Bratislavské smart lavičky sú obrovským hitom. Takmer 200 000 návštevníkov sa zohrialo alebo využilo Wi-Fi

  • Bratislavské smart lavičky už využilo takmer 200 000 ľudí
  • Obsahujú dohromady 15 senzorov, ktoré sledujú všetko od vlhkosti vzduchu až po teplotu
  • Vo svete je ich nainštalovaných už vyše 1 100
Snímka obrazovky 2019-12-09 o 12.48.39
GF Concept
  • Bratislavské smart lavičky už využilo takmer 200 000 ľudí
  • Obsahujú dohromady 15 senzorov, ktoré sledujú všetko od vlhkosti vzduchu až po teplotu
  • Vo svete je ich nainštalovaných už vyše 1 100

Nepochybne si si v Bratislave všimol moderné smart lavičky, ktoré sú k dispozícii po celom hlavnom meste. Celkovo ich komfort využilo viac ako 180 000 ľudí.

Ak niekde čakáš na známeho alebo si potrebuješ nabiť mobil, smart lavička ti padne naozaj vhod. Okrem toho, že posúvajú Bratislavu do 21. storočia, sú tiež šikovne rozmiestnené po celom meste a všímajú si ich a využívajú Bratislavčania z každého kúta mesta.

zdroj: Steora - V bielej lavičke sa pod plexisklom skrýva až 15 rôznych senzorov.

Bratislava sa zaraďuje medzi top svetové mestá

Biele lavičky, komerčne nazývané Steora, mestu zabezpečuje firma GF Concept, s. r. o. a mesto za ne neplatí ani cent. Moderné zariadenia sú tak k dispozícii obyvateľom úplne zadarmo. Bočné LED obrazovky síce zobrazujú reklamné spoty, no nezabúdajú napríklad ani na počasie či prezentáciu mestských, kultúrno – spoločenských podujatí.

Disponujú wi-fi pripojením, bezdrôtovým nabíjaním, USB portami pre nabíjanie mobilných zariadení a komfortným bonusom pre verejnosť je vyhrievanie vrchnej časti určenej na sedenie. Približne 80 % spotrebovanej energie si pritom lavičky zabezpečujú svojpomocne, prostredníctvom solárnych panelov.

Lavičky zo svojho okolia zbierajú veľké množstvo informácií – merajú teplotu, tlak, vlhkosť vzduchu či dokonca zloženie atmosferických plynov. Steora je vyrábaná v chorvátskom meste Split a vo svojich útrobách ukrýva až 15 rôznych monitorovacích senzorov, ktorých zaznamenané dáta  sa následne ukladajú do softvéru, pod dohľadom Bruselu, kde bol tento certifikovaný.

Všetky senzory a fotovoltaické panely sú inštalované pod polykarbonátovým sklom, aby nedošlo k poškodeniu. Konštrukcia lavičiek je navrhnutá tak, aby odolávala vplyvom počasia a vo veľkej miere aj vandalizmu. Vo svete ich je v 260 mestách inštalovaných už viac než 1 100 a Bratislava konečne patrí medzi ne.

V najteplejšie mesiace lavičku na Námestí SNP využije aj vyše 200 ľudí mesačne

Nájdeš ich aj mimo Bratislavy

Smart lavičky expandujú aj mimo Bratislavy, no v menšom množstve – reč je o Banskej Bystrici, Košiciach, Ružomberku, Trnave a Žiline.

V Bratislave nájdeš moderné lavičky napríklad na Námestí SNP, pri Auparku, na Šafárikovom námestí, pri zastávke Zochova či na konci Obchodnej – najčastejšie vždy v okolí MHD zastávok. Ak tak nabudúce budeš mať vybitý mobil alebo minuté dáta, inteligentná lavička ti môže pomôcť.

Dohromady je inteligentných lavičiek v Bratislave 21, pričom väčšina je vybavená bočnými LED panelmi, ktoré dopĺňajú funkčnosť lavičky o ďalší, vizuálno-estetický prvok, ktorý prispieva k lepšej informovanosti ľudí naokolo.

zdroj: GF Concept – Lavička Steora na zastávke Poštová, na Obchodnej ulici.

Je nám potešením, že v Bratislave jedna radosť vznikajú moderné projekty, z ktorých primárne benefitujú občania a v nezanedbateľnej miere aj samotné hlavné mesto.

Nielenže je v Bratislave rozšírenejšie bezplatné wi-fi pripojenie, ktoré je v súčastnom životnom trende už neodmyslitelná súčasť bežného dňa takmer všetkých vekových kategórii obyvateľstva, no ako Slovensko ukazujeme otvorenosť inováciám a lavičky sú win-win-win. Moderná infraštruktúra pre mesto, komfort pre Bratislavčanov a úspešný projekt pre vlastníka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech