Brutalizmus je na Instagrame nový trend. Architektonické skvosty nájdeme aj na Slovensku

  • Trend brutalizmu a stevieb z čias socialzmu stále stúpa
  • Objekty si na Instagram fotia tisícky ľudí
  • Nechýbajú ani tie naše
Brutalizmus
RTVS/Dom umenia Púchov, Unsplash/Martin Katler
  • Trend brutalizmu a stevieb z čias socialzmu stále stúpa
  • Objekty si na Instagram fotia tisícky ľudí
  • Nechýbajú ani tie naše

Architektúra socializmu zažíva svoj „comeback“. Instagram už dlhší čas zaplavujú účty zamerané len na dokumentovanie týchto architektonických pamiatok. Robustné budovy sa tešia čoraz väčšej návštevnosti, ľudia si ich fotia, dokonca vychádzajú publikácie so zachytenými stavbami.

Agentúra Reuters uverejnila článok o výstave Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980 v New Yorku, ktorá sa zameriavala na architektonické a designové highlighty tejto doby. Expozícia prebiehala od roku 2018 po dobu niekoľkých mesiacov a zožala nesmierny úspech nielen z radov architektov a pamätníkov dávnejších čias, ale najmä medzi mladším publikom, ktoré si začalo fotiť objekty na sociálne siete. 

Návrat do dôb socializmu

Prvky socialistickej architektúry nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku.

Brutalizmus výrazne používa betón ako svoj hlavný materiál, ktorý je do stavby dosádzaný a ďalej už neupravovaný. Tento štýl ho jasne priznáva, taktiež ho zdôrazňuje vo svojej konštrukcii, čo má za následok, že stavby pôsobia veľmi hmotne až ťažko. 

Určite ti napadla minimálne jedna stavba, ktorá tieto mohutné betónové prvky v sebe má zakomponované. Ak nie, zopár ti predstavíme.

Brutalism
zdroj: Unsplash/ Ilnur Kalimullin

Budova Slovenského rozhlasu

Ikonická budova Slovenského rozhlasu sa považuje za symbol slovenskej socialistickej architektúry. A ako to už s týmto smerom býva, má svojich obdivovateľov a aj tých, ktorí by ju najradšej zbúrali. Tento unikát si po revolúcií odniesol svoju vlnu kritiky, avšak momentálne sa teší značnej popularite.

Obrátenú pyramídu chodia navštevovať nielen Slováci, ale aj ľudia z okolitých štátov a fanúšikovia socialistických stavieb. 

RTVS
zdroj: Wikimedia

Na svete síce existujú obrátené pyramídy, no bratislavská v sebe ukrýva ešte jednu, vnútornú. „Má to svoju logiku, lebo skrýva v sebe tie najdôležitejšie vysielacie priestory, ktoré potrebujú ochranu,“ dodal Bekeš. Podľa RTVS patria nahrávacie štúdiá v budove k jedným z najlepších v Európe.

Stavby Vladimíra Dedečka

Vladimír Dedeček bol autor, ktorý stojí za viacerými kontroverznými stavbami socializmu. Slovenský národný archív, červená nadstava Slovenskej národnej galérie, alebo nitrianska budova SPU známa ako nitrianske UFO.

 

Taktiež ako aj ďalšie stavby z tohto obdobia, názory na tieto objekty boli rôzne. Napriek tomu si za budovu Slovenského národného archívu Dedeček vyslúžil v roku 2016 štátne vyznamenanie.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Marinka looking at #nationalarchives in #staremesto, #bratislava, #slovakia. #vladimirdedecek #dedecek #architecture #building

A post shared by @ marinka.looking.at.arch on

Pamätník SNP v Banskej Bystrici

Dielo Dušana Kuzmu predstavuje spojenie pamätníka a múzea v jednej monumentálnej podobe. Budova je v strede predelená ako symbol, dvoch rozpoltených strán počas vojny. Vo vnútri budovy sa nachádza múzejná expozícia. V priestore medzi budovami je taktiež pietna sieň zo symbolickým hrobom neznámeho bojovníka a večným ohňom.

Pamätník SNP aj s okolitým areálom bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1982.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

… a ešte jeden pohľad … bez ľudí 💫 ~~ Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie II. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola Banská Bystrica. Je dielom architekta Dušana Kuzmu. Pamätník bol dokončený v roku 1969. ~~ #banskabystrica #praveslovenske #slovensko #slovakia #architecture #clouds #sky #instanature #sunnyday #beautiful #instasky #travel #mademoiselleiva_travel #zijemvbb #namestiesnp #hometown #hodinovaveza #sikmaveza #hradnyareal #petermanovaveza #barbakan #praveslovenske #visitbanskabystrica #spring #slovenskeulicky #pamatniksnp #namestie #easter #architektura #citylife #muzeumsnp

A post shared by Ivana Klepáčová (@mademoiselle_iva) on

Ďalšie slovenské stavby na Instagrame 

Popredný instagramový účet Socialist Modernism zameraný na socialistickú architektúru pravidelne uverejňuje ďalšie slovenské stavby. Okrem nitrianskeho UFA tam môžeš nájsť aj to z Bratislavy, taktiež Televíznu vežu Kamzík a mnoho ďalších.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Most SNP/Bridge of the Slovak National Uprising, Bratislava, Slovakia, built between 1967-1972, Architect Jozef Lacko © BACU © B.A.C.U. @_BA_CU #_BA_CU . . Add new sites: http://socialistmodernism.com/add-locations-visitors/ . . Map location: http://socialistmodernism.com/ . . Use the #SocialistModernism tag and your #SocHeritage shots will enter our selection and possibly be featured in our materials. Information collected from the public will be published on our website and included in an interactive map&data base under the name of the contributor. You can access the SocialistModernism.Com interactive map both online and on your smartphone by using the Socialist Modernism Application available on AppStore or Google Play. With the application, you can identify your favorite site or participate by adding new entries to the map. Collaborative profile tags: #BRUTgroup #SocArchitecture #SocModernism

A post shared by #SOCIALISTMODERNISM (@socialistmodernism) on

 

Zdroje: Reuters, Encyklopedie světové architektury, Muzeum SNP, RTVS, Socialist Modernism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá