Bratislavský byt, ktorý do 16 metrov štvorcových zmestil dokonalé bývanie pre mladého človeka

  • Plnohodnotné bývanie pre mladý pár na ploche 16 štvorcových metrov
  • Je to možné? Ukazuje sa, že áno
byt
Marie Kukulová
  • Plnohodnotné bývanie pre mladý pár na ploche 16 štvorcových metrov
  • Je to možné? Ukazuje sa, že áno

Schopnosti architekta preveria častokrát práve drobné zadania. Efektívne vyriešiť a usporiadať malý, limitovaný priestor nie je jednoduché. Je to výzva. Všetko by malo byť dobre usporiadané, fungujúce, praktické… a naviac i pekné. V neposlednom rade nikto nechce aby priestor pôsobil klaustrofobicky. Mal by naplniť ambíciu – nebyť iba miestom na prespanie, ale podľa možností aj domovom. Poďme sa pozrieť ako to dopadlo.

Spálňa je od obytného priestoru oddelená preglejkovou stenou s variabilným policovým systémom.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Marie Kukulová

Foto: Marie Kukulová

Najmenší byt v Bratislave bol veľkou výzvou, v ktorej sa bojovalo o každý centimeter štvorcový. Požiadavkou investora bolo vytvoriť životný priestor pre dvoch dospelých ľudí, úlohou architekta bolo vytvoriť plnohodnotné spanie, jedenie, kuchynský kút, dostatok úložných priestorov a kúpeľňu, v ktorej budúci obyvatelia nedostanú klaustrofóbiu.

Pôvodné členenie bytu sa nahradilo novým. Odstránila sa chodbička, kúpeľňa sa zväčšila. Od vstupu po ľavej strane sa vytvorila šatníková skriňa, ktorá predstavuje dostatok úložného priestoru, schováva v sebe chladničku a pri okne vytvára niku na sedenie. Oproti nej je navrhnutá kuchynská linka s deliacou preglejkovou zástenou, ktorá ponúka variabilný policový systém a zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru. Posteľ je výklopná a na vyvýšenej platforme, čím sa docielil ďalší ľahko dostupný úložný priestor. Plocha kúpeľne sa oproti pôvodnej hygiene zväčšila i keď sme sa museli uspokojiť s neštandardným sprchovým kútom.

Byt je dostatočne presvetlený. Do spálne sa svetlo dostáva ponad preglejkovú zástenu, do kúpeľne zas cez svetlíky pod stropom. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Marie Kukulová

Foto: Marie Kukulová

Farebné prevedenie bytu je svetlé s malými farebnými akcentami. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou na písanie poznámok a odkazov. V byte prevláda biela farba kombinovaná so svetlou preglejkou. V hygiene je použitý Lacobel a zrkadlová plocha zväčšujúca malý priestor.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

Podľa článku od Štefana Moravčíka, Archinfo.sk, Autori: Ing.arch. Jana Tartaľová Ing. arch. Michal Tartaľ Ing. arch. Soňa Králiková, Spolupráca: Ing. arch. Monika Jendrálová

Článok bol pôvodne publikovaný 14. septembra 2018.

Zdroj: Archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech