Politici: Budú sa kvôli bombovým hrozbám sprísňovať opatrenia? „Toto vyvolá reakciu pre budúcnosť“

  • Slovensko paralyzovali bombové hrozby
  • Poslanci prehovorili, či by sa mali sprísňovať opatrenia na školách
František Majerský, Tibor Gašpar
Startitup/Gabriel Bezuška
  • Slovensko paralyzovali bombové hrozby
  • Poslanci prehovorili, či by sa mali sprísňovať opatrenia na školách

Teror, strach, náhle prerušenie vyučovania. Slovenskom v posledných dňoch rezonujú bombové hrozby. V utorok (7. 5.) bezpečnostné zložky štátu zvažovali možnosť zatvorenia škôl po tom, ako na všetky stupne škôl po celom Slovensku prišlo vyše 1 500 hlásení o bombovej hrozbe.

Školy aktuálne nie sú v bezprostrednom ohrození, preto nie je nevyhnutné pristúpiť k ich zatvoreniu. Startitup tak v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, či sa budú nejakým spôsobom sprísňovať opatrenia na školách.

Gašpar: Budú sa musieť zabezpečiť vstupy do škôl, ako po útoku v Prahe

„Ja si myslím, že áno. Pokiaľ bude dostatok finančných prostriedkov, tak sa budú musieť zabezpečiť vstupy do škôl, tak ako sa to chystá na vysokých školách, po tom útoku na Filozofickú fakultu v Prahe,“ hovorí pre Startitup poslanec a policajný exšéf Tibor Gašpar (Smer-SD).

„Zrejme dôjde ku kontrole osôb cez detektory kovov a podobné zariadenia, ale nemyslím si, že je to otázka najbližších dní. Budú sa musieť prepracovať evakuačné plány pre teroristické hrozby alebo vôbec vypracovať. Pretože požiarne pozná každý, ale evakuačné kvôli terorizmu asi nie. Tie sú určite špecifické, myslím si, že toto vyvolá akúsi reakciu pre budúcnosť,“ vysvetľuje poslanec.

Tibor Gašpar
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„Toto je na rozhodnutí pána ministra, ja skôr by som očakával, že hneď ako boli pozatvárané školy, tak ministerstvo školstva vydá manuál pre školy. Aby sa riaditelia nemuseli po Facebooku a iných sociálnych sieťach pýtať, že čo majú robiť, ako majú postupovať. K tomuto nebol vydaný nikdy žiadny manuál ani pokyny,“  tvrdí poslanec a exminister školstva Branislav Gröhling (SaS).

„Toto malo okamžite urobiť ministerstvo a má zabezpečiť bezpečnosť na školách, ja momentálne nevidím žiadnu aktivitu, okrem nejakých facebookových statusov ministra,“ kritizuje líder SaS.

„To vám neviem povedať, ale opakovane som sa bavil na túto tému aj s ministrom školstva, že mali by sme sa naozaj vrátiť k tomu, čo bolo v minulosti bežné. Že sa vráti naspäť branná výchova a že sa bude trénovať to, ako sa majú deti správať v krízových situáciách. Teraz nehovorím len o bombových útokoch, môže sa stať na škole požiar alebo iná katastrofa,“ myslí si poslanec František Majerský (KDH).

„Aby nemali strach z toho, keď sa vyhlási poplach, aby vedeli, čo majú robiť, ako napríklad môžete vidieť u japonských detí. Presne vedia, čo majú robiť,“ dodáva politik. 

Jaurová: Podľa dostupných informácií je to vcelku organizované a ide to z veľmi konkrétnej východnej strany

Ako situáciu vníma poslankyňa Zora Jaurová (Progresívne Slovensko)? „Považujem to, že niečo také sa deje za veľmi cynické a hrozné, nehovoriac o tom, že sa to deje v takejto masívnej škále. Podľa dostupných informácií je to vcelku organizované a ide to z veľmi konkrétnej východnej strany,“ tvrdí poslankyňa.

Zora Jaurová
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„Boli už informácie, že tie IP adresy a tí autori pravdepodobne pochádzajú z Ruska a diali sa takéto podobné veci aj v iných krajinách. Čiže je dôvodné podozrenie, že takéto ohlasovania bombových útokov sú súčasťou hybridnej vojny,“ dopĺňa Jaurová.

„Pokiaľ som dobre zaregistroval, tak toho vyhrážača NAKA už zbalila. Predpokladám, že nejakým spôsobom sa vysvetlí, že to bol nejaký veľmi zlý vtip alebo niečo také. Je to samozrejme otázka na ministra školstva a uvidíme. Ťažko povedať, či sa urobia nejaké systémové opatrenia, či sa to vyhodnotí ako nejaká permanentná hrozba alebo nejaký exces vyšinutého jedinca,“ uzatvára poslanec Roman Michelko (SNS).

Polícia zadržala 25-ročného muža

Ako sme ťa informovali, polícia nedávno zadržala 25-ročného muža, ktorý v priestoroch Mestského súdu v Novom Meste – Bratislava III oznámil bombu. O tejto udalosti informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

V utorok ráno (7. 5.) na linku 158 prišlo hlásenie o bombe v bratislavskom mestskom súde. Policajné hliadky v budove ale žiadnu bombu nenašli. „Počas vykonávaných úkonov a dôkladnej operatívno-pátracej činnosti policajti Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III zadržali 25-ročného muža, ktorý nastraženú bombu nahlásil. 25-ročného Nikolasa H. z Myjavy hliadka polície zadržala a eskortovala na príslušné policajné oddelenie, kde sa ku skutku priznal,“ informovali policajti v statuse.

Ak sa mladému mužovi dokáže vina, môže čeliť trestu odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Zdroje: Archív Startitup, Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá