Británia chce vystopovať „ukradnuté“ ukrajinské obilie prostredníctvom DNA

  • UK dokáže vďaka testom DNA zistiť oblasť, kde bola vypestovaná plodina
  • Zelenského zrejme pozvú na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva, píšu médiá
ukrajina, obilie
Unsplash/Paz Arando, Daria Volkova
  • UK dokáže vďaka testom DNA zistiť oblasť, kde bola vypestovaná plodina
  • Zelenského zrejme pozvú na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva, píšu médiá

Spojené kráľovstvo využije svoje schopnosti testovania DNA plodín, aby sa zabránilo tomu, že ukradnuté ukrajinské obilie sa dostane na svetové trhy. V pondelok o tom informoval portál britskej stanice Sky News.

Britský minister životného prostredia George Eustice pre Sky News povedal: „Rusko kradne pšenicu z ukrajinských skladov. Sme schopní urobiť test a zistiť pôvod (provenienciu) pšenice.“

Líder v schopnosti testovať provenienciu

Spojené kráľovstvo je svetovým lídrom v schopnostiach testovať provenienciu, to znamená prostredníctvom testov DNA zistiť presnú oblasť, v ktorej bola plodina vypestovaná. Toto sme ponúkli. Dávame to ako tému na diskusiu a na túto prácu vyčleníme sumu 1,5 milióna libier (1,75 milióna eur),“ dodal Eustice.

Moskva popiera tvrdenia Kyjeva, že kradne obilie zo sýpok na Ukrajine s cieľom jeho ďalšieho predaja a odváža ho loďami. Správy o tom sú „vierohodné“, uviedol ešte 7. júna americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Ukrajinské obilie na ruský zisk

„Existujú dôveryhodné správy… že Rusko drancuje ukrajinský export obilia, aby ho predalo pre svoj vlastný zisk,“ povedal Blinken na konferencii amerického rezortu diplomacie o otázkach potravinovej bezpečnosti v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine.

Americký minister podľa AFP poukázal na to, že Moskva blokuje Ukrajinu vo vývoze jej vlastného obilia. V silách blízko juhoukrajinského prístavu Odesa, ako aj na lodiach doslova naplnených obilím uviazlo podľa neho zhruba 20 miliónov ton pšenice.

Ukrajina
zdroj: Unsplash/Polina Rytova

Vojna má podľa Blinkena „zničujúci vplyv na globálnu potravinovú bezpečnosť“, pretože Ukrajina je jednou z obilníc sveta. Blinken uviedol, že ruské námorníctvo zabránilo prepravcom obilia opustiť ukrajinský čiernomorský prístav Odesa v snahe „vydierať“ svet, aby podporil Moskvou vedenú vojnu na Ukrajine.

Podľa Blinkena pritom ide o zámernú stratégiu ruského prezidenta Vladimira Putina prinútiť zvyšok sveta „ustúpiť mu“ a zrušiť sankcie voči Rusku.

Zelenského zrejme pozvú na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zrejme pozvú na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva, informoval v pondelok britský denník Daily Telegraph a následne portál stanice Sky News.

Predstavitelia údajne pracujú na organizácii možnej návštevy, tá sa však pravdepodobne pred skončením vojny s Ruskom neuskutoční.

Boris Vlodo
zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press

Tento krok má zvýšiť dôveryhodnosť britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý čelí čoraz silnejšej kritike za spôsob riadenia tejto ostrovnej krajiny.

Ukrajinský prezident Zelenskyj by mal tiež cez videolink predniesť prejav na zjazde britskej Konzervatívnej strany, ktorý sa bude konať na jeseň, píše Sky News.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá