierka, ktoré sa vytvorí po každom väčšom daždi v podjazde pod Bajkalskou ulicou na Ružinovskej ulici. Aj v tomto smere nás čaká ešte veľa práce.

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Tuesday, September 3, 2019

Podľa dopravného inžiniera Františka Brlita je starostlivosť o odvodňovacie základnou zodpovednosťou správcu komunikácií. Okrem vpustov patria do kompetencií správcu aj prípojky k nim. Samotná kanalizácia je v správe Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Vo videu sa ďalej vyjadril, že niektoré kanalizačné vpusty naboli čistené aj desiatky rokov. K téme sa vyjadruje aj Váler Jurček z Oddelenia správy komunikácií, ktorý potvrdil, že problém upchatých vpustov priamo súvisí so záplavami, ktoré hlavné mesto niekoľkokrát ochromili počas silných búrok.

Mesto sa preto prioritne sústredí na rizikové miesta, ktoré sú počas prívalových dažďov pravidelne zatopené. Patrí k nim aj podjazd pod Bajkalskou ulicou.

Záplavy a škody na majetku

V minulom roku sa situácia v Bratislave stala kritickou niekoľkokrát. Silná búrka zasiahla hlavné mesto aj 6. júna 2018, kedy sa veľa úsekov stalo kvôli vode, ktorá nemala kam odtekať, neprejazdných. Zatopilo aj nákupné centrum Central, ktoré sa vďaka svojej histórii stalo terčom internetových vtipov. Posmechu sa nevyhla ani spomínaná Bajkalská ulica.

Búrka ochromila nielen cestnú, ale aj koľajovú dopravu a zaplavené boli viaceré ulice. Škody na majetku sa dotkli nielen mesta, ale aj obyvateľov, ktorým zaplavilo autá potom, čo uviazli vo vode. Na situáciu pred rokom vtipne reagovali aj viaceré značky.

Viac o téme čítaj TU>>>Na včerajšie záplavy vtipne reagujú svojimi „akčnými“ ponukami aj ďalšie značky

Neriešené problémy

Na zanedbané vpusty sa pritom pred viac ako rokom opakovane upozorňovalo. Okrem medií sa k otázkam stavali aktívne aj občania, ktorí na zanedbané „kanály“ upozorňovali na stránke odkaz pre starostu. Predmetom diskusie bol katastrofálny stav vpustov na Kadnárovej ulici v Rači, kde dochádzalo k problémom už pri miernom daždi. Podľa diskusie trvalo riešenie tejto situácie viac ako tri mesiace.

Zdroj: Odkaz pre starostu, Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech