Slovenské rodiny nevedomosťou prichádzajú o 1 120 eur. Takto získaš zabudnutú dávku

  • Jozef Mihál upozorňuje, že mladé rodiny vedia získať 1 120 eur navyše
  • Ide o príspevok na starostlivosť na dieťa
  • Postup vysvetľuje na troch príkladoch
peniaze rodiny
Freepik
  • Jozef Mihál upozorňuje, že mladé rodiny vedia získať 1 120 eur navyše
  • Ide o príspevok na starostlivosť na dieťa
  • Postup vysvetľuje na troch príkladoch

Mnohé mladé rodiny na Slovensku možno nevedia, že im chýba špecifická dávka v hodnote až 1 120 eur, ktorá môže výrazne pomôcť pri úhrade nákladov na starostlivosť o dieťa.

Táto finančná podpora je mimoriadne dôležitá pre rodiny, ktoré sa pripravujú na príchod nového dieťaťa, zatiaľ čo ich staršie dieťa do troch rokov navštevuje súkromné materské školy.

Špecifický príspevok na starostlivosť o dieťa

Podľa zistení ekonóma Jozefa Mihála ide o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je alternatívou častejšie čerpaného rodičovského príspevku. Mihál totiž vydáva novú knihu MATERSKÁ 2024, kde o týchto príspevkoch píše viac.

20200309_SaS6688853 (1)
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Rodičia si musia medzi nimi vybrať, pretože ich nemožno poberať súčasne. Mihál poukazuje na to, že keďže rodičovský príspevok je vo všeobecnosti vyšší – dokonca aj pre matky, ktoré neboli na materskej dovolenke – väčšina rodín si vyberá túto cestu.

Príspevok na starostlivosť o dieťa však zostáva cennou možnosťou za určitých okolností, najmä keď sa matka chystá na materskú dovolenku s druhým dieťaťom, píše Mihál vo svojom príspevku na facebooku.

Mihálove príklady

Mihál ponúka vo svojom príspevku tri príklady, na ktorých poukazuje ako sa pohybovať v tomto probléme.

Príklad č. 1: Pani Marta, ktorá má dvojročné dieťa navštevujúce súkromné jasle, má nastúpiť na materskú dovolenku 11. apríla 2024, čo je šesť týždňov pred termínom pôrodu, ktorý má byť 23. mája 2024.

V súčasnosti poberá rodičovský príspevok na staršie dieťa vo výške 473,30 eur. Od mája 2024, keď začne poberať materské, však už nebude mať nárok na rodičovský príspevok a naposledy bude túto dávku poberať v apríli 2024. Marta začne opäť poberať rodičovský príspevok v decembri 2024, po skončení materskej dovolenky.

Príklad č. 2: Pani Magda, ktorá je v podobnej situácii ako Marta, sa tiež rozhodne požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa od mája 2024, keď jej začne plynúť materská dávka.

Môže preukázať svoje výdavky na škôlku vo výške 450 eur, takže dostane mesačný príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur. Nárok na túto dotáciu bude Magde trvať až do veku šiestich týždňov jej novorodenca, čo jej umožní poberať 840 eur počas troch mesiacov (máj, jún a júl 2024).

Príklad č. 3: Pani Martina, pravdepodobne najinformovanejšia z trojice, nastúpi na materskú dovolenku skôr, 28. marca 2024, osem týždňov pred termínom pôrodu.

V apríli 2024 prejde z rodičovského príspevku na príspevok na starostlivosť o dieťa. Vzhľadom na jej výdavky dostáva aj 280 eur mesačne a bude ich poberať štyri mesiace (apríl, máj, jún a júl 2024), spolu 120 eur.

Toto šikovné načasovanie jej umožňuje maximalizovať dotáciu, zatiaľ čo jej rodičovský príspevok sa obnoví v novembri 2024, dodáva Mihál.

Tieto príklady poukazujú na to, ako môže znalosť vlastných nárokov výrazne ovplyvniť finančné plánovanie rodín. Pani Martina, ktorá optimálne využila svoje dávky, si dokázala zabezpečiť dodatočný mesačný príspevok v porovnaní s pani Magdou a výrazne viac ako pani Marta, ktorá príspevok na starostlivosť o dieťa úplne vynechala.

Zdroj: Facebook - Jozef Mihál

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá