Bratislava začína s revolúciou v MHD, aká na Slovensku chýbala. Za vzor si berie Brno a stačí TAP-núť a ísť

  • Ak sa ti nechce čakať, kým strojček vytlačí tvoj lístok, ani kým sa ti aktivuje SMS-ka, túto možnosť si rýchlo obľúbiš
  • Podobná prax je v iných krajinách úplne bežná
  • Situáciu zľahčuje najmä uponáhľaným a turistom
TASR/Martin Baumann,Kartuj.sk
TASR/Martin Baumann,Kartuj.sk
  • Ak sa ti nechce čakať, kým strojček vytlačí tvoj lístok, ani kým sa ti aktivuje SMS-ka, túto možnosť si rýchlo obľúbiš
  • Podobná prax je v iných krajinách úplne bežná
  • Situáciu zľahčuje najmä uponáhľaným a turistom

Lístky na bratislavskú MHD už dávno nemusíš kupovať v žltých strojčekoch vedľa zastávok. Nielenže často nie sú v blízkosti, no dosť zdržujú, ak na zastávku zvykneš dobiehať v posledných sekundách. Nehovoriac o situácií, ak si v tom istom čase kupuje lístok niekto iný. Boj je dopredu prehratý, na svete máš nového nepriateľa a tvoj autobus ti ujde pred nosom. 

Teraz by niečo podobné už hroziť nemalo, nezdrží ťa starý stroj a nezastaví ťa ani fakt, že vo vrecku nemáš žiadne drobné. Telefón či kreditku so sebou máme vždy a práve tie budú úplne stačiť na poctivú jazdu hromadnou dopravou v našom hlavnom meste. Dokonca nebudeš musieť čakať ani na aktiváciu lístka a nemusíš sa nikde registrovať. Len nastúpiš, „TAPneš“ a ideš.

Lístok si už nemusíš kupovať dopredu, stačí sa TAPnúť

Lístok si už nejakú tú chvíľu môžeš kúpiť cez SMS-ku alebo aplikáciu IDS BK, kde sú lístky dokonca o 10 percent lacnejšie, než bežné papierové. Pri oboch však nejaký čas trvá, kým sa aktivujú a autobus predsa len stihnúť nemusíš.

Ako sa do práce dopravuješ ty?

Po novom pred nastúpením do červeného autobusu nemusíš myslieť na nič, nastúpiš a lístok si kúpiš bezkontaktne kartou alebo telefónom či hodinkami priamo v ňom. Keď si svoje smart zariadenie alebo kartu priložíš ku kombinovanému označovaču lístkov, vykonáš tak „TAP“, čím svoju jazdu zaregistruješ.

TAPnúť sa musíš vždy, no zaplatíš maximálne 4 eurá za jeden deň

Jeden TAP má platnosť 45 minút a ak v tom čase stihneš autobusy aj prestriedať, platí aj ako prestupný. Peniaze ti nestiahne dvakrát, no TAPnúť sa však musíš vždy, inak ti hrozí pokuta.

Za jeden deň môžeš týmto spôsobom cestovať koľko len chceš, no zaplatíš maximálne za štyri takéto lístky. Po zvyšok dňa cestuješ zadarmo a už len prikladáš kartu.

Jeden TAP stojí jedno euro a ak sa rozhodneš túto možnosť využívať, najviac minieš štyri eurá v jeden deň. Upozorňujeme však, že si treba dávať pozor a TAPnúť sa vždy tým istým zariadením, inak sa ti nebudú mať ako počítať.

Na to, aby si mohol nový systém využívať, nemusíš urobiť nič, len zaplatiť. Hneď po tom, čo svoju kartu priložíš k označovaču, ti tvoj lístok označovač spätne potvrdí. TAP platí okamžite a preto už nemusíš čakať na akúkoľvek aktiváciu. Jedinou nevýhodou je, že cena je vždy rovnaká, aj ak si študentom, alebo na teba platí dôchodcovská či ZŤP zľava. Cena je vždy jedno euro.

Ľudí nedávno nahnevali, 15-minútový lístok bude mnohým chýbať

Správa o nových lístkoch prišla len nedávno po tom, čo novinky z bratislavskej MHD viacerých rozhnevali. Zrušil sa 15-minútový lístok a drvivá väčšina ostatných bude drahšia, než sme boli zvyknutí.

Meniť sa nebude len cena 30-minútového lístka, ktorý si ľudia kupujú najčastejšie. Na druhej strane však výrazne klesla cena ročného predplatného cestovného, znížili ju takmer o štvrtinu a kúpiš si ju za 199 €.

Zdroje: Kartuj.sk, imhd.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech