Bratislavčania sa necítia bezpečne, situáciu má vyriešiť o milión eur vyšší rozpočet pre mestskú políciu

  • V Bratislave je v pomere na počet obyvateľov najmenej policajtov
  • Pre údajnú nedostatočnú bezpečnosť sa mesto rozhodlo vyčleniť na mestskú políciu viac peňazí
  • V Bratislave je v pomere na počet obyvateľov najmenej policajtov
  • Pre údajnú nedostatočnú bezpečnosť sa mesto rozhodlo vyčleniť na mestskú políciu viac peňazí

Vedenie mesta Bratislava navrhuje navýšiť rozpočet mestskej polície pre tento rok o jeden milión eur. Schváliť to ešte musí mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní návrhu tohtoročného mestského rozpočtu. Dôvodom má byť nedostatočná bezpečnosť a vznikajúce no go zóny.

„Nemôžeme si dovoliť prizerať sa, ako v Bratislave, dokonca v samotnom centre mesta, vznikajú ‚no go‘ zóny, kde je lepšie vôbec nejsť, alebo tadiaľ len prejsť,“ povedal pre TASR primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Hlavné mesto vyčlenilo pre bratislavskú mestskú políciu v roku 2018 vyše 8,7 milióna eur a v prognóze svojich výdavkov na rok 2019 a 2020 počíta samospráva s postupným navýšením financií o jeden milión eur.

Pri prepočte na obyvateľov je v Bratislave na jedného mestského policajta až 1589 obyvateľov. Oproti tomu, v Košiciach je na jedného mestského policajta 1014 a v Žiline priblitižne 927 obyvateľov. S týmto sa nemôžeme uspokojiť a počet mestských policajtov musíme zvýšiť,“ hovorí pre TASR Vallo.

Nie len počty, malo by sa zmeniť celé vnímanie mestskej polície, ktoré je v súčasnosti pomerne nelichotivé. Preto sa chce Bratislava zamerať aj na profesionalizáciu a vzdelávanie policajtov. Dôležitou výzvou je podľa bratislavskej samosprávy aj posilnenie viditeľnosti mestskej polície v uliciach zintenzívnením peších hliadok.

Od piatka (8.2.) pôsobí vo funkcii náčelníka bratislavskej mestskej polície bývalý šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš. Deklaruje, že sa bude snažiť, aby ľudia začali vnímať mestskú políciu ako funkčný útvar a aby jej viac dôverovali.

Budeme sa snažiť u príslušníkov zvýšiť záujem o túto službu, aby ju naozaj vnímali ako službu a aby aj oni vo vlastných očiach stúpli, odborne, profesne a výkon ich činnosti bol efektívnejší. Toto môže mať psychologický efekt, že samotní príslušníci budú aj navonok inak pôsobiť,“ povedal Gajdoš.

Ako tvrdí, môže to prilákať aj ďalších záujemcov, keď budú vidieť, že mestský policajt v Bratislave je človek na správnom mieste a nie je zbytočný.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech