Huliak zastrelil medveďa v Očovej. „Tak sa to robí s medveďmi, ako to dal Rudo,“ pochvaľuje si Danko

  • V Očovej poľovali na medveďa
  • Rudolf Huliak sa pridal k iniciatíve
Huliak a medveď
  • V Očovej poľovali na medveďa
  • Rudolf Huliak sa pridal k iniciatíve

V Očovej sa uskutočnili spoločné nočné hliadky zásahového tímu pre medveďa hnedého a poľovného združenia. Počas jednej z piatkových nocí tím zneškodnil jedného synantropného medveďa v blízkosti rodinných domov.

Medveďa videli v rôznych častiach Očovej. Obcou sa teda šírili upozornenia na zvýšenú opatrnosť , okrem iného aj prostredníctvom obecného rozhlasu. 

Rudolf Huliak zastrelil medveďa

Občania hlásili pozorovanie niekoľkých medveďov, vrátane jedného pri autobusovej zastávke. Starosta Očovej a poľovný hospodár Rudolf Huliak uviedol, že zásahový tím mal podpísanú zmluvu so štátnou ochranou prírody a identifikovali štyroch synantropných jedincov. „Jedným z nich bol aj tento,“ povedal pre TV JOJ.

Zásahový tím, ktorý bol na mieste, monitoroval situáciu dlhší čas. „Svojím správaním a výskytom aj v záhradách rodinných domov opakovane ohrozovala miestnych obyvateľov, ako aj návštevníkov obce. Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné,“ skonštatovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková pre TV JOJ.

Danko si pochvaľuje

Iniciatívu poľovníkov si pochvaľuje aj šéf SNS. „Tak sa to robí s medveďmi, ako to dal Rudo. Veríme, že nový zákon prejde bez problémov, a keď sa niekomu nepáči, nech sa ide prejsť do lesa a pochopí,“ odkázal Andrej Danko na sociálnych sieťach.

Medveďa pozorovali už dlhšiu dobu

V pondelok ráno (6. 5.) zaznamenal Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR pohyb medveďa v obci Očova, nachádzajúcej sa vo Zvolenskom okrese. Kristína Bocková, hovorkyňa ŠOP SR, informovala TASR, že ide o približne trojročné zviera podľa zaznamenaného videa.

Kristína Bocková tiež uviedla, že ŠOP má v Očovej uzavretú zmluvu o spolupráci s miestnym poľovníckym združením v oblasti manažmentu medveďovej populácie. Na jej základe spoločne vypracujú plán ďalšieho postupu. „Obec vydala tiež upozornenie na zvýšenú opatrnosť pre občanov a návštevníkov, najmä počas večerných a ranných hodín,“ doplnila.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR v minulých rokoch zaznamenal v oblasti pod Poľanou viaceré problémové šelmy. Od 1. novembra minulého roka boli zriadené dva nové tímy. Jeden sa špeciálne venuje oblasti Podpoľania, ktorá zahŕňa okresy Detva, Lučenec, Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca.

Ministerstvo životného prostredia označilo vytvorenie Zásahového tímu Podpoľanie za opodstatnené, pričom zdôraznilo, že Poľana patrí medzi oblasti s najvyšším počtom hlásení výskytu medveďa blízko ľudských obydlí.

„Oblasť Poľany patrí medzi tie s najväčším počtom hlásení výskytu medveďa v blízkosti ľudských obydlí, ako aj k oblastiam, v ktorých sú veľakrát stretnutia človeka s najväčšou slovenskou šelmou,“ informoval rezort vo svojom stanovisku pre TASR. Pripomenulo, že atraktívnymi cieľmi pre medvede sú intravilány obcí, kde nachádzajú ovocné sady, včelie úle, hospodársky dobytok alebo poľnohospodárske plodiny.

Zdroje: TV JOJ, TASR, Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá