Bude lietanie na dovolenku privilégiom len očkovaných? Poznáme zoznam najbezpečnejších aeroliniek pre rok 2022

  • Ryanair, jedna z najobľúbenejších nízkonákladových leteckých spoločností, má čo oslavovať
  • Dopravca sa umiestnil na šiestom mieste v zozname najbezpečnejších nízkonákladových aeroliniek pre rok 2022
  • Ako sa darilo spoločnosti Wizz Air a ktorá aerolinka bola zvolená za absolútne najbezpečnejšiu na svete?
  • Skontroluj si to skôr, ako si zarezervuješ dovolenku v roku 2022
ryanair
TASR/Martin Baumann, Milan Kapusta
  • Ryanair, jedna z najobľúbenejších nízkonákladových leteckých spoločností, má čo oslavovať
  • Dopravca sa umiestnil na šiestom mieste v zozname najbezpečnejších nízkonákladových aeroliniek pre rok 2022
  • Ako sa darilo spoločnosti Wizz Air a ktorá aerolinka bola zvolená za absolútne najbezpečnejšiu na svete?
  • Skontroluj si to skôr, ako si zarezervuješ dovolenku v roku 2022

Airline Ratings je jediný portál, ktorý sa špecializuje na komplexné hodnotenie bezpečnosti prepravcov z celého sveta. Funguje od roku 2013 a miestni analytici každoročne pripravujú veľmi očakávaný rebríček zameraný na bezpečnosť.

Úroveň bezpečnosti daného prepravcu sa analyzuje okrem iného na základe počtu leteckých nehôd za posledných 5 rokov či počtu vážnych nehôd za posledné 2 roky. Do úvahy sa berie aj pravidelnosť interných auditov a množstvo zavedených nových bezpečnostných riešení, ktoré sa následne stali uznávané v celom leteckom priemysle.

Rolu tu, samozrejme, hrá aj vek flotily a bezpečnostné protokoly ohľadom ochorenia COVID-19. V rebríčku za rok 2022 súťažilo viac ako 385 rôznych aerolínií. Za najbezpečnejšiu leteckú spoločnosť pre rok 2022 bola označená len jedna, a to novozélandská Air New Zealand

Okrem vysokej úrovne bezpečnostných opatrení a mimoriadne mladej flotily (priemerný vek lietadla je okolo 6,8 roka) prispeli k víťazstvu Air New Zealand aj miestne faktory. Novozélandské lietadlá totiž lietajú v náročných poveternostných podmienkach, často do veľmi vzdialených miest. 

 

TOP 10 najbezpečnejších aeroliniek vyzerá nasledovne: Air New Zealand, Etihad Airways, Qatar Airways, Singapore Airlines, TAP Air Portugal, SAS, Qantas, Alaska Airlines, EVA Air, Virgin Australia / Atlantic.

Analytici zostavili aj dodatočný rebríček najbezpečnejších svetových nízkonákladových leteckých spoločností pre tento rok. Tu vyzerá prvá desiatka takto: Allegiant, easyjet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Volaris, Westjet a Wizz Air.

Kontroverzný Ryanair

Ryanair je aktuálne stále najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť. Jej šéf Michael O’Leary je známy svojimi veľkolepými víziami a ostrým jazykom.

Nedávno sa vyjadril, že by podporil úplný zákaz cestovania lietadlom pre ľudí bez očkovania proti COVID-19, informuje portál Travel Tomorrow. „Rešpektujem vašu slobodu, ale rozhodnutia musia mať dôsledky,“ odkázal nezaočkovaným.

Nie je to prvýkrát, čo Michael O’Leary svojimi vyjadreniami spôsobil rozruch. Kritikou už dlhodobo nešetrí ani britskú vládu.

„Zdá sa mi, že politikou vlády Spojeného kráľovstva je odradiť ľudí od cestovania lietadlom, dokonca aj tých zaočkovaných. Vo Veľkej Británii je hystéria ohľadom variantu omikron. Myslím si, že je to z veľkej časti chyba vlády. Vláda využíva koronavírus ako dymovú clonu pre svoju nekompetentnosť prakticky v každej oblasti,” povedal O’Leary pre Independent.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair sa domnieva, že obmedzenia pre cestujúcich súvisiace s pandémiou sa v Británii zavádzajú ad hoc, bez veľkého rozmýšľania, čo poškodzuje všetkých, no najmä cestovateľov. 

O’Leary obzvlášť ľutuje čoraz prísnejšie obmedzenia, ktoré postihujú aj zaočkovaných. Nevidím zmysel trestať ľudí, ktorí urobili správnu vec a sú plne zaočkovaní proti koronavírusu,” hovorí generálny riaditeľ Ryanair.

Nepáči sa mu, že vláda Británie vyžaduje, aby sa aj zaočkovaní cestujúci testovali, a to pred cestou a aj po nej. To je absurdné. Ľudia môžu normálne lietať napríklad v Španielsku, Taliansku a Nemecku a Británia zavádza politiku strašenia a odrádzania.”

Ryanair
zdroj: TASR/Roman Hanc

Michael O’Leary ubezpečil novinárov, že je proti povinnému očkovaniu proti koronavírusu. Domnieva sa však, že by sa mali podniknúť kroky na podporu očkovania. 

Verím, že ľuďom by sa nemalo nariaďovať očkovanie. Ale treba ich povzbudiť k očkovaniu. Zaviesť výhody pre očkovaných a obmedzenia pre neočkovaných. Preto by som podporil zavedenie zákazu leteckej dopravy pre nezaočkovaných ľudí,” hovorí O’Leary.

O’Leary rešpektuje rozhodnutia tých, ktorí odmietajú očkovanie, no zdôrazňuje, že každé rozhodnutie má dôsledky. Ak chcú odporcovia vakcín veriť konšpiráciám, nech veria. Ale potom nech ostanú doma.”

Či sa slová generálneho riaditeľa Ryanairu premietnu do konkrétnych zmien v politike spoločnosti, zatiaľ nie je známe. Ryanair sa zaviazal povzbudiť cestujúcich, aby počas pandémie cestovali zodpovedne.

Ukazuje sa ale, že s pribúdajúcimi obmedzeniami COVID-19 po celom svete sa letecká doprava z krajín, kde sa ľudia nechcú očkovať, stáva pre dopravcov čoraz menej výnosnou.

Zdroje: airlineratings.com, traveltomorrow.com, irishtimes.com, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie