Bratislava ruší parkovacie mestá v centre, priestor na tomto mieste dostane umenie

  • Bratislavský Dom umenia sa rozširuje na Treskoňovu ulicu
  • S podporou mesta Bratislava a primátora Matúša Valla rozširuje svoje priestory a presúva diela bližšie k verejnosti
  • Prvú vysunutú výstavnú inštaláciu si budeš môcť pozrieť už 16.novembra
TASR
  • Bratislavský Dom umenia sa rozširuje na Treskoňovu ulicu
  • S podporou mesta Bratislava a primátora Matúša Valla rozširuje svoje priestory a presúva diela bližšie k verejnosti
  • Prvú vysunutú výstavnú inštaláciu si budeš môcť pozrieť už 16.novembra

Kunsthalle alebo Dom umenia sídli na bratislavskom Námestí SNP a ich laboratórny presklený priestor s názvom LAB si mal možnosť navštíviť už niekoľko ráz. Veľmi často sú tu totiž nainštalované objekty, ktoré okoloidúcich absolútne vťahujú do akvárijného výkladného priestoru.

Teraz sa však s podporou primátora hlavného mesta Matúša Valla ale aj samotného mesta, verejný priestor v okolí Kunsthalle zmení a umenie sa presunie bližšie k tebe. Vysunuté výstavné aktivity dostávajú novú značku a budú sa volať Kunsthalle EXT.

Boli sme oslovení Metropolitným inštitútom Bratislavy a Hlavným mestom, ktorí spoločne riešia projekt Živé námestie,“ povedala pre StartitUp Zuzana Böhmerová, PR a Fundraising manažérka Kunsthalle Bratislava.

 

Máme veľkú radosť z pripravovanej premeny verejného priestoru v našom susedstve na Treskoňovej ulici ❗️Plánujeme na nej…

Gepostet von Kunsthalle Bratislava am Freitag, 8. November 2019

Exteriér, extenzia a exit

To všetko môže znamenať skratka, ktorá v názve figuruje. Exteriér bude zastrešovať najmä objekty a inštalácie, ale aj iné umelecké diela určené pre verejný priestor na Treskoňovej ulici.

Už 16. novembra sa otvoria pomyslené brány nového kultúrneho priestoru, ktorý dodá mestu šarmantný rozmer a priblíži umenie obyvateľom. Koncepcia predstavuje súzvuk farebného pomaľovaného betónového koberca, ktorého časť sa rozprestiera aj pred bratislavským Domom umenia. Idea Vallovho Manhattanského projektu – vrátiť mesto jeho obyvateľom a spraviť z verejného priestoru príjemný koncept, ktorý má význam a využitie – sa tak pomaly napĺňa.

Výkričník upozorňuje na mnohé

Dielo Rudolfa Sikoru z Bratislavy má názov Výkričník a bude pilotným vystavovaným objektom v Kunsthalle EXT.

Keďže projekt úpravy verejného priestoru na Treskoňovej ulici zbehol pomerne rýchlo, KHB prirodzene siahla po diele, ktoré sprevádza pripravovanú veľkú výstavu na 1. poschodí budovy – Moc bezmocných. Autor Výkričníka bol jedným z čelných predstaviteľov novembrových udalostí a jeho dielo, určené vyložene pre verejný priestor, zároveň nesie mimoriadne aktuálny – enviromentálny odkaz,“ povedala na margo prvej výstavy zasadenej do externého priestoru Kunsthalle Böhmerová.

Reflektuje mnohé problémy v spoločnosti a dvíha prst nad ľudskou ľahostajnosťou a egoizmom. Hroziaca globálna klimatická kríza bola pohnútkou k vzniku diela už v polovici 70-tych rokov. Realizácia prebiehala dlho a do finálnej podoby sa tento Výkričník dostal až v lete minulého roku. Pravdou je, že nikdy nebol aktuálnejší.

V budúcom roku plánuje galéria aj naďalej prepájať plochu Treskoňovej ulice s vlastným výstavným programom, ale aj širšie koncipovanou témou umenia vo verejnom priestore, ktorú dlhodobo reflektuje.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech