Bročka odhalil projekt, na ktorý čakali Trnavčania dlhé roky. Má patriť k tomu najlepšiemu v meste

  • Trnava sa po rokoch dozvedela, aká bude budúcnosť obdivovanej no schátranej budovy Prachárne
  • Do historického centra mesta sa má podľa nových plánov vrátiť aj prevádzka v duchu legendárneho Mliečneho baru
TASR/Lukáš Grinaj, Facebook/Peter Bročka, FAD STU
  • Trnava sa po rokoch dozvedela, aká bude budúcnosť obdivovanej no schátranej budovy Prachárne
  • Do historického centra mesta sa má podľa nových plánov vrátiť aj prevádzka v duchu legendárneho Mliečneho baru

Meštiansky dom Pracháreň je národnou kultúrnou pamiatkou a pochádza z obdobia okolo roku 1500. Jej dnešný názov pripomína jednu z jej historických funkcií, v minulosti slúžila ako sklad pušného prachu a materiálu na delové gule. Na sociálnej sieti o tom informuje mesto Trnava.

Staršie generácie si tento dom pamätajú ako Mliečny bar. Po roku 1989 vznikla na prvom poschodí reštaurácia a na druhom neskôr aj koktejlový bar a kaviareň. V pivnici od Radlinského ulice bol zasa známy Kings Pub.

Na prízemí „Mliečáku“ sa dalo za pár korún najesť v pizza fast foode. Zaujímavá je aj tamojšia pamätná tabuľa, ktorá sa viaže k požiaru z roku 1899. Dnes tieto miesta vyzerajú ako časová kapsula, mesto dlhé roky hľadalo riešenia, aby budova naplnila účely z hľadiska funkcionality i potrieb.

Budova sa delí na pamiatkovo chránenú a novú časť, ktorá bola vytvorená v 90. rokoch. Novú časť plánovalo mesto ešte v roku 2019 zjednotiť do jedného priestoru. Ten má vytvoriť zázemie pre sálu, ktorá bude slúžiť ako stála scéna profesionálneho súboru detského divadla pre približne 80 divákov.

zdroj: Facebook/Peter Bročka, FAD STU

Pamiatkovo chránená časť má byť citlivo zrekonštruovaná a to najmä s dôrazom na zachovanie pôvodnej architektúry. V spodnej časti je v pláne vytvoriť priestor pre kaviareň s odkazom na slávnu históriu spomínaného Mliečneho baru. Ďalšie poschodia budú slúžiť ako zázemie pre Divadlo Jána Palárika (DJP) a detského divadla.

Výrobné dielne Palárika budú s hlavnou budovou DJP spojené prechodnou chodbou. V podkroví Prachárne vznikne priestor, ktorý poslúži obom divadlám ako skúšobňa a zároveň ju DJP využije ako priestor na organizáciu kurzov, workshopov a seminárov v rámci vzdelávacích projektov.

zdroj: Facebook/Peter Bročka, FAD STU

„Stredovekú pivnicu chceme sprístupniť a vytvoriť v nej v spolupráci s TTSK expozíciu o histórii vinárstva v Trnavskom kraji a dejinnej úlohe Trnavy. Takto zrekonštruovaný priestor a aktivity budú cielené nielen na rodiny s deťmi z Trnavy a z celého okresu, ale prostredníctvom predstavení, kurzov a workshopov organizovaných DJP aj na širokú verejnosť vrátane turistov,“ objasnilo mesto na sociálnej sieti.

zdroj: Facebook/Peter Bročka, FAD STU

Pracháreň si bez pochýb nesie svoje genius loci, no ide o objekt, ktorý je neudržiavaný a celkom opustený už od roku 2008. Posledný nájomca budovu opustil približne pred 15 rokmi, odvtedy je objekt v dezolátnom stave. Pokusy a nápady z minulosti prinavrátiť Prachárni život skončili doposiaľ vždy bez výsledku.

Mesto Trnava objekt zrekonštruovalo naposledy v druhej polovici 90. rokov. Náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 2,3 milióna eur. Primátor Peter Bročka pred dvoma rokmi oznámil, že mesto sa bude uchádzať o grant na obnovu a revitalizáciu Prachárne z Nórskych fondov v celkovej výške 1 milión eur.

zdroj: Facebook/Peter Bročka, FAD STU

Trnava si vtedy nechala za 92-tisíc eur vypracovať projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie obnovy a revitalizácie objektu Prachárne. Kompletnú projektovú dokumentáciu nakoniec vypracovala Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Primátor mesta aktuálne oznámil, že legendárna Pracháreň konečne dostala žiadané stavebné povolenie. Navyše s kompletnou rekonštrukciou tejto národnej kultúrnej pamiatky sa bude Bročka a jeho tím uchádzať o zdroje z Plánu obnovy. „Tento projekt z dielne Bellušových ateliérov FAD STU bude určite patriť architektonicky k tomu najlepšiemu z aktuálne pripravených investícií,“ tvrdí Bročka.

Páči sa ti návrh na obnovu Prachárne?

Avizovaná obnova budovy teší mnohých obyvateľov mesta: „Veľmi sa tomu teším, vždy keď idem okolo, myslím na to, kedy Mliečny bar ožije,“ píše Michaela v komentároch na sociálnej sieti.

Samozrejme, nájdu sa aj odporcovia, ktorým tento návrh nie je celkom pochuti: „Je super, že sa Pracháreň konečne rieši, ale úprimne, toto naozaj schválili pamiatkári? Tá historická budova je pekná sama osebe, tak ako bola pôvodne postavená, stačilo spraviť poctivú rekonštrukciu. Vôbec, ale vôbec sa to tam nehodí, ani priestorovo, ani dizajnovo, čistá katastrofa,“ konštatuje Ján.

Zdroje: Facebook/ Mesto Trnava, Facebook/Peter Bročka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá