„Bude to prúser, nerobme to.“ Človek končiaci v RTVS opísal, ako chcel zastaviť odvysielanie Ficovho prejavu

  • V RTVS po odvysielaní prejavu Roberta Fica končia kľúčoví ľudia
  • Startitup vyspovedal Alfonza Šurana, ktorý bol intendantom kanálu :24
Robert Fico a rTVS
startitup/Juraj Pajdlhauser, TASRT/Michal Svítok
  • V RTVS po odvysielaní prejavu Roberta Fica končia kľúčoví ľudia
  • Startitup vyspovedal Alfonza Šurana, ktorý bol intendantom kanálu :24

Po odvysielanom prejave Roberta Fica zo snemu Smeru vedenie RTVS rázne zakročilo. Generálny riaditeľ rádiotelevízie Ľuboš Machaj sa rozhodol konať a v kľúčových funkciách končia vysokopostavení ľudia.

Jedným z nich je aj intendant spravodajského kanálu RTVS :24 Alfonz Šuran. Ten pre Startitup opísal, ako sa snažil zastaviť zverejnenie Ficovho prejavu.

Námietky na adresu prejavu

Šuran prezradil, že upozornil na to, aby sa Ficov prejav na :24 naživo nevysielal. Smer totiž svoj snem naplánoval v deň pamiatky na Nežnú revolúciu, 17. novembra. „Otázka je, aké som mal možnosti to zastaviť. To je veľká otázka,“ rekapituluje si včerajšok Šuran.

Svoje námietky včera adresoval dnes už končiacej riaditeľke sekcie spravodajstva a publicistiky Márii Hlucháňovej. Tú už aj podľa webu RTVS oficiálne vystriedal Miroslav Frindt.

Šuran: Bude to prúser

Samotný Šuran podotkol, že úlohou spravodajských televízií je vysielať aj tlačové besedy politických strán, no dodal, že odvysielanie Ficovho prejavu chybou bolo. Pretože sa tak stalo práve 17. novembra.

„Povedal som jej, že to bude prúser. Nerobme to. Ona mi povedala, neriešme to, že ona si to obháji. No tak, čo jej na to poviete? Čo môžete ešte urobiť, aby ste to zastavili? Ja som mal právomoc to vyhodiť zo scenára, teoreticky, ale snáď existuje nejaká firemná kultúra, ktorá proste… príkaz alebo rozhodnutie nadriadeného… tak, čo už s tým,“ podčiarkol.

Smeráci zasadali na sneme 17. novembra

Šuran priznal, že sa s generálnym riaditeľom o problematike rozprával, no samotná diskusia mala prebehnúť kultivovane a bez veľkých emócií. Sám Šuran tvrdí, že :24 17. november pokryl po spravodajskej stránke kvalitne, no s prejavom Roberta Fica skrátka stúpili vedľa.

„Mrzí to človeka. Myslím si, že sme mali  dobré nápady a vedeli, čo s tým treba spraviť ďalej. Toto ma prekvapilo, pretože naozaj dodnes si neviem odpovedať na otázku, ako som mal tú riaditeľku presvedčiť, aby sme to nerobili,“ dodal Šuran. Startitup k okolnostiam uverejnenia prejavu kontaktoval aj RTVS. Do vydania článku na otázky rádiotelevízia nereagovala.

Machaj: Odvysielanie snemu bolo nešťastné

Na personálne otrasy v RTVS spočiatku upozornil portál Omediach.sk. Ten tvrdil, že na dnešnej rannej porade Hlucháňová v súvislosti s odvysielaným prejavom ponúkla svoju funkciu. Následne poslala RTVS oficiálnu správu k celej problematike.

Po tom, ako sa Machaj oboznámil s celou situáciou, z jeho rozhodnutia malo dôjsť k viacerým zmenám, a to k odchodu kľúčových ľudí vo vedení RTVS a kanálu :24. Okrem Hlucháňovej a Šurana končia vo svojich funkciách aj šéfdramaturg RTVS :24 Peter Nittnaus a vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistky Andrea Fajnorová.

„Odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD na spravodajskom okruhu RTVS :24 17. novembra 2022 považujem za veľmi nešťastné a znepokojivé. Predovšetkým preto, že v takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité,“ povedal v stanovisku k téme generálny riaditeľ Ľuboš Machaj.

Zdroj: Omediach

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá