Bratislavský Kamzík čakajú zmeny. Dotknúť by sa mali najmä chodcov a cyklistov

  • Mestské lesy sa spolu s Vallom dohodli na tom, že chcú vrátiť promenádu ľuďom
Matúš Vallo (Magistrát BA), Kamzík (Pixabay.com)
Matúš Vallo (Magistrát BA), Kamzík (Pixabay.com)
  • Mestské lesy sa spolu s Vallom dohodli na tom, že chcú vrátiť promenádu ľuďom

Začiatkom toho týždňa sa stretli zástupcovia Mestských lesov spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom na Kamzíku, aby diskutovali o jeho budúcnosti. Lesy pripúšťajú, že hoci ide o atraktívnu lokalitu v hlavnom meste, bolo dlho zanedbávaná a potrebuje zmenu.

„Spoločne sme si prešli celé územie a prediskutovali sme riešenia viacerých problémov, ktoré v tejto lokalite mestské lesy riešia,“ píšu v príspevku na svojom Facebooku Mestské lesy v Bratislave.

Gepostet von Mestské lesy v Bratislave am Montag, 9. September 2019

Najvýznamnejšie zmeny sa majú dotknúť hlavne chodcov a cyklistov. Mestské lesy sa spolu s Vallom dohodli na tom, že ľuďom chcú vrátiť promenádu. Hoci sa im už podarilo uzavrieť cesty k bufetom, stále pripomína cestu pre autá. Zámerom je teda premeniť túto oblasť na promenádu pre peších a cyklistov. To znamená menej vizuálneho smogu, zjednotenie informačných tabúľ, oprava existujúceho mobiliáru a viac lavičiek, stromov či doplnenie nových prvkov na detské ihrisko.

Gepostet von Mestské lesy v Bratislave am Montag, 9. September 2019

Na svoje si prídu aj cyklisti. Lesy chcú začať riešiť konfliktné miesta, kde dochádza k stretom medzi pešími a cyklistami. Pribudnúť majú opatrenia vo forme dreveného mostíka pre cyklistov ponad náučný chodník, obchádzkového „single trailu“ a oddelenia turistickej od cyklistickej trasy, či zóny zmiešaného pohybu v okolí bufetov s preferenciou chodcov.

Zlepšiť by sa malo tiež parkovanie. Organizácia sa zaviazala, že opraví už existujúce parkovacie miesta, pribudnú boxy pre ZŤP osoby a vyrieši aj bezpečný koridor pre peších a cyklistov od parkoviska na promenádu. Vylepšiť chce autobusovú zastávku a pridá aj priechod pre chodcov.

Gepostet von Mestské lesy v Bratislave am Montag, 9. September 2019

Hoci sa už teraz mnohí Bratislavčania tešia aspoň z nových moderných toaliet, Mestské lesy pripúšťajú, že stále čelia mnohým technickým problémom súvisiacim s ich prevádzkou. Ich riešením sa organizácia momentálne zaoberá.

„Niektoré zlepšenia sa nám na Kamzíku podarilo zrealizovať už tento rok, veľké výzvy sú však pred nami a intenzívne na nich pracujeme. Sme radi, že vedenie mesta aj mestskí poslanci sa o lesopark zaujímajú a naše zámery u nich majú podporu,“ komentujú Mestské lesy.

Zdroj: Facebook Mestské lesy, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK