Bratislavské vianočné trhy začínajú už tento piatok. Stánok dostal ten, kto ponúkol viac

 • Vôňa vareného vína vo vzduchu, prsty mastné od lokší, tašky plné sladkostí a darčekov, to je snáď dokonalý obraz vianočných trhov
 • Zatiaľ, čo návštevníci si predvianočnú atmosféru na nich užívajú plnými dúškami, predajcovia rok čo rok bojujú s vysokými cenami prenájmov stánkov
 • Zastropované je totižto len minimálne nájomné
flickr
 • Vôňa vareného vína vo vzduchu, prsty mastné od lokší, tašky plné sladkostí a darčekov, to je snáď dokonalý obraz vianočných trhov
 • Zatiaľ, čo návštevníci si predvianočnú atmosféru na nich užívajú plnými dúškami, predajcovia rok čo rok bojujú s vysokými cenami prenájmov stánkov
 • Zastropované je totižto len minimálne nájomné

Médiá každoročne otvárajú tému nájomného pre stánky, ktoré naše hlavné mesto ponoria do tej správnej sviatočnej atmosféry na vianočných trhoch. To sa totiž pohybuje v hodnote od 1 500 až do 20 000 eur. Na čo stánkari každoročne poukazujú (a nie len v Bratislave) je fakt, že vo výzve na výberové konanie mesto sumy nájomného uvádza ako „minimálne nájomné“, a teda lukratívne miesto na Hviezdoslavovom či Františkánskom námestí získa ten, kto ponúkne viac.

Nakoniec, aj samotný dokument hovorí, že záujemca o prenájom stánku do prihlášky nesmie zabudnúť vpísať ponúkanú výšku nájomného za celé obdobie. To je zároveň jedno z kritérií, na ktoré Komisia pre Vianočné trhy 2018 pri výbere (napríklad okrem ponúkaného sortimentu) prihliadala. Nuž a konkurencia je každoročné skutočne veľká.

Minimálne nájomné pre 72 stánkov na Hlavnom námestí:

 • stánok na vianočné darčeky (2,2m x 2,2m a 2,2m x 1-2,2m) – 1.500 eur
 • stánok na lahôdky na domov (2,2m x 2,2m a 2,2m x 1-2,2m) – 1.500 eur
 • stánok na občerstvenie (3,15m x 2,2m,)– 9.000 eur
 • stánok B-10 na občerstvenie (3,15m x 2,2 m prístavba do hĺbky max 2m) – 6.000 eur
 • stánok na občerstvenie + plocha na gril (stánok 3,15m x 4,4m) – 12.000 eur
 • stánok na občerstvenie + plocha na pergolu- gastro s pergolou (stánok 3,15m x 7,2m) –
  20.000 eur

Od magistrátu sme chceli vedieť, koľko za prenájom stánkov Bratislava tento rok zarobí, kam financie následne putujú a aj to, či záujem o ne klesá alebo stúpa. Na odpovede stále čakáme.

Ako to funguje v iných mestách?

Mesto Žilina podľa Žilinak.sk už tradične vytvorilo elektronickú aukciu, prostredníctvom ktorej sa záujemcovia o prenájom mohli o svoje čestné miesto na námestí pomyselne pobiť. Najnižšie možné podanie bolo tento rok pri nápojoch aj jedlách 4 500 eur. Výška nájmu remeselníkov predstavuje 15 eur na deň, pre potravinového predajcu 30 eur na deň. Podľa oficiálnych informácií by mestu malo vďaka vianočným trhom do pokladnice pribudnúť približne 185-tisíc eur.

Trenčín taktiež tento rok zvolil formu elektronickej aukcie a najnižšia suma, s ktorou mohli záujemcovia o prenájom predajných miest s občerstvením a nápojmi na Mierovom námestí súťažiť, bola 950 eur.

Podľa informácií vedúcej úseku komunikácie a marketingu mesta Trnava, má mesto vytvorenú k adventným trhom vlastnú organizačnú skupinu, ktorú tvoria zamestnanci Mesta Trnava (t. j. pracovníci mestského úradu, mestskej polície a Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava). Táto skupina vyberá okrem iného aj samotných nájomcov stánkov. Cena za prenájom o mestského dreveného stánku s rozmerom 3×2 m je stanovená na 500 eur. K tejto sume je však potrebné pripočítať niekoľko ďalších poplatkov (elektrina, poplatok za povolenie komerčného predaja, atď.) Celý cenník nájdeš TU.

Hoci naše hlavné mesto rieši vianočné trhy už od horúceho leta, Banská Bystrica prijíma prihlášky pre účastníkov – predajcov na trhu až do 23. novembra. Nájomné mestského dreveného uzamykateľného stánku pre občerstvenie o rozlohe 2,5×3 m s manipulačným priestorom na prípravu jedál pri stánku stojí nájomcu 4 990,00 eur + 500,00 eur na čas od 29. novembra 2018 do 2. januára 2019.

V cene je zahrnutý poplatok za predaj tovaru, prenájom predajného zariadenia, zapojenie a spotreba elektrickej energie, prenájom a čistenie verejného priestranstva.

Účastníci príležitostného trhu sú vyberaní Odborom kultúry, športu a cestovného ruchu na základe ponúkaného sortimentu. Usilujeme sa dať priestor najmä lokálnym výrobcom a vyberáme tiež tak, aby na trhoch bol ponúkaný sortiment rôznorodý,“ povedala pre Startitup hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová.

Mesto Košice má na svojom oficiálnom webe zverejnenú minimálnu dennú výšku nájomného za prenajatú plochu predajného zariadenia poskytujúceho občerstvenie s bezmäsitými špecialitami 25 eur/za stánok do 3×3,5 m (šírka x hĺbka) a pri predajnom zariadení poskytujúcom občerstvenie s mäsovými špecialitami je to 8 €/za meter štvorcový.

Trhový poriadok príležitostných trhov upresňuje, že akbude viac záujemcov o nájom predajnej plochy alebo predajného zariadenia s rovnakou ponukou predaja výrobkov alebo poskytovania služieb v predajnom zariadení, vyberie sa ten záujemca, ktorý predloží najvyššiu ponuku, a v prípade rovnosti ponúk sa vyberie záujemca losovaním.

Nájomníci musia často rátať aj s doplňujúcimi poplatkami, ktoré vedia konečnú sumu navýšiť aj o stovky eur. Je to napríklad záloha za stánok, poplatok za zriadenie elektrickej prípojky, poplatok za čistotu a podobne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK