Bratislavčania sa nechceli pozerať, ako mesto nekoná. Do opráv za desiatky tisíc eur sa pustili sami

  • Vo Vnútrobloku Slávia zorganizovala skupina nadšencov prvú brigádu pred 10 rokmi
  • Dnes medzi Šancovou, Björnsonovou, Povrazníckou a Žilinskou ulicou v bratislavskom Starom Meste pravidelne brigádujú desiatky nadšencov
  • Spoločne tu vysadili zeleň, postavili ihrisko a do budúcna majú ešte veľké plány
vnutro
Vnútroblok Slávia
  • Vo Vnútrobloku Slávia zorganizovala skupina nadšencov prvú brigádu pred 10 rokmi
  • Dnes medzi Šancovou, Björnsonovou, Povrazníckou a Žilinskou ulicou v bratislavskom Starom Meste pravidelne brigádujú desiatky nadšencov
  • Spoločne tu vysadili zeleň, postavili ihrisko a do budúcna majú ešte veľké plány

Dôležité je ta taktiež spomenúť, že Vnútroblok Slávia prosperuje aj pod vedením Petra Lukasa. Tento projekt bol dokonca inšpiráciou pre Prahu a jej mestské časti, odkiaľ si ľudia prišli k Petrovi a jeho tímu pre inšpiráciu.

Prečo ste sa rozhodli svojpomocne a na vlastné náklady zveľaďovať vnútroblok? Nie je to skôr úlohou mesta?

Vyrastal som na tomto dvore a aj keď nebol nikdy pekný, ako deti sme sa mali kde hrať. Keď som sa sem ako dospelý vrátil, vnútroblok bol spustnutý, bez života, plný odpadkov a parkujúcich áut. Chceli sme vrátiť našim domovom život. Pomoc od mesta sme neočakávali, pustili sme sa do toho sami. Za tie roky sa sem vďaka svojpomocným úpravám život naozaj vrátil. Ľudia si svoju prácu viac vážia, keď vidia, čo sme sme spoločne dokázali a stále na tom pracujeme.

 

Oslovili ste mesto, aby spolufinancovalo brigády alebo poskytlo ľudí, ktorí by projekt podporili?

Zo začiatku sme očakávali pomoc, skúšali sme aj rôzne granty. Podarilo sa ich získať len zopár, najviac pomohlo SPP, za tieto peniaze sme postavili ihrisko.

Za bývalej starostky Rosovej bolo schválené aj financovanie celkovej revitalizácie zo strany mestskej časti, pracovali sme na tom rok a pol. Dnes už bývalý starosta Števčík revitalizáciu zrušil. V súčasnosti sa už nespoliehame na nikoho a všetko si hradíme sami, napríklad z príspevkov alebo dvoch percent z daní, ktoré nám priaznivci poukazujú.

 

Koľko financií ste do dnešného dňa vložili do opráv?

Je ťažké presne to vyčísliť. Jedna zásadná vec sa však nedá prerátať na eurá, a to je naša práca a susedia, s ktorými to celé organizujeme. Robíme to vo voľnom čase a zadarmo. Za čo všetkým ďakujem. Približná investícia zo strany OZ Vnútroblok Slávia je  60-tisíc eur z našich vlastných prostriedkov. Z grantov je to asi 6-tisíc eur.

Koľko ľudí je ochotných investovať svoj čas a peniaze do tohto projektu?

Ročne nás tieto aktivity stoja veľmi veľa času, aj keď naša práca nie je často vidieť, stále niečo plánujeme. Sme dobrá partia, každý má na starosti niečo. Na plánovanie je nás cca 5-6 ľudí, tých, ktorí pomôžu svojou prácou, je približne 50 – 60. Na brigádach sa stretne zväčša skupina 30 ľudí, počet a účasť sa obmieňa, podľa toho, kto má kedy čas. Teší nás však aj aktívny prístup k udržaniu poriadku vo vnútrobloku, keď vidíme, že susedia zoberú papier, alebo nevyhodia ohorok z cigarety na zem, ale do smetí.

Aké máte  s Vnútroblokom Slávia plány do blízkej budúcnosti?

Určite chceme pokračovať v našej činnosti na zveľaďovaní vnútrobloku. Na prvom mieste je zeleň, ktorej bolo a stále je málo. Teší nás, že si postupne ľudia aj sami začali pred vlastným chodom sadiť novú zeleň a starajú sa o ňu.

Pomáhame im preplácaním zelene z spomínaných 2 %. Radi by sme zrealizovali kontajnerové stojisko so zelenou strechou. Chceme tiež pre deti na dvore namaľovať dopravné ihrisko, aby mali kde šantiť, aj keď medzi autami. Susedia sú už však oveľa ohľaduplnejší ako v minulosti. Jeden zásadný rozdiel je, že si každý na dvore povie dobrý deň alebo ahoj.

Chystáte sa vašim aktivitám urobiť v rámci vnútrobloku či mesta väčšiu propagáciu? Aby ste inšpirovali viac ľudí?

V rámci vnútrobloku robíme propagáciu pomerne dostatočnú, kto chce, príde. Aj dnes máme jednu mimoriadnu akciu, ideme natierať ďalšie vyvýšené záhony na novú zeleň.

Pokiaľ myslíte v rámci mesta, tak nás priebežne oslovuje niekto, koho zaujíma jeho okolie a niečo s ním chce robiť. My im radi posunieme skúsenosti. Zo strany mesta nebol zatiaľ o nás veľký záujem, preto sa už nespoliehame na nikoho, všetko je v našich rukách, ide predsa o náš domov, naše heslo je “Vytvorme si krajší priestor pre život” a my si ho robíme.

Najnovšie videá

Trendové videá