Brusel ukázal Zelený pas: Cez hranice prejdú aj ľudia očkovaní čínskou a ruskou vakcínou, má to však háčik

  • Brusel nebude rozhodovať o tom, ktoré vakcíny sa dostanú na takzvaný „zelený digitálny pas“
  • Rozhodovanie o neregistrovaných vakcínach tak ponechá na členských krajinách EÚ
  • Digitálny pas bude papierovej aj digitálnej podobe. Pas má mať „veľmi vysokú“ úroveň ochrany údajov
  • Držitelia osvedčenia ale naďalej budú musieť dodržiavať podmienky, ktoré bude cieľová krajina požadovať
COVID19
SITA/AP, John Thys
  • Brusel nebude rozhodovať o tom, ktoré vakcíny sa dostanú na takzvaný „zelený digitálny pas“
  • Rozhodovanie o neregistrovaných vakcínach tak ponechá na členských krajinách EÚ
  • Digitálny pas bude papierovej aj digitálnej podobe. Pas má mať „veľmi vysokú“ úroveň ochrany údajov
  • Držitelia osvedčenia ale naďalej budú musieť dodržiavať podmienky, ktoré bude cieľová krajina požadovať

Brusel nebude rozhodovať o tom, ktoré vakcíny sa dostanú na takzvaný „zelený digitálny pas“. Rozhodovanie o neregistrovaných vakcínach tak ponechá na členské krajiny EÚ. Ešte v utorok sa k návrhu pasu dostal politický portál Politico. Dnes túto informáciu potvrdila Európska komisia.

Európska komisia chce, aby očkované osoby v budúcnosti mohli voľne cestovať po Únii bez toho, aby museli postúpiť testovanie alebo karanténu. V celej Európskej únii však pôjde len osoby, ktoré sú zaočkované zaregistrovanými vakcínami, ktoré prešli schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry.

zdroj: Európska komisia

Rozhodnú členské štáty 

Krajiny budú postupne prechádzať z potvrdenia o negatívnom teste na „digitálny pas“. „Táto povinnosť by sa obmedzila na vakcíny, ktoré dostali povolenie na uvedenie na trh v celej EÚ, ale členské štáty sa môžu rozhodnúť prijať aj ďalšie vakcíny,“ uviedla Komisia vo vyhlásení. Informuje Euronews.

Každá krajina EÚ sa bude môcť samostatne rozhodnúť, či umožní voľné cestovanie aj osobám, ktoré sa zaočkovali neregistrovanými vakcínami.

V Európskej únii sa zatiaľ používajú dve, a to ruský Sputnik V a čínsky Sinopharm. Obe sa používajú v Maďarsku. Sputnik V sa pravdepodobne čoskoro začne používať aj na Slovensku. Na skladoch čaká 200-tisíc dávok z Matovičovho utajeného nákupu.

Zoznam krajín, ktoré používajú neregistrované vakcíny sa pravdepodobne ešte rozšíri. Nad kúpou uvažuje Poľsko aj Česko. Používanie Sputnika V avizovalo aj Chorvátsko.

Cestovateľské výhľady Slovákov môžu byť obmedzené 

Práve osoby zaočkované neregistrovanou vakcínou môžu mať problém v niektorých členských štátoch. Štáty, kde sa neočkuje neregistrovanými vakcínami ich vôbec nemusia uznať. Slovák by sa tak nemal problém dostať do Maďarska, ale mohol by mať problém so vstupom do Rakúska, Nemecka alebo Španielska. Dovolenka v Európe sa tak pre mnohých môže skomplikovať.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

Slovákom by výrazne uľahčilo situáciu keby Európska lieková agentúra registrovala Sputnik V na podmienečné použitie. Zatiaľ sa však nachádza len v procese rolling review (priebežné hodnotenie), ktorý môže trvať aj mesiace. Rýchlosť procesu ovplyvňuje schopnosť kandidáta na vakcínu dodávať potrebnú dokumentáciu.

Bezplatný a prístupný všetkým občanom EÚ

Digitálny certifikát bude bezplatný a prístupný občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom bez ohľadu na ich národnosť, ako aj štátnym príslušníkom tretích krajín žijúcim v krajine EÚ. Pas bude platný vo všetkých krajinách EÚ a bude platiť aj pre Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

covid, cestovanie, koronavírus
zdroj: Pexels/Anna Shevts

Plán covidového pasu považovali mnohí za diskriminačný pre ľudí, ktorí sa očkovať nedajú alebo nemôžu. Preto predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že certifikát by sa nemal vzťahovať iba na očkovanie cestujúcich, ale aj na zoznam testovania na prítomnosť koronavírusu alebo na osvedčenie o prekonaní koronavírusu.

„Digitálne zelené osvedčenie nebude podmienkou voľného pohybu a nebude nijako diskriminovať,“ cituje Euronews. eurokomisára Didiera Reyndersa. Držitelia osvedčenia, ale naďalej budú musieť dodržiavať podmienky, ktoré bude cieľová krajina požadovať. Ako napríklad testovanie alebo karanténa.

V papierovej aj digitálnej podobe  

Certifikát bude k dispozícii v digitálnej aj fyzickej (papierovej) podobe a bude vystavený v dvoch jazykoch, úradnom jazyku vydávajúceho členského štátu a angličtine.

Pas má mať „veľmi vysokú“ úroveň ochrany údajov, uvádza Politico. Podľa Euronews bude digitálny pas mať formu QR kódu. V ňom budú zahrnuté len najdôležitejšie osobné údaje napríklad miesto, dátum očkovania a značka použitej vakcíny. Osobné údaje majú využiť iba príslušné vnútroštátne orgány v cieľovej krajine, alebo cezhraničné dopravné služby

zdroj: Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic

Ak chce EÚ stihnúť vytvorenie a zavedenie certifikátu do leta bude musieť prebehnúť zrýchlený proces.  

Certifikát by nemal vyžadovať databázu na úrovni EÚ. Namiesto toho Komisia plánuje vybudovať takzvanú „bránu“ a podporiť členské štáty pri vývoji softvéru, ktorý môžu národné orgány používať na overenie certifikátov v celej Európskej únii. 

Európska komisia chce zatočiť aj s falošnými testami na prítomnosť koronavírusu, ktoré majú mnohí používať a ohrozovať tak verejné zdravie.

Zdroje: Politico, Euronews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech