Británia si z koronavírusu nič nerobí, podľa vlády je vraj ešte priskoro na opatrenia

  • Podľa hlavného poradcu Johnsonovej vlády pre vedu by nebolo správne, keby sa zavádzali tvrdšie opatrenia už teraz
  • Vláda sa bojí, aby ľudia doma neprepadávali depresiám
BeFunky-collage (1)
Wikimedia/Unsplash, Wikimedia/Unsplash
  • Podľa hlavného poradcu Johnsonovej vlády pre vedu by nebolo správne, keby sa zavádzali tvrdšie opatrenia už teraz
  • Vláda sa bojí, aby ľudia doma neprepadávali depresiám

Údiv na strane odborníkov a otázky zo strany britských občanov vzbudzuje prístup vlády britského premiéra Borisa Johnsona k boju proti koronavírusu.

Zatiaľ čo väčšina iných krajín, ktorá je epidémiou postihnutá zhruba rovnako alebo aj menej ako Británia, zatvára školy, hranice a žiada občanov, aby zostali pokiaľ možno stále doma, v Británii nič z toho nevidno.

S tým nie je spokojný už ani tieňový labouristický minister zdravotníctva Jon Ashworth, ktorý už v piatok Johsonovu vládu vyzval, aby v záujme „udržania si dôvery verejnosti“ zatiaľ aspoň dôveryhodne vysvetlila, prečo má k záležitosti takýto – podľa mnohých odborníkov laxný a nezodpovedný – prístup.

„Mojou veľkou obavou je, že sa ľudia začínajú obávať toho, aké signály vysiela naša vláda, a asi dosť dobre nerozumejú, prečo zatiaľ neboli zavedené prísnejšie opatrenia – na ten spôsob, ako to vidíme v Španielsku, Írsku, Francúzsku a v ďalších krajinách,““vyhlásil v piatok Ashworth.

Samoizolačná únava

Obavy sa v sobotu pre BBC snažil zmierniť hlavný vedecký poradca Johnsonovej vlády Patrick Vallance, jeho odpovede však pravdepodobne vyvolajú údiv u nejedného odborníka zo štátov kontinentálnej Európy, kde je zhoda na potrebe prijímať a presadzovať tvrdé opatrenia.

Podľa Vallanceho britské počítačové modely ukazujú, že krajina je teraz ešte len v úvodnom štádiu šírenia nákazy, epidémia sa začne prudko šíriť o štyri týždne a svoj vrchol dosiahne medzi desiatym a štrnástym týždňom odteraz.

Preto by podľa neho nebolo správne, keby vláda vyzývala občanov na separáciu a na zotrvávanie vo svojich domovoch už teraz.

Vallance sa totiž zrejme najviac zo všetkého obáva javu zvaného „samoizolačná únava“ a toho, že občania by pri príliš dlhej izolácii mohli prepadávať depresiám.

Umývanie rúk stačí

Vallance tvrdí, že sa o tom zhováral aj so šéfom britského zdravotníckeho systému Chrisom Whittym, a ten s jeho názormi údajne súhlasí.

Vyzerá to, že sa nimi zatiaľ riadi aj Johnsonova vláda, ktorá napriek tomu, že v krajine zaznamenali už 11 úmrtí a majú evidovaných 802 nakazených, neprijala zatiaľ v podstate žiadne relevantnejšie opatrenia proti šíreniu nákazy a, naopak, vysvetľuje občanom, že zatiaľ úplne stačí, ak si budú poriadne umývať ruky mydlom, a zostanú radšej týždeň doma, ak začnú mať ťažký kašeľ a teplotu.

Hlavný vládny poradca pre oblasť vedy a tiež šéf britského zdravotníckeho systému sú tiež proti tomu, aby sa v tejto fáze zakazovali akékoľvek verejné zhromaždenia či akcie. Britská vláda dokonca zatiaľ ani nežiada občanov, aby zachovávali od seba akýkoľvek odstup.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech