Bratislava vyhlásila klimatickú súťaž pre občanov, ktorí môžu vyhrať 3500 eur

  • Počas víkendu od 13. do 15. novembra budú účastníci Climathonu tvoriť riešenia, ktoré môžu pomôcť Bratislave zmierniť dopady klimatických zmien
  • Výhercovia môžu získať 3500 eur
Bratislava Sky Park stanica Nivy klimatická kríza stromy
SIU/Petra Stanová, Unsplash/Markus Spiske
  • Počas víkendu od 13. do 15. novembra budú účastníci Climathonu tvoriť riešenia, ktoré môžu pomôcť Bratislave zmierniť dopady klimatických zmien
  • Výhercovia môžu získať 3500 eur

Climathon je globálna iniciatíva, ktorá má zvýšiť povedomie o klimatickej kríze a podporiť aktívne zapojenie obyvateľov a obyvateliek miest do jej riešenia. V novembri sa do nej zapojí aj Bratislava. Počas víkendu od 13. do 15. novembra budú účastníci tohto online hackathonu tvoriť riešenia, ktoré môžu pomôcť Bratislave zmierniť dopady klimatických zmien. Ak máš záujem, môžeš sa prihlásiť na tomto linku

Mesto účastníkom zverejní dáta, ktoré im pomôže lepšie pochopiť vybrané problémy mesta v oblasti verejnej dopravy, životného prostredia či kvality života. Prostredníctvom tých si môžeš jednoduchšie rozmyslieť, aký projekt budeš prezentovať.

Mobilita v Bratislave je kľúčová pre fungovanie mesta a ide ruka v ruke s kvalitou života. Cieľom mesta je zapájať obyvateľov a obyvateľky do pozitívnych zmien, navrhovať zlepšenia a v určitej miere im umožniť aj túto zmenu realizovať. Napríklad prostredníctvom jednoduchých aplikácií, ktoré im pomôžu vybrať si alternatívne druhy dopravy prípadne kombinovať auto, verejnú dopravu a chôdzu. Hlbší vzťah s mestom im dáva pocit, že sú súčasťou niečoho väčšieho a záleží im viac na príjemnom a kvalitnom okolí,” objasňuje Petra Dzurovčinová, CIO mesta Bratislava.

Vymysli enviro appku, alebo rozuzli zamotanú dopravnú situáciu v Bratislave

Na výber máš z dvoch výziev, do ktorých sa môžeš zapojiť. Prvou je otázka, ako motivovať a zapojiť obyvateľov do pretvárania Bratislavy na mesto, ktoré dokáže lepšie zvládať klimatické zmeny. Príkladom môže byť aplikácia na mapovanie stromov v ich okolí alebo efektívne informovanie o ostrovoch tepla či znečistení ovzdušia.

Druhou výzvou je ako adresovať problém verejnej dopravy a špecificky slabé využívanie ekologických alternatív mestskej dopravy obyvateľmi Bratislavy. Napríklad gamifikáciou cestovania verejnou dopravou.

Dve ceny, obe vo výške 3500 eur

Do Climathonu sa môžu zapojiť všetci Bratislavčania a Bratislavčanky či hostia z iných miest, ktorých táto téma zaujíma a majú chuť sa aktívne popasovať s riešením problémov, ktoré sa týkajú nás všetkých,“ píše v liste magistrát.

S tímom budeš mať 72 hodín na to, aby si pod vedením skúsených mentorov pretavil svoje nápady do technologických riešení a ďalej ich v rámci tímov spoločne rozvíjal. Projekt sa zavŕši záverečnou prezentáciou, vďaka ktorej budeš môcť zabojovať o finančné výhry vo výške 3500 eur.

Ceny budú dve. Samozrejme, poskytujú ich partneri v spolupráci s mestom, čiže nejdú z nášho rozpočtu,“ pre Startitup povedala hovorkyňa kancelárie primátora hlavného mesta.

Motiváciu navyše pre študentské tímy prinesie špeciálna cena od Swiss Re pre najlepší študentský tím vo výške 3500 eur. Tohtoročný Climathon podporili aj Microsoft a Databricks, vďaka čomu budú účastníci môcť využiť Microsoft Azure. Počas celej akcie budú k dispozícii pre účastníkov aj experti z Databricks.

Robiť svet odolnejším je pre nás nielen poslaním, ale aj dennodennou prácou. Udržateľnosť a odolnosť miest v súvislosti s klimatickou zmenou je nesmierne dôležitou témou a sme radi, že môžeme túto aktivitu mesta Bratislava podporiť. Zároveň sa veľmi tešíme na aktívnu prácu s účastníkmi, keďže moji kolegovia prejavili veľký záujem mentorovať tímy a aktívne participovať na vytváraní riešení, ktoré môžu mestu pomôcť,” hovorí Miroslav Grutka, IT riaditeľ na oddelení Asset Management IT, ktorý zároveň zastrešuje komunitu vyše 300 IT odborníkov v bratislavskom Swiss Re.

Mimo Bratislavy sa pridáva 145 miest po celom svete

Climathon je celosvetové podujatie, do ktorého sa zapája viac ako 145 miest z 56 krajín sveta. Predstavuje celosvetovú iniciatívu, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o klimatickej zmene, jej aktívnom riešení a spoločnom budovaní sveta, v ktorom má život každého z nás zdravú a udržateľnú budúcnosť.

Climathon je iniciatíva európskej organizácie EIT Climate KIC, ktorá má za cieľ podporovať zavádzanie zelených riešení v rámci EÚ. Bratislavský Climathon organizuje konzultačná spoločnosť Civitta, ktorá pomohla už stovkám inovatívnych firiem rozbehnúť svoj biznis a na Slovensku reprezentuje EIT Climate KIC. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech