Štrajky, meškania a rušenie letov: V apríli a v máji čakaj komplikácie vo viacerých častiach Európy (PREHĽAD)

  • Rušenia a presúvania letov môžu narušiť tvoje cestovateľské plány
  • Pripravili sme prehľad, v ktorých častiach môžeš nepríjemnosti očakávať
letisko, meskanie
Ilustračná foto, Canva/Matthew Turner, Canva/Andrea Piacquadio
  • Rušenia a presúvania letov môžu narušiť tvoje cestovateľské plány
  • Pripravili sme prehľad, v ktorých častiach môžeš nepríjemnosti očakávať

Počas uplynulého obdobia sa zvyšuje napätie medzi zamestnancami dopravy, a to najmä leteckých spoločností a ich zamestnávateľmi v Európe. Konflikty ovplyvňuje viacero faktorov, medzi nimi sú neuspokojivé pracovné podmienky či nízke platy. 

Najväčšia asociácia leteckých spoločností EÚ Arilines for Europe uviedla, že počas minulého roka ovplyvnili štrajky pracovníkov letovej prevádzky v Európe viac ako 100 000 letov, informuje Reuters. Zrušených pritom bolo 16 000 letov a 85 000 museli odložiť.

Keďže v poslednom období ovplyvňujú dopravu štrajky najmä zamestnancov vo Francúzsku, predstavitelia leteckých spoločností sa obávajú, že by mohli narušiť aj olympijské hry v Paríži.

 

Štrajk v Bruseli potrvá do konca apríla

Personál v stravovaní a pracovníci s batožinou na bruselskom letisku Charleroi chcú podať začiatkom mája výpovede, ak sa nevyriešia ich požiadavky v rámci pracovných podmienok, píše The Brussels Times.

Pracovníci už majú dosť „obťažovania na pracovisku a príliš veľkého tlaku zo strany vedenia“. Sú totiž často pri svojej činnosti natáčaní na video a sťažujú sa aj na nedostatok ľudskosti, ktorý vidia najmä v tíme ľudských zdrojov. Ak bude štrajk pokračovať, môže to mať negatívny vplyv na celé letisko. 

Ak sa zároveň chystáš v blízkej dobe letieť so spoločnosťami easyJet alebo TUI, radšej sa najedz ešte pred nástupom. Približne 100 pracovníkov stravovacích služieb Dnata, ktorí pracujú v oboch leteckých spoločnostiach, vrátane vodičov nákladných vozidiel a skladníkov, plánuje štrajk na 26. – 29. apríla, 3. – 6. mája a 10. – 13. mája.

V Grécku sa chystá celonárodný štrajk

Odboroví pracovníci pridružení k niekoľkým odborovým zväzom, vrátane Konfederácie štátnych zamestnancov a Gréckej Všeobecnej konfederácie práce plánujú štrajkovať v celom Grécku prvého mája. Vedúci odborov vyzvali pracovníkov zo všetkých sektorov, aby sa zúčastnili štrajku a nepracovali. 

Narušenie dopravy môžu pokračovať až do ranných hodín 2. mája. Na proteste v Aténach očakávajú organizátori veľké množstvo ľudí. Odborové zväzy uvádzajú, že počas finančnej krízy bolo dočasne zrušených viacero aspektov pracovného práva, ktoré doteraz neboli obnovené.

Od krízy o výške minimálnej mzdy rozhoduje vláda, predtým bola určená na základe vyjednávania medzi odborovými zväzmi a zamestnávateľmi.

V Londýne čakaj štrajky v tomto období

Stovky zamestnancov letiska Heathrow budú týždeň štrajkovať v spore o takzvaný outsourcing pracovných miest. Odborová organizácia Unite uviedla, že 800 jej členov plánuje štrajkovať od 7. do 13. mája kvôli tomu, čo nazvala „poľutovaniahodným konaním“ zo strany vedenia letiska, píše BBC.

Od 29. apríla do 2. mája budú štrajkovať zamestnanci pohraničnej stráže, teda tí, ktorí vykonávajú imigračné a pasové kontroly. Štvordňový štrajk môže spôsobiť vážne narušenie medzinárodných letov.

Od 3. do 18. mája sa bude konať štrajk „work to rule“, počas ktorého budú pracovníci vykonávať len nevyhnutné úlohy. Približne 50 pracovníkov tankovacích liniek bude protestovať od 4. do 6. mája proti znižovaniu sociálnych dávok.

Štrajky vo Francúzsku ovplyvnili lety v celej Európe

Vo štvrtok (25. 4.) zasiahli meškania a rušenie letov celú Európu po rozsiahlych štrajkoch vo Francúzsku. Úradom sa totiž nepodarilo dosiahnuť dohodu s niektorými pracovníkmi francúzskej kontroly letovej prevádzky, píše Reuters.

Francúzsky úrad pre civilné letectvo v stredu oznámil, že požiadal letecké spoločnosti, aby zrušili 75 % štvrtkových letov na parížskom letisku Orly, 55 % letov na parížskom Charles-De-Gaulle a 65 % letov na Marseille. Keď štrajkuje riadenie letovej prevádzky vo Francúzsku, ovplyvňuje to všeobecne cestovanie po Európe.

Obmedzené sú potom nielen lety do Francúzska, ale aj cez vzdušný priestor krajiny. Ryanair uviedol, že bude musieť zrušiť viac ako 300 letov z Veľkej Británie do Španielska alebo Talianska. Tlačí tak na predstaviteľov Európskej únie, aby vyvíjali väčší tlak na Francúzsko s cieľom znížiť vplyv štrajkov na dopravu v celej Európe.

„Francúzski dispečeri môžu štrajkovať, je to ich právo, ale mali by sme zrušiť francúzske lety, nie lety z Írska do Talianska alebo lety z Nemecka do Španielska alebo Škandinávie do Portugalska,“ povedal generálny riaditeľ Ryanair Michael O’Leary.

Najväčší francúzsky odborový zväz riadiacich letovej prevádzky nakoniec štrajk z 25. apríla odvolal po tom, ako sa dohodol s vedením o pracovných podmienkach.

Aj napriek tomu bolo však ovplyvnených množstvo letov a narušila sa aj doprava. Diskusie s inými organizáciami však stále neboli podľa Francúzskeho úradu pre civilné letectvo ukončené.

Ourania Georgoutsakou, šéfka priemyselnej skupiny Airlines for Europe, sa vyjadrila, že lety vo Francúzsku a v niektorých častiach Európy budú stále značne narušené. Argumentuje pritom tým, že štrajk stiahli pracovníci na poslednú chvíľu, a tak ešte nemusí byť všetkému koniec. 

Dohodu po piatich mesiacoch štrajku uzavreli aj nemeckí železničiari z Deutsche Bahn s nemeckým nemeckým odborovým zväzom rušňovodičov GDL. Dohoda znamená, že GDL sa zdrží štrajkov minimálne do februára 2026. Nemecká odborová organizácia Verdi tiež odvolala štrajky na rôznych nemeckých letiskách po dosiahnutí dohody.

Čo robiť po zrušení letu

Letecká spoločnosť má zvyčajne povinnosť poskytnúť náhradu, ak bol tvoj let zrušený pre štrajky personálu. Záleží ale od podmienok leteckej spoločnosti a tiež od rozsahu cestovného poistenia. Sú zväčša dostupné na webovej stránke spoločnosti alebo poisťovne. 

Ak si ale rezervuješ let s vedomím, že odbory už štrajk ohlásili, kompenzáciu pravdepodobne nedostaneš. Pred rezerváciou si nezabudni skontrolovať dátumy štrajku nielen v leteckej spoločnosti, ale aj na letiskách odletu a príletu.

Zdroje: Reuters, The Brussels Times, Unite the Union, BBC, DW, TASR, Crisis24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá