Britov možno zachráni vďačnosť. Tisíce ľudí chcú pracovať zadarmo a vyriešiť benzínovú krízu, myslia to naozaj vážne

  • Problém s pohonnými látkami sa v Británii vyostruje
  • Ľudia sa na čerpacích staniciach bijú o benzín
  • Albáncov Briti vnímajú ako problém
Britania brexit
SITA/AP, Frank Augstein
  • Problém s pohonnými látkami sa v Británii vyostruje
  • Ľudia sa na čerpacích staniciach bijú o benzín
  • Albáncov Briti vnímajú ako problém

Albánsko chce Britom pomôcť s problémom s benzínom. Už sme ťa informovali o tom, že Británia po vystúpení z Európskej únie bojuje o každú kvapku. Ľudia panikária a vytvárajú si zásoby, čo situáciu ešte zhoršuje. Albánci za pomoc nechcú nič, informuje The Guardian.

Celý svet obleteli videá z britských čerpacích staníc. Tvoria sa pred nimi kilometre dlhé kolóny, ľudia sú na prvý pohľad nervózni, benzín tankujú aj do igelitových tašiek, hádajú sa medzi sebou a došlo aj k viacerým fyzickým potýčkam.

To všetko kvôli benzínu, boja sa, že onedlho si niekto natankuje poslednú kvapku.

Problém nie je len s pohonnými látkami. Na farmách nemá kto zbierať úrodu, stagnuje aj obchod, pretože nemajú vodičov kamiónov.

Ľudia stále môžu ísť do Británie pracovať, no nechcú

Farmár Stephen Taylor pre Metro uviedol, že 95 % jeho úrody zbierali pracovníci z východnej Európy. Stále je možné požiadať o pracovné povolenie vo Veľkej Británii, no nie je oň záujem. Prihlášok má Stephen podľa jeho slov tento rok o 90 % menej ako obvykle.

Situácia je z jeho pohľadu v súčasnosti neriešiteľná. Internet zaplavujú fotografie zhnitej úrody, ktorú nemal kto pozbierať.

Dôvodom chaosu sú problémy s dodávkami pohonných hmôt, keďže v dôsledku brexitu a koronavírusovej pandémie v krajine chýba zhruba 100-tisíc vodičov nákladných áut.

Pomáhať chcú z vďačnosti. Voči britskej vláde majú dlh

Ambasádor z Albánska Qirjako Qirko chce situácii pomôcť: „Ak by vaša vláda chcela, vieme vám ponúknuť dobrých, spoľahlivých vodičov. 5-tisíc ihneď.“

Odhaduje, že v UK pracuje približne 150-tisíc Albáncov a je presvedčený, že mnoho z nich by priložilo ruku k dielu už len z vďačnosti.

Veľa z albánskych prisťahovalcov v súčasnosti nemá k pobytu papiere, preto je nemožné zistiť, koľkí z nich majú kvalifikáciu na riadenie nákladného vozidla. Myslí si však, že ich je dosť.

Albánci sú pripravení pomôcť britskej vláde, bez nároku na odmenu. Neviem, koľko z nich má správnu licenciu. Som si však istý, že tí, čo ju majú, budú ochotní pomôcť,“ povedal Qirjako Qirko.

Vo svojich vyjadreniach spomínal na intervenciu NATO v Kosove z roku 1999, kedy Briti zachránili stovky etnických Albáncov: „Za to, čo pre našich bratov urobila táto krajina, sme ochotní pracovať bezplatne. Za kroky ich armády v Kosove sme vďační a navždy zaviazaní.“

Albánci nie sú problémom Veľkej Británie, skôr jej výhodou

Qirko vo svojich vyjadreniach naliehal aj na to, aby začali Briti považovať Albáncov skôr za výhodu, než za problém. Myslí si, že ich veľmi často vykresľujú ako gangy, dílerov drog a obchodníkov s ľuďmi, čo kriví mienku.

Samozrejme, že aj Albánci sú niekedy zapojení do trestnej činnosti, záleží však až tak veľmi na ich národnosti? To, odkiaľ pochádzajú nemá s ich kriminalitou nič spoločné.“

Ak v takýchto súvislostiach uvádzate národnosť, vytvárate tak negatívne vnímanie celej komunity. Väčšina z nás tu však odvádza poctivú prácu. Albánci, ktorí sem prichádzajú nie sú zločinci, naopak, chcú pre seba lepší život.“

Zdroje: SIU, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá