Bratislavská verejná doprava môže dostať nového hráča! Do jej systému MHD sa plánuje zapojiť RegioJet

  • Bratislavská integrovaná doprava má zožltnúť.
collage
  • Bratislavská integrovaná doprava má zožltnúť.

Známa firma českého podnikateľa Radima Jančuru chce vstúpiť do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK). „Je to preto, že dobre fungujúci systém integrovanej dopravy dokáže pritiahnuť až 25 percent nových cestujúcich do verejnej dopravy,“ povedal pre TASR hovorca RegioJet Aleš Ondrůj

Znamenalo by to, že ten istý lístok by platil napríklad v bratislavských autobusoch aj vo vlakoch RegioJetu na trase Bratislava-Komárno. Detaily ohľadom vstupu RegioJetu do systému chcú so zástupcami Bratislavskej integrovanej dopravy vyriešiť v priebehu prvého polroka 2017.

foto: regiojet.sk

RegioJet mal záujem o vstup do integrovaného systému už pred piatimi rokmi. Mal sa vtedy podieľať na jeho príprave. No nakoniec od spolupráce odstúpil. „V tom čase nebol jasný proces vyúčtovania a kľúč rozdelenia integrovaného cestovného medzi jednotlivých dopravcov,“ povedal pre TASR hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

Dnes sú v rámci IDS BK integrovaní traja dopravcovia – Dopravný podnik Bratislava, autobusový dopravca Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko. RegioJet by bol prvou spoločnosťou bez účasti verejného sektora.

foto: bratislava.sk

Integrovanej doprave určite neuškodí trocha konkurencie a nového vetra vnútri systému. Čím viac nezávislých spoločností si v rámci systému bude konkurovať, tým lepšie pre koncového užívateľa.

RegioJet síce na trase Bratislava-Komárno nebude priamo súťažiť napríklad s takým DPB. No cestujúci si budú viac všímať rozdiely medzi dopravcami, u ktorých jazdia na jeden lístok. Dúfajme, že to povedie k inováciám a zvýšenej kvalite na všetkých stranách.

A ktovie, možno po čase uvidíme aj súkromného dopravcu priamo konkurujúceho bratislavským autobusom. Vo svete to nie je nič nezvyčajné a všetci vieme, že priestor na zlepšenie v bratislavskej verejnej doprave určite je. A možno sa aj v tomto prípade štát, resp. mesto, rozhodne konkurovať autobusmi zadarmo. ;)

zdroj titulnej fotografie: bratislava.sk / regiojet.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech