Britský reťazec zakázal predaj energetických nápojov mladším ako 16 rokov

  • Všetci vieme, že energetické nápoje nepatria medzi najzdravšie tekutiny
  • Supermarket Waitrose obmedzil ich predaj deťom a mladistvým
  • Stal sa tak prvým predajcom vo Veľkej Británii, ktorý dbá na zdravie detí
wefwe
pexels.com
  • Všetci vieme, že energetické nápoje nepatria medzi najzdravšie tekutiny
  • Supermarket Waitrose obmedzil ich predaj deťom a mladistvým
  • Stal sa tak prvým predajcom vo Veľkej Británii, ktorý dbá na zdravie detí

Supermarket zo Spojeného kráľovstva sa rozhodol pre tento radikálny krok na základe obáv z vysokej hladiny cukru a kofeínu v energetických nápojoch a ich následný dopad na zdravie a správanie detí. Od 5. marca platí, že zákazníci, ktorí kupujú nápoje obsahujúce viac ako 150 mg kofeínu na liter, sú vyzvaní, aby preukázali vek nad 16 rokov.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.org

Kompetentní sa k tomuto kroku uchýlili pre existujúce obavy z vplyvu veľkého množstva cukru a kofeínu na detský organizmus. Prieskumy preukázali, že britskí mladiství sú najväčšími spotrebiteľmi energetických nápojov v celej Európe.

Nápoje ako Red Bull, Relentless, Monster Energy a Rockstar sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Deti a tínedžeri ich konzumujú viac ako dospelí. Podľa pokynov musí byť uvedené na každom nealkoholickom nápoji s viac ako 150 mg kofeínu na liter, že sa neodporúča deťom.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.org

Simon Moore, riaditeľ zodpovedný za technickú a podnikovú sociálnu zodpovednosť spoločnosti Waitrose, povedal: „Ako zodpovední obchodníci chceme tieto výrobky predávať v súlade s pokynmi na označovanie. Tieto nápoje obsahujú radu, v ktorej sa uvádza, že sa neodporúčajú deťom, a preto sme sa rozhodli proaktívne konať v súvislosti s týmto usmernením.“

Obsah kofeínu v nápojoch je príliš vysoký

Agentúra pre potravinové normy varuje, že energetické nápoje môžu obsahovať vysoké množstvá kofeínu, zvyčajne asi 80 mg v malej nádobe s obsahom 250 ml, čo môžeme prirovnať k trom hrnčekom instantnej kávy.

Katharine Jenner, riaditeľka kampane v spoločnosti Action on Sugar uviedla„Sme veľmi potešení, že Waitrose spravil tento krok, je príkladom a dúfam, že ďalší predajcovia ho budú nasledovať. Energetické nápoje sú pre deti úplne nevhodné na konzumáciu, nevytvárajú žiadnu súčasť zdravej vyváženej stravy.“ Ďalej dodáva, že spotreba energetických nápojov znamená zvýšený príjem cukru, ktorý súvisí s vývojom obezity a rôznych druhov rakoviny, ako aj s diabetom typu 2.

Štúdia uverejnená v decembri v BMJ Open ukázala, že obsah cukru, kalórií a kofeínu v energetických nápojoch bol príliš vysoký. Len jedna plechovka Rockstar Punched (500ml) obsahuje 78g cukru, čo je takmer 20 čajových lyžičiek.

Minulý mesiac združenie učiteľov NASUWT požiadalo o zákaz predaja nápojov pod 16 rokov. Tento zákaz podporujú viaceré združenia a asociácie v Británii, ku ktorým sa pridal napríklad aj šéfkuchár Jamie Oliver.

Britský obchodný reťazec však nie je úplne prvý, kto pristúpil k podobnému zákazu. Už od roku 2014 si v Litve nekúpi energetický nápoj nikto, kto je mladší ako 18 rokov.

Zdroj: dobrenoviny.skbmj.comtheguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech