Ficova 20-tisícová dotácia na „Michelkov“ časopis rozrušila poslancov. „Nie je to protekcia, je to naprávanie krivdy“

  • Premiér Fico prispel 20-tisíc eurami z rezervy predsedu vlády na Literárny týždenník
  • Politici ostro reagujú a Michelko sa bráni
Roman Michelko
Premiér Fico prispel 20-tisíc eurami z rezervy predsedu vlády na Literárny týždenník Startitup/Gabriel Bezuška
  • Premiér Fico prispel 20-tisíc eurami z rezervy predsedu vlády na Literárny týždenník
  • Politici ostro reagujú a Michelko sa bráni

Slovensko vo štvrtok obletela správa o tom, že premiér Robert Fico (Smer-SD) prispel sumou 20-tisíc eur z rezervy predsedu vlády na Literárny týždenník, ktorý vydáva Spolok slovenských spisovateľov. Informoval o tom Denník N, zaujímavosťou je, že jednou z výrazných postáv časopisu je poslanec Roman Michelko (SNS).

Časopis predtým nedostal finančnú podporu od Fondu na podporu umenia, kvôli „nedostatočnej kvalite“. Startitup v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, či podľa nich nejde o protekciu.

Gröhling: Fico si takýmto spôsobom chce urobiť zadobre s SNS

„Pán Michelko je známy tým, že vydá knižku a potom tu z tej knižky číta a kritizuje ju v rámci Fondu na podporu umenia. Toto je iba ukážka, že pán Fico si takýmto spôsobom nejako chce zadobre urobiť s SNS. Je to zvláštne, že im určitým spôsobom vytvoril ministerstvo športu. A teraz im ešte takýmto spôsobom dáva nejaké dotácie,“ hovorí pre Startitup líder SaS Branislav Gröhling.

„Keď je taký sociálne cítiaci človek, tak skôr by mal pomáhať iným oblastiam a iným ľuďom ako pánovi poslancovi Michelkovi,“ dodáva politik.

Branislav Gröhling
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„Podľa mňa určite nie. Ja si myslím, že on (Fico, pozn. red.) pri rozhodovaní o rozdeľovaní nejakých finančných prostriedkov, zohľadňuje všetky možné okolnosti, za akých sa prideľujú nejaké finančné prostriedky. A ja to určite nevnímam ako protekciu,“ myslí si poslanec a policajný exšéf Tibor Gašpar (Smer-SD). 

„To je proste dotácia na literárny týždenník z rezervy predsedu vlády. On si to musí obhájiť, prečo tie prostriedky dal práve na túto vec. V minulosti sa teda podľa mňa podporovali aj horšie veci z rezervy predsedu vlády ako literárny týždenník. Ale tým, že fond je nastavený tak, že o ňom rozhoduje výlučne predseda vlády, je to naozaj jeho zodpovednosť,“ tvrdí poslankyňa a expertka na kultúru Zora Jaurová (Progresívne Slovensko).

Ako sa na vec díva poslanec František Majerský (KDH)? „Určite áno, pretože podľa mňa pán premiér zo svojej rezervy sa síce na jednej strane môže rozhodnúť koho podporí. Je to jeho slobodné rozhodnutie, ale prečo si vybral konkrétneho poslanca? Jeho rozhodnutie podľa mňa nie je správne, lebo predsa nemôžete protežovať poslanca koalície,“ hovorí Majerský.

Podľa poslanca „to nie je správna cesta“. „Myslím, že je to jednoznačné zvýhodňovanie,“ dopĺňa.

Roman Michelko
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

Michelko: Nie je to protekcia, je to naprávanie krivdy

Ako situáciu vidí samotný poslanec Roman Michelko (SNS)? „Ja nie som v žiadnych orgánoch, to bolo absolútne mylne povedané, že som v nejakých orgánoch týždenníka. Nie som ani v redakčnej rade, ani člen redakcie, som len rádový člen predstavenstva,“ bráni sa národniar. 

„Takže s týždenníkom ako takým nemám nič spoločné v zmysle nejakej osobnej prepojenosti. A nie je to protekcia, je to naprávanie krivdy,“ tvrdí Michelko.

„Pretože to je erbový časopis, ktorý podľa mňa mal v dejinách Slovenska zásadné postavenie, a je hanba, že takýto erbový časopis nebol tri roky podporený ani centom,“ uzatvára Michelko.

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá