Bratislavčania stratili záujem o staré nehnuteľnosti. Novostavby sa vypredávajú už na papieri a sú čoraz drahšie

  • Počas druhého kvartálu tohto roka rástla priemerná cena voľných, ale aj predaných nových bytov
  • Priemerná cena bytov sa zvýšila o ďalších 184 eur, čo predstavuje 5,5 percenta
pjimage – 2021-07-08T150348.112
Unsplash/Martin Katler Unsplash/Leohoho
  • Počas druhého kvartálu tohto roka rástla priemerná cena voľných, ale aj predaných nových bytov
  • Priemerná cena bytov sa zvýšila o ďalších 184 eur, čo predstavuje 5,5 percenta

Dopyt po novom bývaní v Bratislave sa oproti minulému roku zvýšil, počas druhého kvartálu 2021 rástla aj priemerná cena bytov. Vyplýva to z tlačovej správy realitnej spoločnosti Lexxus. „Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v hlavnom meste sa oproti minulému roku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5 násobne,“ uviedla spoločnosť s tým, že počas druhého kvartálu tohto roka opäť rástla priemerná cena voľných, ako aj predaných nových bytov.

Podľa prvých údajov v prípade medziročného porovnania hovoríme o náraste priemernej ceny nových voľných bytov o viac ako 16 percent. „Ak porovnávame ceny s minulým kvartálom, priemerná cena sa zvýšila o ďalších 184 eur, resp. o 6,5 percenta,“ konštatuje spoločnosť.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Bratislava
zdroj: TASR/Michal Svítok

Prudké zvyšovanie cien

„Ceny nových bytov v hlavnom meste rástli takmer u 42 percent developerských projektov. Pri väčšine z týchto projektov bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu. K zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky pre získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu,“ upozornil manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Ceny sa zvyšovali v rámci celej Bratislavy, najviac v druhom Bratislavskom okrese. V porovnaní s cenami zo začiatku roka až o 12,6 percenta. Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2 700 eur bez DPH za meter štvorcový. „Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 percenta a jej rastová dynamika sa teda tiež výrazne zrýchlila,“ priblížila spoločnosť.

zdroj: Unsplash/Manson Yim

Slováci chcú nové byty

Počas druhého kvartálu ponúkalo nové bývanie menej než 80 developerských projektov. Celkovo bolo na konci sledovaného obdobia v Bratislave k dispozícii okolo 2 000 nových voľných bytových jednotiek. Na trhu je viac rozostavaných ako dokončených bytov. „Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 percenta. Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby,“ doplnila.

Počet starších bytov na predaj sa oproti minulému kvartálu viac-menej nezmenil. „Avšak aj v prípade jednotkovej ceny starších bytov na sekundárnom trhu sme zaznamenali rast, konkrétne o 203 eur (6,5 percenta),“ uviedla spoločnosť, ktorá rovnako ako v prípade cien nových bytov, aj tu hovorí o zrýchlenej dynamike rastu cien. „Priemerné ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem jedno- a dvojizbových bytov,“ uzavrel realitná spoločnosť Lexxus.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá