Bratislavčania krútia hlavami nad zvláštnou zónou priamo na rušnej križovatke

  • V Bratislave vznikla nová zóna
  • Tá je ohradená plastovými stĺpikmi priamo v strede frekventovanej križovatky
  • Určená je pre peších, no aj pre deti
hlavné mesto
Bratislava, Unsplash/Martin Katler
  • V Bratislave vznikla nová zóna
  • Tá je ohradená plastovými stĺpikmi priamo v strede frekventovanej križovatky
  • Určená je pre peších, no aj pre deti

Bratislavskí vodiči čelia ďalšej radikálnej zmene v hlavnom meste, informuje spravodajský portál Noviny.sk. Tentokrát ide o nové zóny určené pre chodcov. Jedna z týchto zón vznikla priamo v centre mesta, no nie je to len obyčajná pešia zóna.

Novinka sa totiž nachádza na rušnom mieste, dokonca v strede križovatky. Zóna je pre verejnosť nepochopiteľná a dáva to patrične najavo, jej významu nerozumie ani dopravný expert. Podľa portálu si však autor za svojím projektom stojí.

Deti na križovatke?

Veselšia cesta do školy či bezpečnejší priestor pre deti a dospelých. Aj tak znejú popisy tohto priestoru. Okrem relaxu má slúžiť aj na bezproblémové vystúpenie detí z auta.

Zmena má zabezpečiť rodičom a deťom príjemnejšiu a menej rizikovú cestu do školy, takisto na lepšie vystupovanie z auta či dokonca ako miesto na zábavu a oddych.

Jeden miestny obyvateľ z bratislavskej mestskej časti Staré Mesto pre portál Noviny poznamenal: „Som stavbár a nezdá sa mi to úplne bezpečné miesto vzhľadom na to, aká je tá križovatka frekventovaná.“

Ďalší respondent dodal, že nerozumie, prečo by sa deti mali hrať v strede križovatky, keď sa v blízkosti nachádzajú tri parky. Tam sa podľa neho namiesto potulovania sa v strede cesty môžu deti bezpečne hrať. Ďalšia z opýtaných prezradila, že vraj má na mieste pribudnúť aj pingpongový stôl, čo považuje za absurdné.

Projekt Mesto pre deti

Ide o križovatku ulíc Mýtna a Vazovova. Pár metrov od kritizovanej zóny sú lavičky, kde môžu rodičia sedieť a dozerať na deti, ktoré sa hrajú na pomaľovanom asfalte na „čerstvom“ vzduchu medzi kopou áut. Za projekt Mesto pre deti, vďaka ktorému zóna vznikla, zodpovedá zodpovedá Metropolitný inštitút Bratislava.

„Nejde o oddychovú zónu, ale priestor pre peších v rámci dočasného riešenia. Cieľom úprav je zvyšovať bezpečnosť, v danej lokalite prechádza dennodenne vyše 1 000 detí, ktoré sa presúvajú do škôl na Vazovovej ulici,“ vysvetľuje pre portál Noviny inštitút vo svojom stanovisku. 

Aby sa predišlo kolíznym situáciám, nainštalovali na tomto mieste plastové stĺpiky, ktoré majú slúžiť na ochranu ľudí v zóne. Dopravný analytik Jozef Drahovský však v reportáži upozorňuje: „Malo by to byť jednoznačne oddelené od cesty. Navyše existuje riziko, že deti môžu loptu stratiť a skočiť priamo pod idúce autá.“

Táto netradičná zóna pre peších nie je jedinou v Bratislave. Podobná zóna vznikla aj na Mudroňovej ulici.

Príslušný dopravný inšpektorát posudzuje uvedený projekt z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a takisto aj vo vzťahu k organizácii dopravy na danom mieste,“ uviedol Tomáš Vrábel, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia policajného zboru pre Noviny.

Rozšírenie PAAS zón v Novom Meste

Hlavné mesto plánuje začiatkom decembra spustiť novú zónu regulovaného parkovania v bratislavskom Novom Meste, a to lokalitu Pokrok. Zónu by mali do systému regulovaného parkovania PAAS zaradiť 6. decembra. Zároveň spustili registráciu do systému, píše TASR.

Sídlisko Pokrok leží pozdĺž Račianskej ulice v susedstve už spustenej zóny na Tehelnom poli. „Zóna NM1 – Pokrok bude spoplatnená v čase od 8:00 do 24:00 cez pracovné dni,“ informuje magistrát s tým, že sadzba je 1,50 eura na hodinu.

Regulácia tejto lokality predstavuje rozšírenie zóny NM1 – Tehelné pole, kde je systém regulovaného parkovania PAAS spustený od roku 2022. Rezidenti Pokroku aj Tehelného poľa môžu s rezidentskou parkovacou kartou parkovať v oboch lokalitách.

Magistrát zároveň upozorňuje na plánovaný krátkodobý výpadok štátneho dátového centra obcí a miest z dôvodu jeho modernizácie. Plánovaný je od štvrtka (16. 11.) od 16.00 h do nedele (19. 11.) do 12. „Z tohto dôvodu nebude v tomto čase možné vykonávať overovanie, predlžovanie či vydávanie všetkých typov parkovacích kariet PAAS,“ podotýka hlavné mesto.

PAAS, ktorý bratislavská samospráva označuje za jednu z najväčších reforiem v hlavnom meste, spustili začiatkom minulého roka v prvých troch zónach – Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači. Regulované parkovanie postupne spúšťa mesto aj v iných lokalitách. Tento rok pribudli ďalšie, napríklad v Petržalke, Ružinove, Starom Meste či Novom Meste.

Zdroje: Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá