Lucy sa venuje právu vo Švédsku: Za ubytovanie v centre Štokholmu platím 500 eur mesačne. Švéd ťa v klube nepobozká ani neobjíme

  • Švédi tvrdo pracujú, ale nie na úkor súkromného života
  • Prestížne školy sú zadarmo aj pre zahraničných študentov
  • Priemerný ročný plat vo Švédsku je 57-tisíc eur
Lucy žije vo Štokholme, kde sa venuje profesionálnym športom a právu
Lucy žije vo Štokholme, kde sa venuje profesionálnym športom a právu Lucy Michalička
  • Švédi tvrdo pracujú, ale nie na úkor súkromného života
  • Prestížne školy sú zadarmo aj pre zahraničných študentov
  • Priemerný ročný plat vo Švédsku je 57-tisíc eur

Lucy má 24 rokov, miluje zimu a zimné športy. Preto sa rozhodla pre život v škandinávskej krajine. Podľa jej slov sa chcela učiť od najlepších. Švédsko jej natoľko učarovalo, že tam ostala pôsobiť, venuje sa právu a medzinárodným vzťahom a užíva si, ako v krajine všetko perfektne funguje.

Švédi si vážia súkromný život

Najlepšie platené profesie sú vo Švédsku lekári, právnici a ekonómovia. Hoci Štokholm patrí medzi najdrahšie mestá vo svete, Lucy si nevie vynachváliť pozitíva, ktoré život v meste ľuďom prináša. Švédi vedia tvrdo pracovať, ale nikdy nie na úkor súkromného života, ktorý si veľmi vážia.

  • Prečo sa rozhodla pre Švédsko?
  • Ako rýchlo sa tam adaptovala?
  • Aké pozitíva vníma v tejto krajine? 
  • V čom sa Švédi líšia od Slovákov?

Kedy a prečo si sa rozhodla pre život vo Švédsku?

Počas strednej školy som odišla na výmenný pobyt do Švédska. V tom čase som mala 17 rokov. Dôvodom môjho odchodu bol šport. V tom čase som sa venovala zimným športom, ako behu na lyžiach a biatlonu. Žila som svoj tínedžerský sen a verila som, že sa raz dostanem na olympiádu.

Uvedomovala som si, že ak chcem byť najlepšia na svete, musím pretekať s najlepšími a škandinávske krajiny, najmä Švédsko, dominujú zimným športom, takže výber krajiny bol jednoznačný. Ak chcete byť v niečom najlepší, musíte trénovať a byť v podmienkach, v ktorých vyrastajú tí najlepší.

Veľmi som túžila po olympiáde a reprezentovať Slovensko, bola som ochotná sa presťahovať kvôli tomu aj na sever. Nakoniec som to skombinovala so školou, ale aj so športom som vo Švédsku doteraz.

Bolo pre teba jednoduché adaptovať sa v krajine?

Neprekáža mi zima. Pre mňa je 23 stupňov už leto, takže mi chlad nevadí. Hlavne som si musela zvyknúť na realitu, že vo Švédsku som chodila do školy za tmy a vracala sa za tmy. Trénovali sme za tmy, pretekali sme za tmy na osvetlených štadiónoch a verejných priestranstvách. Majú to v krajine dobre zabezpečené aj za tmy.

V zime som nevidela slnko, mala som nedostatok vitamínu D. A v lete je to naopak. Dlho je svetlo, idete spať o desiatej večer a do okna vám svieti slnko. Dlho som si na to zvykala, teraz to beriem ako súčasť Švédska a zvykla som si, že keď idem v lete spať o 22.00, vonku je akoby bol čas obeda. Človek si na to časom zvykne.

Nevadí ti na krajine, že je tam zima?

Vôbec nie. Ja milujem zimu. Som chladný severský typ. Keď som bola na Srí Lanke, nevedela som si zvyknúť na to teplo a vlhko.

Čo ťa najviac na Švédsku fascinuje? Aké pozitíva pre život vidíš v krajine?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá