Brusel varuje pred špehovaním. Úradníci EÚ majú do USA cestovať len so starými telefónmi
- Úradníci EÚ majú na cesty do USA nebrať smartfóny, ale staré telefóny
- Brusel sa obáva špehovania a zhoršených vzťahov s Washingtonom

- Úradníci EÚ majú na cesty do USA nebrať smartfóny, ale staré telefóny
- Brusel sa obáva špehovania a zhoršených vzťahov s Washingtonom
Európska komisia vydala nové pokyny pre zamestnancov cestujúcich do Spojených štátov, aby si so sebou brali len staré tlačidlové telefóny a obyčajné notebooky, pretože sa obáva špehovania. Ide o opatrenie, ktoré sa tradične vydávalo skôr v súvislosti s cestami do Číny, informoval denník Financial Times (FT).
Do USA na budúci týždeň mieri aj český komisár pre medzinárodné partnerstvá Jozef Sikel. Česká tlačová agentúra žiada o jeho reakciu.
Členovia Komisie a výkonní predstavitelia EÚ smerujú do Spojených štátov na jarné zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. Podľa zdrojov FT majú inštrukcie, ktoré dostali, kopírovať opatrenia bežne používané pri cestách na Ukrajinu a do Číny. Úradníci EÚ si do týchto krajín neberú štandardné počítačové a elektronické vybavenie z obavy pred ruským alebo čínskym dohľadom.
„Obávajú sa, že USA by sa mohli dostať do systémov komisie,“ zdôvodnil jeden zo zdrojov novo vydané opatrenie. Považovanie Spojených štátov za potenciálne bezpečnostné riziko podľa britského denníka ukazuje, ako sa vzťahy medzi oboma stranami zhoršili od januárového návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Americký prezident v posledných týždňoch vzniesol voči Bruselu viacero obvinení, napríklad niekoľkokrát zopakoval, že EÚ ekonomicky zneužíva Spojené štáty, a tiež spomenul, že Európa odmieta kupovať americké potraviny a americké automobily.
Minulý týždeň vo štvrtok Európska únia oznámila, že odloží o 90 dní protiopatrenia schválené kvôli americkým clám. Išlo o reakciu na rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa, ktorým Spojené štáty tiež s okamžitou platnosťou odložili o 90 dní 20-percentné clá na dovoz z EÚ, hoci základné 10-percentné clo zostáva v platnosti. V platnosti zostávajú aj 25-percentné clá na dovoz výrobkov z ocele a hliníka a rovnako vysoké clá na automobily.
Rozpory aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine
Rozpory so Spojenými štátmi panujú aj v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine. Trump sa už niekoľkokrát obul do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Nedávno napríklad opäť naznačil, že vojnu začal práve Zelenskyj, líder krajiny napadnutej ruskými silami.
V rozpore s odhadmi Západu, podľa ktorých vo vojne zahynuli a utrpeli zranenia státisíce ľudí, Trump tiež tvrdil, že si vyžiadala milióny obetí, a to kvôli trom ľuďom. Na prvom mieste spomenul ruského prezidenta Vladimira Putina, na druhom bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý podľa neho nevedel, čo sa deje, a na treťom Zelenského, ktorého krajina už viac ako tri roky odoláva ruskej agresii.
„Transatlantické spojenectvo sa skončilo,“ komentoval aktuálne udalosti jeden zo zdrojov EÚ, ktorého citoval denník FT.Noviny požiadali o reakciu aj americké úrady, zatiaľ bez úspechu.
Citlivé rozhovory medzi Bruselom a Washingtonom v posledných týždňoch pokračovali vo viacerých oblastiach, v ktorých by jedna alebo druhá strana chcela získať informácie o svojom partnerovi. Komisár pre obchod Maroš Šefčovič rokoval v pondelok vo Washingtone v snahe vyriešiť napätie v obchodných vzťahoch.
V stredu do Washingtonu odcestuje český komisár pre medzinárodné partnerstvá Jozef Sikel a v rovnakom čase budú v hlavnom meste USA aj komisári pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis a pre finančné služby Maria Luís Albuquerque.
Telefóny v špeciálnych obaloch
Podľa FT Európska komisia potvrdila, že nedávno aktualizovala svoje bezpečnostné odporúčania pre USA, ale uviedla, že žiadne konkrétne usmernenia týkajúce sa používania starých telefónov neboli písomne zverejnené.
Usmernenie pre všetkých zamestnancov cestujúcich do USA podľa úradníkov okrem iného obsahuje odporúčanie, aby si na hraniciach vypli telefóny a vložili ich do špeciálneho obalu, ktorý ich v prípade ponechania bez dozoru chráni pred špehovaním.
Podľa Luuka Middelaara, riaditeľa think-tanku The Brussels Institute for Geopolitics (BIG), táto rada nie je prekvapujúca. „Washington nie je Peking alebo Moskva, ale je to protivník, ktorý je náchylný používať mimoprávne metódy na presadzovanie svojich záujmov a moci,“ povedal.
Pripomenul, že aj administratíva prezidenta Baracka Obamu čelila v roku 2013 obvineniam zo špionáže telefónu vtedajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Ďalším rizikom je, že pohraničná stráž má právo zabaviť telefóny a počítače turistov a kontrolovať ich obsah. Už sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď bol cestujúcim odmietnutý vstup do krajiny po tom, čo mali v telefóne alebo notebooku komentáre na sociálnych sieťach alebo dokumenty kritické voči politike Trumpovej administratívy. V marci bol napríklad takto odmietnutý vstup do USA francúzskemu výskumníkovi.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: čtk