Britániu by sme zničili za 200, Fínsko za 10 sekúnd, hovoril ruský poslanec. V miestnych médiách sa opäť hovorí o jadrovom útoku

  • V ruských médiách sa z času na čas objavujú ľudia, ktorí fantazírujú o zničení Európy jadrovými zbraňami
  • Najnovšie je na rane Fínsko
Satan2
TASR/Roscosmos Space Agency Press Service via AP, Wimikedia/Rodina
  • V ruských médiách sa z času na čas objavujú ľudia, ktorí fantazírujú o zničení Európy jadrovými zbraňami
  • Najnovšie je na rane Fínsko

Diskusia o vstupe Fínska do NATO nenecháva Rusov chladnými. Predseda nacionalistickej strany Rodina Alexej Žuravljov, ktorý je zároveň podpredseda obranného výboru Štátnej Dumy, dal rozhovor pre ruský portál ura.ru, kde sa vyhrážal jadrovými zbraňami Európe.

Na otázku či Rusko potom, ako Fínsko vstúpi do NATO obnoví umiestnenie jadrových zbraní na hranici odpovedal, že to nie je potrebné.

„Môžeme zasiahnuť Sarmatom (poz.red. raketa prezývaná Satan 2) zo Sibíri a dokonca dosiahnuť Spojené kráľovstvo. A ak zaútočíme z Kaliningradu… čas dosiahnutia hypersoniku je 200 sekúnd. Tak do toho, chlapci. Na fínskych hraniciach nebudeme mať strategické zbrane, ale zbrane triedy Kinžal, ktoré sa dostanú do Fínska za 20, možno 10 sekúnd,“ povedal v rozhovore poslanec.

Sarmat 

Rakety Sarmat patria podľa Putina do novej generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard. Rusko použilo rakety Kinžal po prvýkrát v bojovej operácii v marci na Ukrajine.

TASR uvádza, že raketa Sarmat má krátku takzvanú fázu zdvíhania, teda naberania výšky, takže detekčné systémy protivzdušnej obrany majú málo času na jej zachytenie. Strela váži viac než 200 ton a dokáže niesť niekoľko hlavíc naraz. Podľa Putina ňou Rusko môže zasiahnuť akékoľvek miesto na Zemi.

Za všetkým hľadaj Ameriku

V rozhovore dodáva, že si nemyslí, že Fínsko zaútočí na Rusko samo od seba, avšak USA ich k tomu skôr či neskôr donúti, podobne ako to podľa neho spravili s Ukrajinou. 

Spojené štáty totiž podľa poslanca spravia všetko preto, aby bola tretia svetová vojna a oni z toho tak mohli profitovať.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: ura.ru, Irish Times, TASR, Twitter, The Telegraph, Telegram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá