Bratislavu chce zvalcovať RYDE Taxi. Konkurovať chce Boltu, sľubuje lacnejšie jazdy a lepšie autá

  • V Bratislave od minulého roka funguje nová taxislužba. Jej cieľom je pozdvihnúť služby osobnej prepravy na vyššiu úroveň
  • Konkurovať súčasným populárnym taxislužbám, ako je napríklad Bolt, chce takzvaným „jednotným štandardom“
  • Súčasťou úspechu je nová RYDE Taxi aplikácia. Ako nová služba obstála v teréne?
Ryde taxi
  • V Bratislave od minulého roka funguje nová taxislužba. Jej cieľom je pozdvihnúť služby osobnej prepravy na vyššiu úroveň
  • Konkurovať súčasným populárnym taxislužbám, ako je napríklad Bolt, chce takzvaným „jednotným štandardom“
  • Súčasťou úspechu je nová RYDE Taxi aplikácia. Ako nová služba obstála v teréne?

V Bratislave od minulého roka funguje nová taxislužba RYDE Taxi. Do hlavného mesta vstupuje s cieľom konkurovať etablovaným spoločnostiam ako americkému Uberu či estónskemu Boltu – pričom najmä druhý menovaný domácemu trhu suverénne dominuje.

Hlavnou novinkou, ktorou chce RYDE Taxi zaujať, je takzvaný „jednotný štandard“, ktorý má ponúkať v rámci Bratislavy ako jediný. RYDE Taxi tento koncept opisuje tromi slovami: jednotnosť, bezpečnosť a kvalita.

To znamená používanie len jedného modelu auta a celkové prevádzkovanie služieb na vysokej úrovni, ktoré môže klient očakávať pri každej jazde. Zatiaľ čo pri Bolte alebo Uberi je každá jazda iným zážitkom, RYDE Taxi cieli na stabilitu a jednotnosť – čo má svoje výhody.

zdroj: RYDE Taxi / RYDE Taxi používa jednotný model vozidla – Citroën C4 v troch rôznych farebných prevedeniach – modrá, šedá a čierna.

Vyššia kvalita služieb pre každého rovnako

Vodiči taxislužby RYDE Taxi jazdia na Citroën C4 v troch rôznych farebných prevedeniach – modrá, šedá a čierna. Zákazník tak vždy vie, čo môže očakávať, najmä, ak je jeho prioritou vyšší štandard automobilov. RYDE Taxi takto zároveň kladie aj dôraz na ekológiu, keďže ide o vozidlá s najnižšími emisiami CO2.

Druhým štandardom ponúkaných služieb je bezpečnosť. Všetky vozidlá sú vybavené kvalitnými bezpečnostnými prvkami a za bezpečnosť jazdy sa zaručujú aj skúsení vodiči. RYDE Taxi zdôrazňuje aj transparentnosť – aplikácia chce ponúkať komfort za economy cenu a v rámci aplikácie ešte pred cestou klientovi zobrazí sumu za jazdu, ktorá by mala zostať rovnaká aj po jej ukončení.

To všetko vedie k tretiemu bodu RYDE Taxi filozofie – ku kvalite. „Naša spoločnosť chce zaručiť vysokú kvalitu svojich služieb 24/7, ktorá bude rovnaká pre ktoréhokoľvek klienta, kedykoľvek a kamkoľvek sa v rámci Bratislavy vyberie,“ vysvetľuje generálny riaditeľ JUDr. Ján Palkovič.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RYDE Taxi (@ryde_slovakia)

Spoločnosť RYDE Taxi chce v rámci taxislužieb priniesť kvalitatívny skok

Spoločnosť RYDE Taxi vznikla v roku 2021, čo z nej robí jeden z najmladších dopravných startupov v Európe. Prvotnou ideou bolo ponúknuť taxi prepravu za dostupnú cenu a jednotnú kvalitu pre všetkých.

Služba priznáva, že nevynachádza koleso, ale zdokonaľuje ho. „RYDE Taxi je evolúcia, nie revolúcia,“ vysvetľuje generálny riaditeľ JUDr. Ján Palkovič.

zdroj: Startitup / Aplikácia taxislužby RYDE Taxi ponúka oproti iným prevádzkovateľom bohatý výber možností platby – hotovosť, karta, ale aj peňaženka vnútri aplikácie.

Prehľadná aplikácia a možnosť zaplatiť aj hotovosťou

Aj firma RYDE Taxi prichádza so svojou vlastnou appkou, ktorá tvorí jadro celého procesu a v dnešnej dobe je až nutnosťou. Zákazník si ju stiahne do svojho mobilu, zaregistruje sa pomocou e-mailovej adresy a po prihlásení svojej platobnej karty môže začať naplno využívať služby. Celá registrácia trvá približne 20 sekúnd a nestretli sme sa so žiadnym problémom. 

Samotná objednávka jazdy je jednoduchá – stačí zadať miesto vyzdvihnutia a cieľovú destináciu. Následne sa objaví ponuka vozidla a ceny za jazdu. Po jej potvrdení si zákazník vyberá platobnú metódu.

V tomto smere RYDE Taxi oproti mnohým iným taxislužbám nelimituje platbu iba na platobnú kartu. Ponúka aj možnosť zaplatiť v hotovosti alebo cez peňaženku, ktorá sa nachádza priamo v aplikácii. Peňaženka funguje na princípe kreditu – človek si do nej uloží peniaze, ktorými môže platiť miesto platobnej karty.

zdroj: Startitup / Aplikácia RYDE Taxi ako jedna z mála dáva po skončení jazdy k nahliadnutiu prehľadnú faktúru, kde sú uvedené všetky zložky výslednej sumy. Doklad je dostupný aj v rámci histórie jázd.

Po skončení jazdy je možnosť ohodnotiť vodiča jednou až piatimi hviezdičkami a pridať slovné hodnotenie – sprepitné vodičovi je však nutné dávať osobne, len v hotovosti, v čom RYDE Taxi zaostáva za ostatnými. V aplikácii si človek môže pozrieť aj prehľadnú históriu svojich jázd spolu s cenou, trasou a vodičom, ktorý ho viezol, kde má aplikácia zase v prehľadnosti navrch nad konkurenciou.

Aplikácia používa Google Maps, v ktorých dobre vidno polohu taxíka počas cesty. Možnosti, ako zmena cieľu jazdy alebo pridávanie zastávok, bohužiaľ nie sú k dispozícii, RYDE Taxi na nich však podľa dostupných vyjadrení usilovne pracuje.

Pri prvom stiahnutí aplikácie odporúčame využiť možnosť uplatniť si 5 eur zľavu na jednu jazdu. Stiahni si appku RYDE Taxi a využi akciu:

zdroj: Startitup / Po jazde je treba ohodnotiť vodiča jednou až piatimi hviezdičkami, prípadne je tu možnosť pridať aj slovné hodnotenie.

Ako Ryde pristupuje k cenám

Spoločnosť Ryde na svojom webe uvádza, že ponúka najnižšiu tarifu cestovného v pomere s kvalitou a pohodlím. Minimálne jazdné, čo predstavuje preprava do 2 km, je nastavené na 3 eurá a každý ďalší kilometer je spoplatnený sumou 0,70 eura.

RYDE Taxi: Čakanie po 3 minútach stojí 50 centov za minútu, storno poplatok za zrušenie jazdy je 3 eurá.

Pre porovnanie, Bolt spoplatňuje čakanie po 3 minútach, Uber po 2 minútach. Výška poplatkov však na ich webe nie je transparentne uvedená, cenovo však bude zrejme podobná.

RYDE Taxi upozorňuje, že za určitých okolností aplikácia používa takzvané „dynamické cestovné“. Ak je v určitom čase dopyt po preprave osôb vysoký (dopravná špička, špeciálne udalosti či napríklad silné výkyvy počasia), sadzby za služby sa zvyšujú. Aplikácia však o všetkom prehľadne informuje.

Najlepšia cena oproti konkurencii: Pri zadaní rovnakej trasy do aplikácie RYDE Taxi, Bolt a Uber je vidieť, že Uber je na tom podobne a Bolt je o čosi lacnejší. Mnohokrát však ide o menej kvalitné autá a ponuku RYDE Taxi je treba porovnávať s úrovňou Uber Comfort či Bolt Comfort – a tu cenovo RYDE Taxi výrazne vyhráva. V porovnaní s Bolt Premium je rozdiel už napríklad skoro 5 eur.

So znižovaním cien v iných taxi aplikáciách sa museli prispôsobiť aj vodiči a staršie i rozbité autá – či napríklad postaršie Dacie, ktorými disponuje Easy taxi – sú dnes úplne bežnou záležitosťou. Je preto veľmi svieže vidieť, ako RYDE Taxi prináša nový koncept s jednotnou flotilou spoľahlivých áut.

zdroj: Startitup / Ponuka vyššieho štandardu áut v ostatných aplikáciách je pri tej istej trase vyššia ako cena za služby RYDE Taxi.

Nedostatok vodičov, ale bezproblémová jazda

RYDE Taxi sme vyskúšali aj my. Prvému nasadnutiu do taxíka predchádzalo cca 10-minútové čakanie, kým sa podarilo nájsť vozidlo. Aplikácia zobrazovala informáciu, že momentálne nie je k dispozícii žiadny voľný vodič. Po úspešnom spojení s vodičom bolo možné na mape v aplikácii prehľadne sledovať jeho pohyb.

Od digitálnych taxislužieb očakávame, že by auto malo prísť do 5 minút. 10 minút len na nájdenie vodiča je neakceptovateľné, no v špičkách týmto trpia aj aplikácie typu Bolt či Uber.

Nedostatok vodičov však firma RYDE Taxi podľa vyjadrení na svojich sociálnych sieťach reflektuje a má v pláne pracovať na jej odstránení.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RYDE Taxi (@ryde_slovakia)

Jazda, auto a vodič

RYDE Taxi vo svojej flotile využíva Citroën C4, v rámci našej skúsenosti bolo vozidlo zvnútra aj zvonka čisté. Medzi predným a zadným sedadlom bolo vzhľadom na protipandemické opatrenia nainštalované plexisklo, vodič mal počas celej jazdy na tvári respirátor. RYDE Taxi je teda jedna z taxislužieb, kde sa na tieto skutočnosti zodpovedne dbá.

Počas všetkých jázd boli dodržané pravidlá cestnej premávky. Vodič dodržiaval aj predpísané rýchlosti vzhľadom na konkrétne úseky ciest, ale nešiel zbytočne pomaly, resp. držal sa na predpísanej hranici.

Celkový zážitok z jazdy bol veľmi príjemný, vodič pôsobil jasným dojmom profesionála. Pri otázkach o jeho spolupráci s firmou RYDE Taxi nešetril chválou.

zdroj: Startitup / Vodič bol veľmi príjemný, doržiaval pravidlá cestnej premávky, aj protipandemické opatrenia.

Dôraz na spokojnosť klientov aj partnerských vodičov

„V našej firme chceme zabezpečiť dobré podmienky aj pre našich vodičov. Pristupujeme k nim ako k partnerom, v rámci štartovacieho balíčka ponúkame prenájom nového auta a ich tržby za jazdy nepodliehajú provízii,“ vysvetľuje generálny riaditeľ JUDr. Ján Palkovič.

Vodičom pridelia auto z vozidlového parku, rovnako firma zabezpečí objednávky klientov. Zároveň si môžu vybrať, kedy a koľko chcú pracovať. Musia však byť držiteľmi platnej koncesie taxikára, mať všetky potrebné papiere a testy. Z osobnostného hľadiska RYDE Taxi kladie dôraz na zodpovednosť vodičov a ich predchádzajúce skúsenosti.

„Chceme dať priestor zodpovedným a skúseným vodičom, ktorí dokážu budovať našu víziu skutočne kvalitných taxislužieb pre našich klientov. Poskytneme im k tomu všetko potrebné, vrátane dobrého pracovného ohodnotenia,“ komentuje Palkovič. Skúsení vodiči, ktorí chcú jazdiť pre RYDE Taxi, nájdu viac informácií na webe stránky RYDE v sekcii Vodič.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RYDE Taxi (@ryde_slovakia)

Finálne zhodnotenie

Celkový dojem je veľmi dobrý. Aplikácia je prehľadná a po pár použitiach sa tu človek cíti ako doma. Je síce škoda, že napríklad zmena trasy či pridávanie zástavok ešte momentálne nie sú k dispozícii, ale oproti iným aplikáciám sme ocenili možnosť zvoliť si aj iné možnosti platby ako platobnou kartou.

Firma RYDE Taxi celkovo splnila svoj deklarovaný „jednotný štandard“ – auto bolo nové, vodič profesionál, samotná jazda príjemná a vzhľadom na dodržiavanie rýchlosti či pravidiel aj bezpečná. Ceny boli vzhľadom na štandard jazdy a auta primerané, veľkou výhodou je, že zákazník už dopredu vie, čo za svoje peniaze dostane.

Jedinou skutočnou výčitkou k celej službe bol nedostatok dostupných vodičov, 10 minút čakania na voľné auto je pri tomto type služieb veľkým mínus. Tento problém ale môže súvisieť aj s celkovou situáciou v dopravnej sfére na Slovensku.

Navyše, RYDE Taxi má potenciál získať tisícky nových zákazníkov a tým aj desiatky nových vodičov. Postupom času teda môžeme očakávať aj odstránenie problému s nedostupnosťou vodičov. Vo finále prináša úplne nový koncept a štandard a ak zaznamená úspech, iní digitálni konkurenti budú mať so súčasným vozidlovým parkom problém nového vyzývateľa dobehnúť.

RYDE Taxi sa tak určite oplatí inštalovať a jeho vývoj pozorne sledovať. Vyšší štandard za podobnú konkurenčnú sumu totiž nedáva zmysel nevyužiť.

Stiahni si aplikáciu RYDE Taxi a využi zľavu 5 € na jednu jazdu:

Zdroj: RYDE Taxi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá