Otrasný zážitok vo vagóne Regiojetu na Slovensku. Cestujúcich napadli zákerní škodcovia

  • Cestujúci v spacom vozni železničného dopravcu Regiojet objavili ploštice
  • Incident sa stal na trati Praha – Košice
regiojet ploštice
TASR/Michal Svítok
  • Cestujúci v spacom vozni železničného dopravcu Regiojet objavili ploštice
  • Incident sa stal na trati Praha – Košice

Na nepríjemný zážitok počas cesty z Prahy na východné Slovensko zažil pár, ktorý cestoval železničným prepravcom Regiojetom. V spacom vozni našli ploštice na lôžkovinách aj čalúnení.

Cestu, ktorú si zrejme budú pamätať do konca života, opísal pre iROZHLAS.cz cestujúci Vojtěch B. K incidentu došlo v noci z 2. mája, teda zo štvrtka na piatok.

Dvojica si zakúpila lístky do spacieho vozňa. Spočiatku cesta prebiehala bez problémov, a pár si cestu krátil pozeraním seriálov,

„Zhruba po dvoch hodinách jazdy začala partnerku svrbieť ruka. Po rozsvietení sme si všimli, že má v oblasti paží a nôh veľké začervenané uhryznutia,“ opísal zážitok pre iROZHLAS.cz.

Cestujúci tak začali pátrať po zdrojoch hryznutí, pričom zistili, že v lôžkovinách a čalúnení sa nachádza množstvo nebezpečných škodcov – ploštice.

Muž si stihol ploštice vyfotografovať, následne si rýchlo zobrali veci a priestory spiaceho vozňa opustili. O situácii informovali aj vlakvedúceho, ktorý ich a dvoch ďalších spolucestujúcich presunul do iných priestorov.

Cestujúci boli odškodnení

Regiojet pre iROZHLAS.cz potvrdil, že o prípade vie, a tvrdí, že podniká opatrenia, ktoré „zabezpečia bezpečnosť“ cestujúcich.

Železničný dopravca mal odškodniť dvojicu, a to prostredníctvom kompenzácie cestovného. To malo byť vrátené páru prostredníctvom kreditu, ktorý môžu využiť na ďalšie cesty alebo si ho vybrať v hotovosti na pobočke. Regiojet tvrdí, že pomôcť vie aj s dodatočnými nákladmi, ako je dezinfekcia či dezinsekcia.

Poškodený muž je ale sklamaný reakciou spoločnosti a tvrdí, že cestujúcich poriadne nevarovala pred výskytom nebezpečného hmyzu.

regiojet
zdroj: TASR/Michal Svítok

Regiojet sa bráni, že vo vlakoch vykonáva pravidelnú dezinfekciu a dezinsekciu.

„Pokiaľ je výskyt nahlásený, prijímame okamžité opatrenia, vozidlo je odstavené a je vykonaná dezinfekcia a dezinsekcia mimo plánovaného harmonogramu,“ vysvetlila pre iROZHLAS.cz PR manažérka dopravcu Alexandra Janoušek Kostřicová.

Žijú 6 až 12 mesiacov 

Ploštice posteľné (latinsky Cimex lectularius) patria k nebezpečným škodcom hlavne preto, že ich je ťažké zlikvidovať. Ich potravu tvorí krv, pričom najobľúbenejším zdrojom sú práve ľudia. Americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) uvádza, že v neprítomností ľudí sa môžu ploštice „hostiť“ aj inými cicavcami alebo vtákmi.

Samičky ploštice posteľnej počas svojej dospelosti znášajú denne asi päť vajíčok. Škodcovia vyhľadávajú miesta, kde sú chránené a nepozorované. Zväčša ide o švy matracov, štrbiny v taštičkových pružinách, priestory pod soklovými doskami, štrbiny v stenách, v knihách a podobné.

Nymfám a dospelým jedincom stačí 5-10 minút, kým sa do sýtosti „najedia“. Dospelé ploštice môžu prijať niekoľko krvných jedál počas niekoľkých týždňov, za predpokladu, že je k dispozícii teplokrvný hostiteľ.

Samotné uhryznutie plošticami nie je obzvlášť nebezpečné. Títo škodcovia nie sú prenášači chorôb. Uhryznutie však môže vyvolať zápal v dôsledku alergických reakcií na zložky v ich slinách.

Ploštice sa nachádzajú v rôznom prostredí, známe sú prípady, keď boli hlásené v nemocniciach, škôlkach, hoteloch, no našli sa dokonca aj v lietadlách či výletných lodiach.

Prenos týchto škodcov je rozšírený prostredníctvom batožiny. Preniesť sa môžu aj prostredníctvom nábytku, knihách či dokonca v elektronike.

Dospelá ploštica sa vie veľmi rýchlo pohybovať za minútu prejde viac ako 1 meter, kým nymfa až 25 cm.

Dospelí jedinci žijú 6 až 12 mesiacov a môžu prežiť dlhú dobu bez kŕmenia. Tento fakt taktiež komplikuje likvidáciu škodcov.

Voľne dostupná chémia, ktorú je možné zakúpiť napríklad v drogérii, na škodcov zväčša nezaberá, preto experti odporúčajú zavolať firmy, ktoré sa na dezinfekciu a dezinsekciu zameriavajú. Firmy mávajú silnejšiu chémiu, ktorá si dokáže so škodcami poradiť.

Zdroje: iROZHLAS.cz, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá