Bude rakovinu liečiť Google? Prichádza s revolučným riešením

  • Google zaznamenal so svojou umelou inteligenciou pokročilé výsledky v odhaľovaní rakoviny prsníka
  • Vo svojich záveroch dokázal predčiť ľudí a získať dôveryhodné informácie
  • Umelá inteligencia však nie je ešte klinicky testovaná a v súčasnosti má stále svoje medzery
TS/Nortwestern university
TS/Norrtwestern University. Žlté políčko na obrázku označuje, kde systém AI zistil, že rakovina sa skrýva vo vnútri prsného tkaniva. Šesť predchádzajúcich rádiológov nedokázalo nájsť rakovinu v rutinných mamografických vyšetreniach.,
  • Google zaznamenal so svojou umelou inteligenciou pokročilé výsledky v odhaľovaní rakoviny prsníka
  • Vo svojich záveroch dokázal predčiť ľudí a získať dôveryhodné informácie
  • Umelá inteligencia však nie je ešte klinicky testovaná a v súčasnosti má stále svoje medzery

Svetový gigant Google so svojou platformou Google Health prišiel so správou, ktorá prekvapila verejnosť. Ich technológia založená na umelej inteligencii dokáže predpovedať rakovinu prsníka lepšie ako súčasní rádiológovia. Informuje o tom britský The Guardian.

Google testovalo svoje momografy v Spojených štátoch a Veľkej Británii. Technológia je postavená na základe umelej inteligencie a v testoch dokázala určit presne hrozbu nádoru rakoviny prsníka.

Umelá inteligencia od Googlu podľa testov aj úspešne odignorovala falošné nástrahy pre technológiu, ktoré nabádali na falošné nádory v tele.

Zníženie falošných správ o rakovine zaznamenali v USA aj v Británii

Google podľa svojich slov testoval a vylaďoval technológiu na reprezentatívnom súbore údajov, ktorý pozostával z identifikovaných mamogramov od viac ako 76 000 žien v Spojenom kráľovstve a viac ako 15 000 žien v USA.

Umelá inteligencia od Google následne vyhodnotila údaje o viac ako 25 000 ženách v Spojenom kráľovstve a viac ako 3000 ženách v USA presne v oblasti rakoviny prsníka.

„V tomto hodnotení náš systém dosiahol v USA až  5,7% zníženie falošných správ o rakovine  a 1,2% zníženie v Spojenom kráľovstve. To viedlo v USA k 9,4 percentnému zníženiu falošných správ o rakovine a 2,7 percentnému zníženiu v Spojenom kráľovstve,“ píše sa na blogu spoločnosti Google.

Vo vedeckom časopise Nature bola publikovaná štúdia, ktorá hovorí o výhodách používania umelej inteligencie v kontexte tzv. „skríningoch“ žien, kedy sa odhaľuje rakovina prsníka. Práve včasné odhalenie nádora je jedno z najdôležitejších faktorov pri úspešnej liečbe.

„V nezávislej štúdii šiestich rádiológov systém umelej inteligencie prekonal všetkých šiestich,“ píše sa o presnosti technológie v publikovanej štúdii. Rádiológovia mali k dispozícii aj lekársku históriu pacientov. Umelá inteligencia túto výhodu nemala, no aj napriek tomu dokázala lepšie uričte predispozíciu na získanie zákernej choroby.

„Je tu obrovská príležitosť nielen pri rakovine prsníka, ale v širšom meradle využiť tento typ technológie na zabezpečenie lepšieho a presnejšieho skríningu,“ uviedol Dominic King, hlavný vedúci spoločnosti Google Health.

Žlté políčko na obrázku označuje, kde systém AI zistil, že rakovina sa skrýva vo vnútri prsného tkaniva. Šesť predchádzajúcich rádiológov nedokázalo nájsť rakovinu v rutinných mamografických vyšetreniach.

Umelá inteligencia nie je stále taká inteligentná

Aj napriek úspechom, ktoré umelá inteligencia zaznamenala, boli prípady, kedy sa rádiológovia vyrovnali strojom a v niektorých prípadoch dokázali určiť hrozbu rakoviny presnejšie.

„Táto oblasť vytvára konkurenčný trh pre vývojárov a tieto programy bude potrebné najprv dôkladne otestovať a regulovať. Ďalším krokom pre sľubné výrobky je reálne použitie v klinických skúškach,“ hovorí pre The Guardian doktorka Caroline Rubin, viceprezidentka pre klinickú rádiológiu.

Podobné riešenia vytvorila aj firma Alphabet, ktorá chce používať umelú inteligenciu pri skríningoch rakoviny pľúc, poškodeniach očí a obličiek.

Výskumníci hovoria, že technológia umelej inteligencie nie je stále prispôsobená pre klinické testy. Spoločnosti Google a Alphabet boli podrobené kontrole obáv týkajúcich sa ochrany osobných údajov súvisiacich s využívaním údajov o pacientoch.

Približne 1 z 8 žien má diagnostikovanú rakovinu prsníka počas svojho života. Len v Anglicku skríningové programy zachytia viac ako 18 000 prípadov ročne.

Rakovina prsníka je druhou najčastejšou príčinou úmrtia u žien po rakovine pľúc a zhruba u 1 z 8 žien v USA sa pravdepodobne počas celého života vyvinie rakovina prsníka.

Slovensko má v oblasti  diagnostiky rakoviny prsníka svoje miesto

Slovenský startup MutliplexDX získal v roku 2019 na vývoj diagnostiky rakoviny prsníka 3 mil. eur. Informoval o tom PR zástupca MultiplexDX Roman Korenek s tým, že k pacientom by sa mal nový diagnostický test dostať v roku 2023. Píše o tom SITA.

Slovenský healthtech startup MultiplexDX zaoberajúci sa vývojom onkologickej diagnostiky získal minulý týždeň ako prvá firma v histórii SR grant z celoeurópskej schémy EIC Accelerator.

Diagnostický test Multiplex8+, ktorý podporila Európska inovačná rada (EIC) 3 mil. eur, má zvýšiť presnosť diagnózy rakoviny prsníka z dnešných 50 – 70 % na 98 %. EIC podporila aj projekt predklinických skúšok diagnostického testu Multiplex8+ maximálnou možnou čiastkou 2,5 mil. eur a 0,5 mil. eur musí zabezpečiť z vlastných zdrojov.

„Som neskutočne hrdý na celý náš tím. Úspech v konkurencii takmer 2 000 európskych inovatívnych projektov, navyše pred medzinárodnou komisiou, potvrdzuje, že náš výskum spĺňa vysoké požiadavky kladené na svetové R&D projekty,“ konštatoval zakladateľ a CEO MultiplexDX Pavol Čekan. V súčasnosti sa chybovosť diagnostiky rakoviny prsníka pohybuje na úrovni 30 – 50 %.

„Lepšia možnosť vizuálnej diagnostiky a krížová kontrola s testami génov pri Multiplex8+ prináša ďaleko lepšie výsledky. Presnosť našej diagnostiky dosahujúca až 98 % poskytne onkológom presnejšie informácie o zhubnom tkanive, a teda umožní aj nastaviť efektívnu a personalizovanú liečbu,“ informoval Čekan.

Zdroje: SITA, theguardian.com, health.google

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá