Bratislavské Staré mesto stavia turistickú atrakciu. Reakcie obyvateľov sú však kritické

  • Na Vajanského nábreží rastie turistická atrakcia
  • Hlavné mesto ňou otvorí tohtoročné Staromestské kultúrne leto
kolo
Facebook/Staré mesto-srdce Bratislavy, Bratislava Staré mesto
  • Na Vajanského nábreží rastie turistická atrakcia
  • Hlavné mesto ňou otvorí tohtoročné Staromestské kultúrne leto

Aktualizované 16:14

Pri návšteve európskych metropol patrí k povinnej jazde každého turistu pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Bratislava bude mať okrem vyhliadky nad Mostom SNP aj ďalšiu. Na Námestí Ľudovíta Štúra, neďaleko Slovenskej národnej galérie stavajú vyhliadkové koleso. Mestská časť Staré mesto to nedávno oznámila na sociálnej sieti. 

To by malo byť pre turistov dostupné do konca septembra.

zdroj: Bratislava-Staré mesto

Len na skúšku

Nejde o trvalú inštaláciu. Bratislava tento rok umiestni biele kovové koleso do výšky niekoľkých metrov a turisti tak z pohodlia priestranných kabín budú môcť pozorovať mesto a užívať si krásne výhľady. Keďže sa nachádza v samom centre, bude veľmi ľahko dohľadateľné pre každého záujemcu. 

ANKETA O VYHLIADKOVOM KOLEAnketa a dotazník je regulérna forma prieskumu verejnej mienky. Staré Mesto sa pod novým…

Gepostet von Zuzana Aufrichtová – ZA · OKS-SaS am Freitag, 6. März 2020

Samotnej výstavbe predchádzala anketa na sociálnej sieti. Bolo to v marci a obyvatelia ale aj návštevníci Bratislavy sa tu mali možnosť vyjadriť, či by bola takáto atrakcia vhodnou alternatívou vyhliadky. Vytvorilo ju Staré mesto a v prospech zahlasovalo  viac ľudí ako proti. Výsledky ankety nám zaslala kancelária starostky mestskej časti Staré mesto. Doposiaľ nikde zverejnené neboli. 

Výsledky ankety boli v prospech inštalácii v pomere 63,3 : 36,7 %,“ prezradil pre Staritup Matej Števove, hovorca mestskej časti. 

Či je toto správny spôsob na určovanie verejnej mienky, ťažko povedať. 

 

zdroj: Facebook/Staré mesto-srdce Bratislavy

Každopádne sa rozhodlo. Nábrežie Dunaja bude mať vyhliadkové koleso. Cena lístka má byť 6,50 eur.

Lokalitu si vytipoval prevádzkovateľ a keďže ide o komunikáciu v správe Starého Mesta, obrátil sa na nás so žiadosťou o povolenie. Zo zaujatia verejného priestranstva bude mať mestská časť príjem, ktorý bude investovaný do zelene,“ hovorí Števove. 

Mestská časť svojho času vyhlásila, že za zabratie verejného priestranstva by mohla zinkasovať 18- až 72-tisíc eur, ktoré chce údajne investovať do zveľadenia nábrežia, píše na svojom blogu Adrian Gubčo, ktorý sa architektonickým otázkam v hlavnom meste venuje dlhodobo. Spôsob, akým sa mesto rozhodlo priestor využiť, považuje za vyslovene nechutný a vizuálne devastačný.

zdroj: Facebook/Staré mesto-srdce Bratislavy

Ďalej vysvetľuje, že koleso sa nachádza v mieste vyústenia hlavnej bratislavskej historickej osi, ktorá spája Michalskú vežu s Hlavným námestím, Hviezdoslavovým námestím a nábrežím, teda kľúčovú trasu v rámci legendárneho bratislavského Korza.

Dlhodobo tu vznikali najreprezentatívnejšie budovy v meste – od palácov na Michalskej alebo na Hlavnom námestí cez historickú budovu Slovenského národného divadla, Slovenskú filharmóniu, veľkomestský Hotel Carlton až po luxusné nájomné domy, kde dnes sídli napríklad Ministerstvo životného prostredia alebo Slovenská národná galéria.

zdroj: Bratislava-Staré mesto

Zlý vtip?

Bratislavčania sa pri zmienke o novej atrakcii, ktorá sa pred dvoma hodinami objavila na oficiálnej stránke bratislavskej mestskej časti Staré mesto, netvárili veľmi nadšene. Paškvil, sarkazmy typu „prevratný úspech“ či porovnávanie výstavby kolesa s upadajúcou kultúrou v hlavnom meste. Nechcú veriť, že mestská časť takúto stavbu povolila. 

Starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová sa však mnohokrát vyjadrila, že ide skutočne o dočasnú inštaláciu. Koleso nebude pri Propelleri stáť naveky. Napriek všetkému bude na niekoľko mesiacov kovová konštrukcia narúšať vizuál dôležitej časti Starého mesta. 

Zdroje: yimba.sk, FB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK