Bratislava testuje novinky v MHD. Superdlhý autobus, ktorý jazdí zadarmo aj „trojičku“

  • Dopravný podnik v Bratislave počas obdobia Majstrovstiev sveta v hokeji testuje pár zaujímavých noviniek
  • K lístkom na zápasy ponúka dopravu zadarmo, posilňuje spoje a testuje na cestách novinky
  • Po cestách sa premáva špeciálny autobus aj vynovená električka
mhd
Flickr
  • Dopravný podnik v Bratislave počas obdobia Majstrovstiev sveta v hokeji testuje pár zaujímavých noviniek
  • K lístkom na zápasy ponúka dopravu zadarmo, posilňuje spoje a testuje na cestách novinky
  • Po cestách sa premáva špeciálny autobus aj vynovená električka

Bratislava si už niekoľko mesiacov užíva bohatý ruch kvôli zmenám, ktorým čelí. Už v januári vedenie mesta pripravovalo pravidelných účastníkov mestskej dopravy na významné obmedzenia, ktoré budú sťažovať ranné zápchy či poobedná špička. Súvisia najmä s obrovským projektom novej autobusovej stanice a jej okolia, ale aj s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. A to všetko v čase, kedy sa aj v Bratislave konajú zápasy Majstrovstiev sveta v hokeji.

Z miesta na miesto zadarmo

Primátor nášho hlavného mesta, Matúš Vallo, prosí o trpezlivosť a cestujúcich nasmeroval z áut do autobusov a električiek. Nuž a Dopravný podnik Bratislava v súčastnosti ponúka niekoľko noviniek.

Prvou je posilnenie spojov na trase železničná stanica – hokejový štadión, a to najmä v čase ukončenia zápasov, aj zaradenie kapacitne väčších vozidiel do premávkyv časoch najväčšej špičky. Navyše ten, kto má lístok na hokej, celý deň má v rámci bratislavskej MHD prepravu úplne zadarmo, túto možnosť majú aj všetci zúčastnení dobrovoľníci a organizátori.

Superdlhý autobus

Ďalšou významnou novinkou v rámci Dopravného podniku Bratislava je testovanie úplne nového typu autobusu, 18-metrového kolosu, ktorý v rámci zácviku jazdí na linke číslo 61 a na linke H úplne zadarmo. DPB totiž skúša v premávke jeho skutočné prevádzkové parametre a tí, ktorí na tejto trase cestujú pravidelne, si môžu cestu mestom užiť v plne klimatizovanom vozidle s modernými informačnými systémami či USB nabíjačkami.

Tri sú viac ako dve

V časoch najväčšej rannej špičky sa DPB rozhodol zaviesť ešte jednu novinku, ktorá by mala s odľahčením dopravy najmä na trase ŽST Vinohrady – Námestie SNP (linka číslo 7) významne pomôcť. Namiesto dvoch častí električky, na ktoré sme pravidelne zvyknutí, je už od 13. mája na koľajach ach špeciálna „trojička„, ktorá dokáže prepraviť až 300 cestujúcich naraz (pre porovnanie, nové nízkopodlažné električky prepravia cca 200 cestujúcich).

Podľa Dopravného podniku boli tzv. trojičky rozšírené prevažne v Nemecku a dodnes jazdia v Drážďanoch, či Lipsku, no vidieť ich možno aj v Budapešti.

Zdroj: DPB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK