Bruggy postavili viac ako 3 kilometre dlhé potrubie pre pivo

  • Pivovar v centre mesta hľadal lepšiu alternatívu pre transport piva do baliarne. A našiel ju.
brugypivo
foter.com/foter.com
  • Pivovar v centre mesta hľadal lepšiu alternatívu pre transport piva do baliarne. A našiel ju.

Belgické mesto Bruggy, často označované ako „Benátky severu“ je známe pre svoju historickú architektúru a dláždené cesty, ktoré sú však kľukaté a úzke, čo rozhodne nepomáha premávke. A práve pomalá premávka bola nočnou morou pre pivovar De Halve Maan, ktorý ročne prepraví takmer 4 milióny litrov piva do svojej baliarne mimo mesta. Dopravné zápchy teraz uľahčí podzemné potrubie, cez ktoré bude pivo pumpované priamo do baliarne. Potrubie dokáže prepraviť až 4 000 litrov piva za hodinu.

foto: foter.com

Majiteľ De Halve Maan, Xavier Vanneste dostal tento nápad, keď videl robotníkov v centre mesta, ako ukladajú káble pre internet. „Všetci si vždy mysleli, že je to sen, vtip, niečo, čo nie je vôbec realizovateľné,“ povedal pre The Guardian Xavier Vanneste, riaditeľ a dedič De Halve Maan, jediného fungujúceho starého pivovaru v Bruggách.

“Moja prvá reakcia bola: Ach môj bože, čo si vôbec myslia?” povedal starosta Brúgg, Renaat Landuyt. Ale netrvalo dlho a myšlienka potrubia vyhrala, keď si starosta uvedomil, že dokáže radikálne znížiť počet cisterien s pivom jazdiacich do mesta a z mesta. Potrubie vidí ako spôsob zachovania pivovaru v historickom centre a zabrániť tomu, aby sa z Brúgg stalo múzeum. „Ak sa nám nepodarí zabezpečiť, aby ľudia mohli pracovať v centre mesta, centrum tým zabijeme,“ povedal.

foto: foter.com

Ale inštalácia potrubia nebola vôbec jednoduchá. Získanie všetkých povolení trvalo tri roky, potom bolo treba nájsť peniaze a vybudovať samotné potrubie. Kvôli historickému významu mnohých lokalít v meste, musela byť trasa pred položením potrubia poriadne preverená. Celkové náklady na potrubie sa vyšplhali na 4,2 milióna eur. Viac než 300 000 eurami do tejto sumy prispeli milovníci piva pomocou crowdfundingovej kampane.

V záujme zachovania chuti piva a uspokojenia požiadavok na bezpečnosť potravín, potrubie používa vysokohustotný polyetylén, tvrdý plast používaný v potravinárskom priemysle. Medzi dvoma dávkami bude potrubie sterilizované prúdom čistiaceho roztoku. Potrubie začalo pumpovať pivo pod ulicami Brúgg minulý rok v lete.

foto: foter.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK