Ľudia tu neplatia žiadne dane a panovník vlastní 330 áut Ferrari. Takto to vyzerá v jednej z najbohatších krajín sveta

  • Tento mini štátik, ktorý sa tlačí medzi Malajziou a Indonéziou patrí medzi najbohatšie krajiny v Ázii
  • Obrovské množstvo ropy a plynu dávajú štátu nielen obrovské finančné rezervy, ale aj zabezpečujú štedrý sociálny systém, ktorý by závidela nejedna krajina
31271261_1669360106432622_1521125481775104000_n
Travelistan
  • Tento mini štátik, ktorý sa tlačí medzi Malajziou a Indonéziou patrí medzi najbohatšie krajiny v Ázii
  • Obrovské množstvo ropy a plynu dávajú štátu nielen obrovské finančné rezervy, ale aj zabezpečujú štedrý sociálny systém, ktorý by závidela nejedna krajina

„Vitajte v sultanáte, kde vládne náš milovaný panovník!“ privíta ma sprievodca John v dusnom a vlhkom prostredí Bruneja. Aj hlavné mesto má vskutku exotický názov – Bandar Seri Behawan. Keď počujete o bohatstve tohto národa, myslíte si, že tu uvidíte druhý Dubaj. Omyl. Mesto má necelých 50-tisíc obyvateľov a nenájdete tu žiaden mrakodrap či modernú budovu. Veď načo.

„Netreba sa príliš pýšiť a dávať peniaze do zbytočnej okázalosti“ povie hrdo John na prázdnej hlavnej ulici hlavného mesta. Keby som vám zaviazal oči a odkryl v centre mesta, budete si myslieť, že ste niekde na okraji malého provinčného mesta.

To, čo chýba hlavnému mestu, to sa vynahradilo v paláci samotného panovníka. Viete, ako sa v skutočnosti volá? Jeho celé meno je Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah ibn Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien Sultan a Yang Di-Pertuan of Brunei Darussalam a je 29. panovníkom v tejto bohatej krajine.

Býva v druhom najväčšom paláci sveta, ktorý má 1788 miestnosti a podľa sprievodcu viac ako 300 kúpeľní, 40 tenisových kurtov, 20 reštaurácií….a najväčšiu zbierku Rolls Royceov na svete. V jeho garáži je tiež 550 Mercedesov Benz, či 330 kusov Ferrari. So svojim majetkom vyše 20 miliárd dolárov sa zaradil do prvej trojky najbohatších vládcov sveta.

Voľakedy bol najbohatší na svete, keby jeho brat nemíňal vyše 700-tisíc dolárov denne na nákupy áut, domov a podobných zbytočností. Každý rok pozýva obyvateľov svojej krajiny na slávnostnú večeru a keď ste obyvateľ Bruneja, dostanete aj darček od samotného vládcu.

Prednedávnom si začal stavať svoje letné sídlo, ktoré sa týči nad celým mestom. Sprievodca chrlí rôzne čísla, ktoré mi zamotajú hlavu až ho zastavím a spýtam sa. „A vy čo máte? Ste spokojní?“ John sa usmeje a povie. „Viem, že je to nepochopiteľné, ale my ho máme vážne radi. Neplatíme žiadne dane, zdravotníctvo a školstvo je zadarmo.“ Dokonca, keď máš chorobu, ktorá sa nedá liečiť v Bruneji, na náklady štátnej pokladnice ťa krajina pošle do špičkovej nemocnice v zahraničí.

Chceš študovať na zahraničnej škole? Napríklad Oxford? Žiaden problém! Brunej ti to zaplatí a keď dosahuješ dobré výsledky, dostaneš aj vreckové. Len potom si to musíš odslúžiť niekoľko rokov doma. Nikto sa tu vážne nesťažuje a uvedomuje si, že iná krajina by financie z ropy a plynu premrhala veľmi rýchlo.

Panovník je nielen hlavou štátu, ale aj premiérom, hlavným generálom, ministrom financií. Vlastne rozhoduje o všetkom, ale nakoniec nepatrí medzi tých, ktorým sláva stúpla do hlavy. Keď videl ako jeho brat kazí meno krajiny, zbavil ho ministerskej stoličky.

A chcete vedieť ešte jednu zaujímavosť? Samotný Brunej má viac ako 5700 kilometrov štvorcových, ale pred pár rokmi kúpili pozemok v Austrálii, ktorý je väčší ako samotný Brunej. Dôvod? Chovajú tam hovädzí dobytok, aby boli čo najviac sebestační a mohli vyvážať mäso do zahraničia. Ak si kladiete otázku, čo budú robiť, keď im dôjde ropa, tak je to zbytočné. Pod povrchom zeme je toľko ropy, že vydrží na niekoľko desaťročí a prednedávnom bolo objavené jedno z najväčších ložísk sveta.

Ak by ste sa však chceli stať Brunejčanom a poberať ich štedrý sociálny systém, tak to je takmer nemožné. Ak mi neveríte, príďte sa sem presvedčiť na vlastné oči. Brunej je taká krásna anomália v tomto bláznivom svete.

 

Článok bol pôvodne uverejnený 26. apríla 2018

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK