Brexit for dummies: Čo sa to v Európe deje a ako to ovplyvní Slovensko?

  • V nedeľu Európu zasiahli dôležité správy o tom, že sme opäť o krok bližšie k rozvodu Veľkej Británie a Európskej únie
  • Po 45 rokoch sa tak fungovanie medzi krajinami na našom kontinente výrazne zmení
  • Hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá, tzv. Brexit sa významne dotkne aj Slovenska
king-s-church-international-671136-unsplash
Unsplash
  • V nedeľu Európu zasiahli dôležité správy o tom, že sme opäť o krok bližšie k rozvodu Veľkej Británie a Európskej únie
  • Po 45 rokoch sa tak fungovanie medzi krajinami na našom kontinente výrazne zmení
  • Hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá, tzv. Brexit sa významne dotkne aj Slovenska

Z každej strany dnes médiá kričia informácie o Brexite, no ty ešte stále poriadne nevieš, čo to vlastne je a prečo by ťa to malo zaujímať? Tak si teda uvedieme veci na pravú mieru. V Európe sa totižto niečo deje. A je to veľké.

Čo je to Brexit?

Spojenie dvoch slov – Británia a exit už naznačujú, o čo sa jedná. Jedného pekného dňa (konkrétne 26. júna 2016) sa totižto na ostrovoch, kde ešte stále celý svet vzhliada k nedotknuteľnej monarchii, obyvatelia prostredníctvom referenda rozhodli, že po 45 rokoch vystúpi z Európskej únie, v ktorej hrá vďaka vyspelej ekonomike a množstvu zdrojov významnú úlohu. Bolo to však tesné. 51,9 % hlasujúcich sa priklonilo k odchodu z EÚ, 48,1 % za zotrvanie v nej. V decembri sa dohodu o Brexite, ktorú sa podarilo uzavrieť tento týždeň však ešte bližšie pozrie samotný Britský parlament a v januári prejde schvaľovacím procesom v parlamente EÚ a Európskej rade. Oficiálne má dojsť k odchodu Británie z únie 29. marca 2019. Bude tak prvou krajinou, ktorá sa rozhodla odísť.

Prečo by nás chceli opustiť?

Dôvodov, prečo obyvatelia Británie hlasovali za odchod z EÚ je viac než dosť. Je to napríklad nesúhlas s multikultúrnou politikou, ktorú Brusel vedie, s tým spojené „kradnutie práce“, členský príspevok EÚ vo výške 350 miliónov libier týždenne či veľká administratívna záťaž. No a jedným z hlavných dôvodov, prečo obyvatelia Británie chcú pomyselný rozvod, je rozširovanie právomocí EÚ na úkor členských štátov, pričom mnohí sa domnievajú, že krajine sa bude lepšie dariť v prípade, že sa nebude musieť podriaďovať či prispôsobovať ďalším krajinám, hoci už teraz je jasné, že rast krajiny sa po vystúpení z únie výrazne spomalí.

Čo to znamená pre Slovensko?

V prípravných dokumentov k vystúpeniu Británie z únie stojí: „Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie má dôsledky pre občanov, podniky a správne orgány tak v Spojenom kráľovstve, ako aj v Európskej únii. Tieto dôsledky siahajú od nových kontrol na (nových) vonkajších hraniciach EÚ, cez platnosť licencií, osvedčení a povolení vydaných Spojeným kráľovstvom až po nové podmienky pre prenos údajov.“ 

Tak napríklad:

  • Tisícky Slovákov sa vracajú späť domov kvôli oslabeniu libry a prísnejším podmienkam pre prácu cudzincov. Naša krajina dostáva druhú šancu využiť kvalifikovaných pracovníkov, ktorí odišli do zahraničia, na domácej pôde.
  • Británia sa stane tzv. treťou krajinou a slovenským firmám sa zvýšia náklady na vývoz do tejto krajiny (najmä autá, mäso, ryby, med, mlieko). Export do Veľkej Británie má najväčší podiel na celkovom vývoze krajiny v Írsku (4,17%), na Slovensku (3,27 %), v Španielsku (2,87 %) a v Nemecku (2,54%).
  • Kvôli novému hraničnému režimu si cestovatelia priplatia na letenkách, niektoré lety môžu byť dokonca zrušené. „Až 40 percent letov operovaných slovenskými letiskami je zo Spojeného kráľovstva,“ približuje úradníčka rezortu diplomacie.
  • „Pretože EÚ opustí nadpriemerne bohatý člen, priemerné HDP sa posunie nadol, v dôsledku čoho sa Slovensko viac priblíži k priemeru,“ hovorí analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.
  • Kvôli odchodu Británie bude musieť Slovensko každoročne posielať do Bruselu 62 miliónov eur navyše.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá