Bratislavu ovládne festival, aký u nás nemá obdobu. Týchto 10 vecí na ňom musíš zažiť

  • V hlavnom meste o kultúru nie je núdza, no teraz zažije doslova explóziu umenia
  • Prichádza totiž druhý ročník Urban Art Festival, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku
  • Zistili sme pre teba, ktoré top podujatia v rámci festivalu si nesmieš nechať ujsť
befunky-collage-10
unsplash.com
  • V hlavnom meste o kultúru nie je núdza, no teraz zažije doslova explóziu umenia
  • Prichádza totiž druhý ročník Urban Art Festival, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku
  • Zistili sme pre teba, ktoré top podujatia v rámci festivalu si nesmieš nechať ujsť

Snom mnohých cestovateľov je zažiť raz za život karneval v Riu, kedy sa každoročne mesto zmení na pestrofarebnú paletu tanečníkov, salsy a umenia. Na Slovensku sa nám môže o niečom podobnom len snívať, no vďaka podujatiu, ktoré čoskoro vypukne v Bratislave, sa k tomu aspoň priblížime. O čom hovoríme? O Urban Art Festivale, ktorý so sebou prinesie horúcu letnú atmosféru a vdýchne život uliciam mesta.

Ide o multižánrový festival, takže sa priprav na poriadnu dávku hudby, tanca či filmov. Event, ktorý sa uskutoční 30. júna a 1. júla, sa nebude koncentrovať na jednom mieste, ale bude prebiehať vo viac ako šiestich bratislavských lokalitách a spája šesť rôznych festivalov. Keďže pre mnohých nebude možné stihnúť všetko, čo pestrý program ponúka, rozhodli sme sa vybrať pre teba TOP 10 vecí, ktoré jednoducho musíš vidieť. Na všetky akcie je vstup voľný!

Hudobný program

Nvmeri

Hudobné trio z Bratislavy, ovplyvnené kostolnou hudbou, 80. rokmi či berlínskou klubovou scénou, sa uchytilo nielen na slovenských, ale aj zahraničných festivaloch po celej Európe, vrátane Británie, Nemecka, Belgicka či Talianska. Minulý rok vydali nový dlhoočakávaný album, ktorého úryvky si budeš môcť vypočuť 30. júna o 21:00 na Kamennom námestí.

MALALATA

Aby si si užil jeden z najlepších koncertov festivalu, prídi v sobotu 30. júna o 19:15 na Hlavné námestie, kde to rozbalí známa kapelka MALALATA. S ňou zažiješ ten správny bashavel a mix balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae. Chalani, ktorí si získali publikum nielen na Slovensku, ale aj v Japonsku či Mexiku, to vedia rozbaliť tak, že nikto nezostane stáť bez pohybu.

Puding Pani Elvisovej 

Túto „odviazanú“ slovenskú kapelu zrejme netreba veľmi predstavovať, pretože je už roky stálicou hudobných festivalov. Na scéne je viac ako 20 rokov a jej posledný album vydný v roku 2015 nesie názov Tektonická platňa. Na známu elektro-indie-popovú kapelu sa môžeš vyskákať 30. júna o 18:00 na Tyršovom nábreží.

Space Recorder

O niečo menej známa kapela Space Recorder vznikla v roku 2009 a debutovým albumom zaujala natoľko, že sa hneď ocitla na festivale Pohoda. Dnes má za sebou čerstvo vydané nové album, nové zloženie kapely aj nový zvuk, ktorý sa od indie posunul k alternatívnemu rocku. Vypočuješ si ju 30. júna o 16:15 na Kamennom námestí.

Charlie’Swing dance studio

Ak miluješ jazzové roky, s ktorými sa neodlučne spája aj swing, a si fanúšikom filmu Veľký Gatsby, prídi 1. júla o 16:30 do Sadu Janka Kráľa. Práve na tomto festivale sa môžeš konečne naučiť tancovať swing, a to pod vedením skúsenej školy Charlie Charlie’Swing dance studio, ktorá na Slovensku ako prvá skúsila swingové tance, ako sú boogie woogie, lindy hop či charleston.

Sprievodný program

Beer and Burger

Street food dnes vládne slovenskej gastro scéne a na jeho čele sa stále drží stálica o dvoch žemliach a mäsku, teda burger. Prídi 29. až 30. júna na Tyršovo nábrežie na festival Beer and Burger Fest, kde sa stretnú burgrové street foody z celej Európy a remeselné pivá. Môžeš si tiež zmerať sily s ďalšími jedákmi na súťaži v jedení burgrov alebo sa zapojiť do Miss Burger.

Vínna ulička

Na svoje si 30. júna pred Starou tržnicou prídu aj fajnšmekri a milovníci vína, ktorého výroba má v okolí Bratislavy dlhoročnú tradíciu. Príď ochutnať vínnu uličku a degustovať to najlepšie od desiatich vinárov malokarpatského regiónu alebo sa naučiť čo to o vinárstve a popritom popočúvať nejaký ten jazz.

Dáždnikový rekord

Možno si už zachytil, že v európskych metropolách vznikajú pestrofarebné ulice plné dáždnikov. Teraz sa jednej dočká aj Bratislava! Od 30. júna až do októbra sa totiž Nedbalova ulica zmení na Dáždnikovú. Chystá sa tiež pokus o prekonanie minuloročného rekordu v počte otvorených dáždnikov na jednej ulici. Bude ich tentokrát viac ako 276? Prídi tomu pomôcť v sobotu o 17. hodine.

Nový escape room 

Aby toho vína nebolo málo, je tu atrakcia spájajúca tradičný mok s escape roomom. V spolupráci s Brainteaslava prináša festival novú hru, v ktorej budeš musieť nájsť poklad Malých Karpát a uniknúť pomocou logického myslenia a v časovom limite z Vínnej pivnice. Ak sa ti to podarí, dočkáš sa prekvapenia. Hra sa bude konať na Tyršovom nábreží.

Shisha stan

K správnemu letnému chillu patrí aj vodná fajka. Podobne ako na festivale Pohoda či Grape si ju môžeš vychutnať aj na Urban Art Festivale v špeciálnom stane. Okrem rôznych fajok a príchutí tabakov môžeš ochutnať aj exotické čaje a preniesť sa tak do orientu. Stan nájdeš na Kamennom námestí.

Ak ti náš výber nestačí a chceš toho zažiť viac, pozri si celý program. My už sa nevieme dočkať, čo ty? 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech