Bratislava sa chce stať inteligentným mestom. Pribudli ďalšie lavičky s modernými technológiami

  • Aj keď nás zrejme "smart" posedenie nespasí, ide o krok dobrým smerom.
ball
facebook.com/farkasovskaludmila/.facebook.com/bratislava.sme.sk
  • Aj keď nás zrejme "smart" posedenie nespasí, ide o krok dobrým smerom.

Prvá priemyselná revolúcia sa zrodila z rotačnej tlače, telegrafu a lacného uhlia, ktoré poháňalo lokomotívy. V druhej sa telefón, rádio a televízia stretli s lacnou ropou, autami, autobusmi a kamiónmi. Teraz je čas na tú tretiu, ktorej súčasťou by mohla byť aj premena miest na inteligentné mestá, ktoré budú efektívne koexistovať s obyvateľmi.

Naše priemyselné revolúcie síce pomohli posunúť ľudstvo k lepšej kvalite života, ale zároveň nás uvrhli do klimatickej krízy. Sledujeme zmenu klímy v priamom prenose, ale stále sa tvárime ako by sa nás to úplne nedotýkalo. Neberieme vážne výstrahy vedcov, keď tvrdia, že počas nasledujúcich 7 až 8 dekád by sme mohli prísť o polovicu živočíšnych druhov na planéte.

V jednotlivých regiónoch by sa nám naozaj zišlo urobiť krok smerom k smart budúcnosti. V mestách, ktoré sú hnacím motorom ekonomického rastu, obyvatelia prirodzene očakávajú využívanie moderných technológií aj na uľahčenie súkromného života. Rozvoj sa však nie vždy uberá správnym, tzv. „smart“ smerom a mnoho miest sa dnes snaží vysporiadať s týmto neľahkým zadaním.

Bratislava sa k myšlienke „smart city“ prihlásila iba prednedávnom, kedy sa rozhodla zapojiť do európskeho projektu s rovnakým názvom. Podľa primátora Nesrovnala má Bratislava obrovský potenciál najmä v oblasti energetickej úspornosti, mobility, komunikácie, IT riešeniach, ale napríklad aj v parkovaní. Jedným z prvých krokov k naplneniu koncepcie inteligentného mesta je aj inštalácia technologicky vyspelých lavičiek.

Po skúšobnej „smart“ lavičke na Primaciálnom námestí v jarných mesiacoch, ktorej výhody si mohli Bratislavčania vyskúšať v testovacej prevádzke, pribudli počas leta v meste ďalšie tri takéto kúsky, a to pred Starou Tržnicou v Starom Meste a pri Propeleri na Rázusovom nábreží.


„Bratislava finalizuje koncepciu SMART CITY, ktorou chce reflektovať na všetky potreby súčasnej doby. Byť smart znie síce veľmi moderne a všetci si to spájame s modernými technológiami, no nie je to len o nich. Je to najmä o návrate k zdravému sedliackemu rozumu, o šetrnom využívaní zdrojov, udržateľnom rozvoji a rozumných riešeniach vo všetkých oblastiach – od mobility cez energetiku, dopravu, hospodárenie s vodou až po starostlivosť o zeleň,“  uviedla námestníčka primátora Ľudmila Farkašovská pre bratislava.sk.

Okrem konštrukcie a ochrannej dosky z plexiskla, má v sebe lavička vstavané senzory, ktoré zbierajú rôzne druhy informácií, vrátané atmosférických podmienok (teplota, tlak, vlhkosť vzduchu a zloženie atmosferických plynov), počtu užívateľov a funkčnosti komponentov, ktoré sa po istom čase vyhodnotia a budú slúžiť pre informačné potreby pri poskytovaní lepších a efektívnejších služieb obyvateľom aj návštevníkom hlavného mesta. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi, či možnosť nabíjania smartfónov.

Inštaláciu smart lavičiek podporila spoločnosť Adient, globálny líder vo výrobe automobilových sedadiel. Biznis centrum Adient pôsobí v Bratislave už 10 rokov. „Všimli sme si smart iniciatívy nášho hlavného mesta a pri príležitosti výročia nášho biznis centra sme sa ich rozhodli podporiť prostredníctvom lavičiek. Sídlime v úplnom centre mesta a naši zamestnanci tu radi trávia čas. Zároveň smart technológie bytostne patria k nášmu podnikaniu,“ informoval Peter Kováč, riaditeľ Bratislava biznis centra spoločnosti Adient pre bratislava.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá