Bratislava síce nemá svoje kolobežky, no už dnes si môžeš odomknúť 19 elektrických mopedov

  • Bratislava získala nové zdieľané elektrické mopedy. Stojí za nimi poľská firma, ktorú založili traja kamaráti
  • Ich ambíciou je elektromobilita pre širokú verejnosť s dôrazom na mopedy, bicykle alebo kolobežky
  • Bratislava získala nové zdieľané elektrické mopedy. Stojí za nimi poľská firma, ktorú založili traja kamaráti
  • Ich ambíciou je elektromobilita pre širokú verejnosť s dôrazom na mopedy, bicykle alebo kolobežky

Poľská spoločnosť Blinkee.city dala do prevádzky v Bratislave 19 elektrických mopedov, ktoré si môže ktokoľvek prenajať. Systém fungovania je veľmi podobný, ako pri zdieľanej prevádzke bicyklov od spoločnosti Slovnaft.

Jednoducho si stiahneš aplikáciu, prihlásiš, odomkneš moped a jazdíš. Za jednu minútu zaplatíš 19 centov a za jeden deň neminieš viac ako 22 eur.

Blinkee začala svoje služby ponúkať v roku 2017 v hlavnom meste Poľska. V ten deň vyšlo 5 mopedov do ulíc Varšavy. Po troch mesiacoch, keď sa ukázalo, že občania Varšavy chcú a vedia, ako jazdiť na skútroch, tak sa ich počet zvýšil zo 6 na 50 kusov. Vo Varšave je momentálne 210 mopedov.

„Navyše, blinkee.city sa čoskoro stane svetovým gigantom,“ hovorí Marcin Maliszewskim, jeden zo zakladateľov. Svoje služby ponúka Blinkee v Španielsku, Švédsku, Maďarsku, Rumunsku alebo Chorvátsku.

Poľskú firmu založili traja kamaráti, ktorým nikto neveril, že ich nápad môže mať v Poľsku úspech. Firma má v ponuke aj elektrické bicykle a svoje portfólio dopravných e-prostriedkov chce naďalej rozširovať.

Zdieľanie dopravy má úspech

Ambíciou je jazdiť aj na elektrických bicykloch alebo kolobežkách. Vo Varšave jazdí okrem mopedov aj 172 kolobežiek. „V našich obchodných aktivitách sa snažíme plne implementovať náš model zdieľanej ekonomiky, pretože veríme, že je to budúcnosť,“ píše sa na stránke spoločnosti.

Čo sa týka zdieľaných systémov verejnej prepravy, tak už naplno v Bratislave funguje zdieľanie Slovnaft bajkov a rozrástol sa počet elektrických kolobežiek. Teraz získali novú konkurenciu a budeme pozorne sledovať či sa u nás uchytí alebo sa firma stiahne.

Po Slovensku sa už v minulosti rozmiestnili firmy, ktoré ponúkajú zdieľanie rôznych dopravných prostriedkov. V hlavnom meste sa dokonca dajú požičať aj malé elektrické automobily.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech