Bratislavčania, pozor: V najbližších hodinách sa môžu tvoriť snehové záveje, poľadovica komplikuje dopravu v celej krajine

 • SHMÚ vydalo výstrahu pre celé Slovensko
 • Podľa našich informácií sú cesty v Bratislave v neupravenom stave, rovnako sa tam vytvorila silná poľadovica
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
 • SHMÚ vydalo výstrahu pre celé Slovensko
 • Podľa našich informácií sú cesty v Bratislave v neupravenom stave, rovnako sa tam vytvorila silná poľadovica

Na celom Slovensku treba v noci a nedeľu ráno (3. 12.) počítať s poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí do nedele 8.00 h.

„Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblastiach bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozornili meteorológovia. Môže podľa nich predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako dopravu, pohyb osôb či infraštruktúru.

V Bratislavskom i Žilinskom kraji, vo viacerých okresoch Trenčianskeho, Trnavského a Prešovského kraja, v okresoch Banská Bystrica, Brezno aj Spišská Nová Ves sa môžu v noci tvoriť aj snehové záveje. Pre lokality platí výstraha prvého stupňa.

Silná poľadovica pod Tatrami komplikuje dopravu počas celej soboty. Vodiči na sociálnych sieťach informovali o problémoch najmä na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách. Neprejazdná bola však napríklad podľa obce Liptovská Teplička cesta do Vikartoviec v okrese Poprad. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informoval, že cesty sú miestami takmer neprejazdné a pod váhou zmrznutého snehu a ľadu padajú už aj väčšie konáre. Problémy sú podľa hasičov už aj na Tatranskej elektrickej železnici (TEŽ).

„Najmä v tatranskej oblasti v dolinách a kotlinách stále padá mrznúci dážď pri nízkej teplote -5 až -2 °C, prechodne je aj výdatnejší. Miestami už napršalo aj viac ako päť milimetrov. Tvorí sa tak hrubšia vrstva ľadu, ktorá spôsobuje množstvo komplikácií,“ uvádza SHMÚ. Meteorológovia v tejto súvislosti vyzývajú obyvateľov regiónu, aby ak nutne nemusia, radšej nikam nevychádzali.

Situácia je katastrofálna aj v ostatných častiach Slovenska. SHMÚ vydal výstrahy pre celé Slovensko. Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou a snehovými závejmi je vyhlásená na celom území, okrem okresu Námestovo, Čadca a Kysucké Nové mesto. Pre tieto časti platí výstraha druhého stupňa. 

Podľa našich informácií sú cesty v Bratislave v neupravenom stave, rovnako sa tam vytvorila silná poľadovica. Konkrétne v úseku D4 Bratislava-Jarovce – Bratislava-Juh.

Stella centrum informovala o aktuálnych dopravných obmedzeniach:

 • „D1 nehoda na nadjazde nad Hornou Stredou, v smere do Trenčína, pozor havarované vozidlá sú neosvetlené!
 • D3 Čadca – Poľsko, nehoda je odstránená, úsek je však ťažko prejazdný, husto sneží.
 • Púchov – Lysá pod Makytou, úsek cesty bude od 19.00 hod úplne uzatvorený pre vyťahovanie havarovanej cisterny.
 • Úsek diaľnice D3 v smere na PL na 39. až 42,5. km je dočasne uzavretý kvôli nehode. Obchádzka vedie po ceste I/11 cez mesto Čadca.
 • Príslop je uzavretý pre vozidlá nad 10 m celkovej dĺžky.
 • Cesta Muráň – Červená Skala je uzavretá pre vozidlá nad 10 m celkovej dĺžky.
 • Pozor! Na priechode Vrchslatina je poľadovica!
 • Pozor! Zľadovatený sneh do 2 cm sa nachádza na cestách Ružomberok – Valaská Dubová, odb. Dedinky – Ostrá Skala a na niektorých cestách II. a III. triedy v okresoch Stará Ľubovňa, Poprad a Humenné, 4 – 5 cm je na cestách III. triedy v obvode Haligovce, 5 – 10 cm vrstva je na ceste II/542 Spišská Belá – Spišská Stará Ves. Poľadovica sa nachádza na cestách I/66 Veľká Lomnica – Tatranská Javorina, št. hr. PLN, a na cestách II. a III. triedy v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.“

„Ešte niekoľko najbližších hodín sa situácia výraznejšie nezlepší. V juhozápadnom prúdení cez oblasť stále postupujú jednotlivé pásma zrážok,“ dodáva SHMÚ. Výstraha 2. stupňa pred poľadovicou platí pre okresy Poprad, Spišská Nová Ves, Levoča, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Pre zlé poveternostné podmienky mali počas dňa viacero výjazdov aj hasiči. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove pre TASR potvrdil, že najhoršia situácia je vo Vysokých Tatrách a tiež v okrese Kežmarok.

„Výjazdy boli k uviaznutým ľuďom, mali sme aj dopravné nehody, všetko riešime priebežne. Situácia je primeraná počasiu, meškajú už aj autobusy, podľa našich informácií je električkové spojenie medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom momentálne pozastavené,“ priblížil operačný dôstojník a apeloval na ľudí, aby sa zhoršenej situácii v zjazdnosti ciest prispôsobili, respektíve vôbec nejazdili.

Poľadovica komplikuje dopravu aj na železničnej trati, medzi Kráľovou Lehotou a stanicou Poprad-Tatry uviazol vlak RJ 1003, a v tejto časti je tak prevádzka prerušená. Informovala o tom na sociálnej sieti komunita „Obmedzenia prevádzky na tratiach ŽSR“ s tým, že problémy spôsobuje námraza na trakčnom vedení. Predpokladané meškanie spojov v tomto úseku je hodina až 150 minút.

Zdroje: TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá