Brazília chce znova povoliť kontroverznú liečbu homosexuality

  • Ako vyliečiť niečo, čo nie je definované ako choroba? Pár ľudí v brazílskej politike si myslí, že vie, ako na to.
cover
wallpapersdsc.net//hotsaltbeefandmustard.com
  • Ako vyliečiť niečo, čo nie je definované ako choroba? Pár ľudí v brazílskej politike si myslí, že vie, ako na to.

Aj keď v mnohých štátoch po celom svete je cítiť v oblasti LGBT práv jasný posun, existujú lokality, kde táto skupina ľudí prichádza už o predtým vydobyté práva. Momentálne sa presne toto deje v Brazílií, ktorá všeobecne patrí medzi najviac LGBT friendly krajiny. Brazílsky federatívny sudca Waldemar de Carvalho sa najnovšie rozhodol zrušiť rozhodnutie Federálnej psychologickej rady, ktorá zakazovala psychológom ponúkať „liečbu homosexuality,“ ktorá je všeobecné známa ako konverzná terapia.

„Toto rozhodnutie je veľkým krokom späť v progresívnych rozhodnutiach, ktoré postupne zrovnoprávňovali LGBT komunitu,“ uviedol David Miranda, jeden z mála gayov, ktorí to v brazílskej politike aj verejne priznávajú. „Rovnako, ako iné krajiny na svete, Brazíliu zasiahla konzervatívna vlna,“ dodal pre attitude.co.uk.

Spúšťačom celej kauzy  bola žaloba podaná evanjelickou kresťanskou psychologičkou Rosangelou Justino, ktorej bola v minulom roku odobraná licencia práve preto, že ponúkala konverznú terapiu. V Brazílii bol pritom tento typ terapie nelegálny od roku 1999.

„Cítim, že Boh ma žiada, aby som pomáhala homosexuálnym ľuďom,“ dodala vtedy psychologička. Potom sa rozhodla podať celú záležitosť na súd, ktorý nakoniec rozhodol v jej prospech, licenciu jej teda vrátili…

Predseda Federálnej psychologickej rady, Rogério Giannini potom v oficiálnom prehlásení uviedol, že „rozhodnutie sudcu otvára nebezpečnú možnosť znovuzavedenia sexuálnych reverzných terapií,“ a sľúbil, že bude klásť odpor. „Nie je možné liečiť to, čo nie je choroba,“ doplnil.

Zatiaľčo krajina z hľadiska práv lesieb a gayov zaujíma relatívne pokrokovú politiku, kedy je od roku 2013 legálne aj manželstvo rovnakého pohlavia, takzvané „hate crimes“, a teda zločiny z nenávisti, sú v Brazílii závažným problémom. Súvisí to najmä so silnou kresťanskou základňou naprieč brazílskou populáciou.

Prednedávnom bola napríklad pod tlakom náboženskej lobby zrušená gay výstava v Porto Alegre, pretože radikálne kresťanské skupiny tvrdili, že propaguje pedofíliu a zoofíliu. Okrem toho sa zvyšuje aj podpora radikálnych pravicových strán, ktoré sa k LGBT témam rozhodne pozitívne nestavajú.

Aký je tvoj názor na toto absurdné rozhodnutie?

zdroj: gaystarnews.com,gaytimes.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech