Brutálny masaker z roku 1960 zvaný Nedokončená modlitba šokoval Slovensko. Kostolík sa stal miestom ohavného činu

  • V roku 1960 sa na severe Slovenska odohral masaker, ktorý otriasol celým Slovenskom
  • Útok v kostole si vyžiadal tri obete a páchateľa ešte v tom roku popravili
Screenshot/Youtube/Christián Feliks
  • V roku 1960 sa na severe Slovenska odohral masaker, ktorý otriasol celým Slovenskom
  • Útok v kostole si vyžiadal tri obete a páchateľa ešte v tom roku popravili

Brutálny útok sa odohral v kostole. Vrah, Ján Jenej nešiel do kostola s úmyslom zabíjať. Keď sa to však stalo, vôbec to s ním nepohlo. So zákonom mal problémy už skôr. Keď mal čerstvých 18, pokúsil sa znásilniť ženu, ktorá bola na prechádzke. Vo väzení strávil dva a pol roka. 

Po návrate sa rozhodol, že sa zamestná v bani, no namáhavá práca mu nevoňala, tak sa vrátil domov. Keďže však nejaký príjem peňazí potreboval, zvolil si tú jednoduchšiu cestu. Klamal, podvádzal a kradol. Postupne sa dostal k myšlienke, že peniaze by mohol získať aj z pokladničiek v kostoloch, ktoré boli určené na milodary.

Môžu za to rodičia?

Po tragédií, ktorú Jenej spôsobil, ho vypočúvali viacerí odborníci. On svoju povahu zhodil na rodičov. Mohli za to, aký bol, pretože vždy dostal všetko, na čo si ukázal. Okrem bane mal aj iné zamestnania, no nevydržal ani v nich. Istý čas žil z peňazí matky, ktorá ho tajne zásobovala. Míňal ich najmä na cigarety a alkohol. 

Strednú školu navštevoval vo Vrútkach a počas štúdia bol ubytovaný u svojej tety. Tá to s ním veľmi dlho nevydržala a vyhodila ho. Následne odišiel na internát, odkiaľ ho skoro vylúčili tiež. Mladého výtržníka na internáte nechali kvôli tomu, že sa blížilo jeho ukončenie štúdia. 

Sekera mala mať iný účel

26. februára 1960 vošiel Ján do Kostola sv. Júdu. Sekeru mal schovanú pod kabátom, aby nevzbudzoval žiadne podozrenie. Vzal ju z neďalekého obchodu, v ktorom občas pomáhal s rúbaním dreva na kúrenie. Pôvodne mal vražedný nástroj slúžiť na vylomenie pokladničiek s peniazmi.

Ondrej Rigo má na rukách krv 9 ľudí, no vinu nepociťuje. Obeťami Nočného vraha boli najmä ženy

V prvej však veľa peňazí nenašiel, tak sa presunul k druhej. Medzitým vošla do kostola staršia pani, ktorá ho navštevovala pravidelne. Okrem modlenia sa pomáhala farárovi a starala sa o zamykanie budovy. Je možné, že Jána si ani nevšimla, no isté je, že on si všimol ju. V staršej žene zbadal hrozbu a rozhodol sa zakročiť.

Elene Vojtechovskej zaťal sekeru do hlavy, počkal, kým spadla na zem a odtiahol ju k spovednici. Všimol si, že jeden úder nestačil a žena ešte žije, tak si jej smrť poistil ďalšími 4 ranami do čela. Aby toho nebolo málo, nebohú ženu sa pokúsil sexuálne zneužiť.

zdroj: Screenshot/Youtube/Christián Feliks

Obeť skúšaná životom

Po zbavení sa prvého možného svedka sa Ján pobral k ďalšej pokladničke, no opäť ho niekto vyrušil. Rýchlo sa skryl a čakal. Do kostola vstúpil Florián Vavriňák z neďalekej obce. Išlo o otca troch detí, ktorý mal veľmi ťažko chorú manželku. Do kostola chodil čerpať silu. Chcel sa pomodliť a ísť na ďalší autobus.

Zatiaľ čo sa Florián modlil, Ján k nemu potichu zozadu pristúpil a sekerou mu rozbil hlavu. Nakoniec mu sekerou aj zaťal do hlavy. Nehybné telo odtiahol k prvej obeti. Z vrecka mu ešte ukradol 250 korún a išiel späť ku pokladničkám.

zdroj: Screenshot/Youtube/Christián Feliks

15 rokov nemohla zabudnúť na to, čo videla

Ako tretia do kostola vstúpila mladá žena, ktorá mala krátko pred maturitou. Albína Sroková bývala u tety. Po príchode do kostola si kľakla a scenár sa opäť zopakoval. Po chvíli mala v hlave zaťatú sekeru a jej kat ju ťahal k ostatným obetiam. Niekoľkokrát ju ešte udrel. Údery boli také silné, že jej rozdrvil kosti na tvári a mladá žena sa udusila vlastnou krvou. Obeť napokon znásilnil.

„Nikdy nezabudnem, ako mama celé roky strašne plakávala, pätnásť rokov nedokázala zabudnúť na ten strašný pohľad, ktorý sa jej naskytol, keď ju zavolali identifikovať telo,“ povedal neskôr jej brat Jozef, ktorý mal v tom čase len 10 rokov. 

zdroj: Screenshot/Youtube/Christián Feliks

Krvavé peniaze

Po chladnokrvnej vražde Ján kostol opustil. Sekeru cestou odhodil a šiel do najbližšej krčmy. Bolo mu jedno, že je celý od krvi. Na zvedavé otázky odpovedal stroho. „Pobil som sa kvôli frajerke,“ tvrdil. Nikto neriešil ani to, že v krčme platil krvavými peniazmi. Riešiť sa to začalo až na ďalší deň, kedy sa po dedine rozniesla hrôzostrašná správa.

Celá obec riešila tragédiu a Ján sa tak nenápadne pobral ku strýkovi do Vrútok. Nečakal, že ho zatknú príslušníci Verejnej bezpečnosti. Súd s vrahom netrval veľmi dlho. Jána odsúdili na doživotie a popravili 20. decembra 1960.

Zdroje: SME, AHA!, Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá